BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΑΘΗΝΑ (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33314)

FD3S 20-10-16 00:25

ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΑΘΗΝΑ
 
Θα ήθελα να παω το αυτοκινητο μου για μια δυναμομετρηση. Ξέρει κάποιος κάποιο καλό και αξιόπιστο δυναμόμετρο; Επειδή έχω διαβάσει ότι εχουν σημαντικες διαφορές ανάλογα με τον τύπο τους. Πως μπορεί να κρίνει κάποιος ποια είναι πιο αξιόπιστα;

rapid_fast 21-10-16 18:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από FD3S (Μήνυμα 515239)
Θα ήθελα να παω το αυτοκινητο μου για μια δυναμομετρηση. Ξέρει κάποιος κάποιο καλό και αξιόπιστο δυναμόμετρο; Επειδή έχω διαβάσει ότι εχουν σημαντικες διαφορές ανάλογα με τον τύπο τους. Πως μπορεί να κρίνει κάποιος ποια είναι πιο αξιόπιστα;

Σου απαντάω για να μη μείνεις με το παράπονο βρε φιλέ...
Η αξιοπιστία των δυναμόμετρων έχει να κάνει με το απλό ρητο..
Το πιο αξιόπιστο είναι αυτό που μου δείχνει τα περισσότερα άλογα!!!
Για εμένα, το δυναμόμετρο πρέπει να μετράει ισχύ κινητήρα..
Ούτε σε τροχό ούτε πουθενά..
Αλλά αυτό δεν μετράει στους άλλους..
Το πιο αξιόπιστο δυναμόμετρο είναι αυτό στο εργοστάσιο πάντως....

FD3S 22-10-16 12:57

rapid σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Θα πεταχτώ Γερμανία :)

Fanatic 22-10-16 18:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 515263)
Σου απαντάω για να μη μείνεις με το παράπονο βρε φιλέ...
Η αξιοπιστία των δυναμόμετρων έχει να κάνει με το απλό ρητο..
Το πιο αξιόπιστο είναι αυτό που μου δείχνει τα περισσότερα άλογα!!!
Για εμένα, το δυναμόμετρο πρέπει να μετράει ισχύ κινητήρα..
Ούτε σε τροχό ούτε πουθενά..
Αλλά αυτό δεν μετράει στους άλλους..
Το πιο αξιόπιστο δυναμόμετρο είναι αυτό στο εργοστάσιο πάντως....

Η απάντηση σου θα είχε κάποια ουσία εάν με κάθε αυτοκίνητο που αγόραζε κανεις έδιναν ένα χαρτί δυναμομετρισης πάγκου του συγκεκριμένου αυτοκινήτου. Εφόσον λοιπόν το εργοστάσιο κάνει δυναμομετριση ΚΑΠΟΙΑ στιγμή σε ΚΑΠΟΙΟΥΣ κινητήρες της σειράς και βγάζει Μ.Ο., είναι λογικό να θέλει να δει τι κάνει το ΔΙΚΟ ΤΟΥ μοτέρ.

Προσωπικά δεν θα προτιμούσα δυναμόμετρο βελτιωτη γιατί μετά θα θέλει να σου πουλήσει βελτίωση με το πριν και μετά (και καλα). Νομίζω οι πιο αξιόπιστες ήταν αυτές που έκαναν πριν κάποια χρονια τα περιοδικά power κτλ που δεν είχαν κάποιο όφελος εαν θα βγάλει +-10 αλογα.

Ένα καλιμπραρισμα σωστό η λάθος στο δυναμόμετρο μπορεί να αλλάξει κατά πολύ τα αποτελέσματα.

panos 316T 22-10-16 18:25

Για μενα πηγαινε σε ενα οποιοδηποτε και να δωσεις δευτερευουσα σημασια στα νουμερα.

Αυτο που θα κοιταξεις θα ειναι οι "καμπυλες" σου και αν τυχον στο μελλον κανεις καποια αναβαθμιση να ξαναπας στο ιδιο.

:dblthumb2

rapid_fast 24-10-16 13:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fanatic (Μήνυμα 515271)
Η απάντηση σου θα είχε κάποια ουσία εάν με κάθε αυτοκίνητο που αγόραζε κανεις έδιναν ένα χαρτί δυναμομετρισης πάγκου του συγκεκριμένου αυτοκινήτου. Εφόσον λοιπόν το εργοστάσιο κάνει δυναμομετριση ΚΑΠΟΙΑ στιγμή σε ΚΑΠΟΙΟΥΣ κινητήρες της σειράς και βγάζει Μ.Ο., είναι λογικό να θέλει να δει τι κάνει το ΔΙΚΟ ΤΟΥ μοτέρ.

Προσωπικά δεν θα προτιμούσα δυναμόμετρο βελτιωτη γιατί μετά θα θέλει να σου πουλήσει βελτίωση με το πριν και μετά (και καλα). Νομίζω οι πιο αξιόπιστες ήταν αυτές που έκαναν πριν κάποια χρονια τα περιοδικά power κτλ που δεν είχαν κάποιο όφελος εαν θα βγάλει +-10 αλογα.

Ένα καλιμπραρισμα σωστό η λάθος στο δυναμόμετρο μπορεί να αλλάξει κατά πολύ τα αποτελέσματα.

Εχω την εντύπωση οτι δεν βγαίνει απο το εργοστάσιο κινητήρας ελεύθερος για τοποθέτηση αν δεν γίνει πρώτα δυναμομέτρηση.
Λέω εντύπωση γιατί πολλά αλλάζουν, αλλά στο παρελθόν σε όποιο εργοστάσιο παραγωγής κινητήρων και αν πήγα, είχαν υποχρεωτική δυναμομέτρηση.
Το χαρτί δυναμομέτρησης δεν υπάρχει, όλα είναι ηλεκτρονικά απο όσα ξέρω..
το ίδιο έχω την εντύπωση για τα κιβώτια, τις πλεξούδες και τα διαφορικά..

FD3S 25-10-16 10:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fanatic (Μήνυμα 515271)
Η απάντηση σου θα είχε κάποια ουσία εάν με κάθε αυτοκίνητο που αγόραζε κανεις έδιναν ένα χαρτί δυναμομετρισης πάγκου του συγκεκριμένου αυτοκινήτου. Εφόσον λοιπόν το εργοστάσιο κάνει δυναμομετριση ΚΑΠΟΙΑ στιγμή σε ΚΑΠΟΙΟΥΣ κινητήρες της σειράς και βγάζει Μ.Ο., είναι λογικό να θέλει να δει τι κάνει το ΔΙΚΟ ΤΟΥ μοτέρ.

Προσωπικά δεν θα προτιμούσα δυναμόμετρο βελτιωτη γιατί μετά θα θέλει να σου πουλήσει βελτίωση με το πριν και μετά (και καλα). Νομίζω οι πιο αξιόπιστες ήταν αυτές που έκαναν πριν κάποια χρονια τα περιοδικά power κτλ που δεν είχαν κάποιο όφελος εαν θα βγάλει +-10 αλογα.

Ένα καλιμπραρισμα σωστό η λάθος στο δυναμόμετρο μπορεί να αλλάξει κατά πολύ τα αποτελέσματα.

:dblthumb2 Έτσι ακριβώς Στέλιο. Θέλω να δω τι κάνει το δικό μου μοτέρ ώστε να έχω μια βάση στην οποία οποιαδήποτε μελλοντική αλλαγή να ξέρω αξιόπιστα και όχι μπουρδολογόντας ή ακούγωντας τον κάθε προμηθευτή, εάν έχει προσφέρει κάτι στο αμάξι ή όχι.

Άσχετο, πιστεύεις ότι τα περιοδικά τότε έκαναν δυναμομέτρηση? Πάντα είχα την εντύπωση ότι ήταν ότι δηλώσει ο ιδιοκτήτης.


Πάνο έχεις δίκιο συμφωνούμε.

Fanatic 25-10-16 10:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από FD3S (Μήνυμα 515319)
:dblthumb2 Έτσι ακριβώς Στέλιο. Θέλω να δω τι κάνει το δικό μου μοτέρ ώστε να έχω μια βάση στην οποία οποιαδήποτε μελλοντική αλλαγή να ξέρω αξιόπιστα και όχι μπουρδολογόντας ή ακούγωντας τον κάθε προμηθευτή, εάν έχει προσφέρει κάτι στο αμάξι ή όχι.

Άσχετο, πιστεύεις ότι τα περιοδικά τότε έκαναν δυναμομέτρηση? Πάντα είχα την εντύπωση ότι ήταν ότι δηλώσει ο ιδιοκτήτης.


Πάνο έχεις δίκιο συμφωνούμε.

Το Power είχε δυναμόμετρο στο ισόγειο του κτίριου του στο Τατοι. Μάλιστα σαν club τότε είχε γινει ειδική πρόσκληση και είχαν δυναμομετρηθει αρκετά αυτοκίνητα μας.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...F4%F1%E7%F3%E7

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...F4%F1%E7%F3%E7

FD3S 21-03-17 21:39

Καθώς έλειπα αρκετό καιρό στο εξωτερικό με τις δουλειές, σήμερα κατάφερα να αφιερώσω μισή μέρα να πεταχτώ να κάνω την δυναμομέτρηση. Πριν ξεκινήσει η δυναμομέτρηση ρωτώντας τον άνθρωπο τι περιμένει να βγάλει μου είπε ότι τα Μ3 με το ίδιο μοτέρ τα έχει δει από 310 μέχρι 320 άλογα. Δεν ξέρω έαν πρέπει να βγάλω κάποιο άλλο συμπέρασμα αλλά μου είπε ότι το αμάξι είναι σε πολύ κατάσταση και σχεδόν σε όλο το φάσμα στροφών. Επίσης να αναφέρω ότι έγιναν δύο πατήματα, στο πρώτο έδειξε 310.6 και το δεύτερο 321.4 . Μου ανέφερε ότι το δεύτερο είναι το σωστό καθώς το αμάξι ήταν μπουκωμένο. Θα χαρώ να ακούσω τα σχόλια σας που έχετε δει περισσότερα.

https://s13.postimg.org/a2iwxufyv/ne...17_38_41_1.jpg

konoss 21-03-17 21:51

Αν και δεν εχω δει δυναμομετριση απο αλλο Ζ4m , εμενα η απορεια μου ειναι , γιατι μονο 245,9 αλογα στον τροχο ?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.