BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Ε 36 φώτα. (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33425)

Harisp 09-03-17 19:25

Ε 36 φώτα.
 
Τα φώτα, μέσα στα εμπρός φανάρια, παίζουν επειδή έχουν ΄΄ ξεκολλήσει ΄΄ από το μαύρο πλαστικό κέλυφος. Τι πρέπει να κάνω; Είναι βιδωτά ή κολλητά. Ρωτάω για να μην τα βγάλω άδικα. Το κατάλαβα από το τρέμουλο και από όταν πήγα να αλλάξω λάμπα, που τότε είδα να είναι στο αέρα και να κρέμονται μέσα στο γυαλί.
Ευχαριστώ,
Χάρης

MZ3 09-03-17 20:23

καμιά φωτό θα βόλευε να καταλάβουμε τι εννοείς
το ντουή τις λάμπας παίζει; ή το τζάμι είναι έτοιμο να ξεκολλήσει από το φανάρι;

Harisp 10-03-17 14:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MZ3 (Μήνυμα 517199)
καμιά φωτό θα βόλευε να καταλάβουμε τι εννοείς
το ντουή τις λάμπας παίζει; ή το τζάμι είναι έτοιμο να ξεκολλήσει από το φανάρι;

Καλησπέρα,
Οι εσωτερικοί φανοί από το πλαστικό ( που μπαίνουν τα ντουί ) του φωτιστικού σώματος.

MZ3 10-03-17 16:03

δεν έχω πολυκαταλάβει να σου πω την αλήθεια ακριβώς τι εννοείς αλλά θα σου πω ότι εκεί που πατάει η λάμπα δεν είναι ακριβώς σταθερό αλλά κάθετε σε κάτι πλαστικά και σε ρεγουλατώρους για να μπορούμε να ρυθμίζουμε τα φανάρια, μπορεί απο εκεί να έχουν ξεκουμπώσει και να θέλουν κούμπωμα ή να χρειάζεται αλλαγή στους ρεγουλατώρους να είναι δηλαδή σπασμένη. Πρέπει να τα λύσεις και να δεις ανάλογα τι θέλει να τα φτιάξεις και καλό είναι αν έχεις βρει καινούριους ρεγουλατώρους να τους τοποθετήσεις γιατί αυτές οι πλαστικές βίδες απο τα χρόνια την ακούνε και δεν μένει τίποτα εκεί που πρέπει να έχει μια πλαστική μπίλια στο τέλος της βίδας για να κουμπώνει ο φανός

Αν κατάλαβες κάτι απο όλα αυτά έχει καλός.

LEO328 12-03-17 09:51

Τα 2 στρογγυλα κατοπτρα σου εχουν ξεκολλησει μεσα στο φαναρι? Δεν εχω καταλαβει....

Harisp 12-03-17 15:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LEO328 (Μήνυμα 517230)
Τα 2 στρογγυλα κατοπτρα σου εχουν ξεκολλησει μεσα στο φαναρι? Δεν εχω καταλαβει....

Ναι και παίζουν μέσα στο όλο σώμα του φωτιστικού.

LEO328 16-03-17 22:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Harisp (Μήνυμα 517233)
Ναι και παίζουν μέσα στο όλο σώμα του φωτιστικού.

Ανοιγεις φαναρι τα κολλας με σιλικονη (καθαριζεις και τα κρυσταλλα με την ευκαιρια) και στο τελος σφραγιζεις-στεγανοποιεις το φαναρι περιμετρικα με σιλικονη...
Το χω κανει απειρες φορες σε 3-4 ζευγαρια σε φιλο μου παρπριζα στο κεντρο τρελαμενο με τα ε36...
ουτε νερα ουτε θαμπωματα ουτε τιπτ...
Μπορουσα και μονος αλλα που χρονος με παιδια τωρα...

6ylinder 17-03-17 20:01

Το έχω κάνει μόνος. Είναι πολύ πιο εύκολο απ' ό,τι μπορεί να νομίζεις αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου. Το φωτιστικό σώμα βγαίνει αρκετά εύκολα από το σασί.

Αφού το πάρεις στο χέρι, βγάζεις τα μεταλλικά κλιπ στο πάνω μέρος και απασφαλίζεις τα πλαϊνά πλαστικά που έχει και ανοίγει στα 2. Τα κάτοπτρα έχουν σε 2-3 σημεία σιλικόνη. Να βάλεις διάφανη. Πρόσεχε τα πλαστικά κλιπς που συγκρατούν τα κάτοπτρα στο μαύρο σώμα, σπάνε εύκολα. Καθάρισε κάτοπτρα και κρύσταλλο εξωτερικό με οινόπνευμα. Μετά θα είναι σαν καινούργια.

Τσέκαρε και την περιμετρική τσιμούχα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.