BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Ατμόσφαιρα VS Turbo (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=26875)

Nick_compact 28-12-10 12:39

Ατμόσφαιρα VS Turbo
 
Μα δεν έχει πείσει κανέναν... έτσι είναι! Αν τα μικρά μοτέρ της BMW είχαν υπερσυμπιεστές, δεν θα παραπονιόταν κανείς ότι σέρνονται. Εκτός και αν πιστεύουμε... ότι είναι ωραία η ατμόσφαιρα... στα 1600 και 2000 κ.εκ.... που αν το πιστεύει κανείς αυτό, θα είναι τουλάχιστον αστείο.
Οι υπερσυμπιεστές καλώς ή κακώς, μας αρέσει δεν μας αρέσει, έχουν δώσει πολλούς πόντους στον τομέα της ενεργητικής ασφάλειας στα σύγχρονα βαριά αυτοκίνητα, αλλά και στην οικονομία αφού όσο δεν τα πιέζεις δεν καίνε. Επίσης, η λειτουργεία τους, είναι πολύ γραμμική και ομαλή, χωρίς ξεσπάσματα και turbo lag.
Και μια και το Ε30 Μ3 είναι το θέμα μας, και τα 1300 κιλά που ζύγιζε δεν είναι καθόλου λίγα, αλλά σίγουρα πολύ καλύτερα από τα σημερινά, που πάνε όλα 1600+...

Dim77 28-12-10 12:48

Νίκο, συγνώμη αλλά εγώ προτιμώ το 2.0 λιτρο με 140-150 άλογα παρά ένα 1.4-1.6 τουρμπο με 140-160 ps...

bekiaris 28-12-10 12:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 407551)
Νίκο, συγνώμη αλλά εγώ προτιμώ το 2.0 λιτρο με 140-150 άλογα παρά ένα 1.4-1.6 τουρμπο με 140-160 ps...

Συμφωνώ, ωστόσο το κόστος ασφάλειας και τελών κυκλοφορίας είναι μεγαλύτερο...

Enema 28-12-10 12:53

Ε ναι, αμα εχεις τα ιδια αλογα καλη η ατμοσφαιρα.
Αμα ειχες να επιλεξεις ομως σε 1,6 ατμ με 90 αλογα, και 1,6Τ με 140 τι θα επερνες?

Dim77 28-12-10 12:53

Με ώθησε ο bekiaris να γράψω και το υπόλοιπο ποστ μου...

Βέβαια όταν το κράτος και η ΕΕ (με την φιλοσοφία των μετρήσεων κατανάλωσης και CO2 σε πάγκο) ευνοεί το 1.4 τουρμπο κομπρέσορ ενερτζάιζερ και στον πάγκο δείχνει ότι καίει λιγότερο και ρυπαίνει λιγότερο, στέλνοντας τα τέλη κυκλοφορίας στα ουράνια και αναγκάζοντας τις αυτοκινητοβιομηχανίες να κατευθυνθούν στα μικρά τουρμπο...

1000 φορές 120i παρά 1.4Τ 150ps
1000 φορές 320ι (150ps) παρά Πασατ 1.4-1.8Τ 120-140-150-160-170-180ps

Όλα τελείωσαν φυσικά...τα τούρμπο θα έρθουν και σε μάς και θα καμαρώνουμε τα νέα τρικύλινδρα 120 (1.3 τουρμπο 150πς)

Δε συγκρίνουμε τουρμπο με μη τουρμπο, μιλάμε για 1.2-1.3 turbo που αντικατέστησαν τα 1.8-2.0 ατμ. εννοείται πως αν ήθελα OPEL (γιατί VAG δεν παίρνω :thefinger) θα έπαιρνα το 1.6Τ...(αλλά θα έκαιγε και θα ρύπαινε... και ας λένε).

Συγνώμη για το off topic στο θρεντ που ξεκίνησε από το 1 Μ coupe ως ''αντικαταστάτη'' της Ε30 Μ3 στη νέα εποχή.

Nick_compact 28-12-10 12:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 407551)
Νίκο, συγνώμη αλλά εγώ προτιμώ το 2.0 λιτρο με 140-150 άλογα παρά ένα 1.4-1.6 τουρμπο με 140-160 ps...

Δεν είναι η ιπποδύναμη τόσο, όσο η ροπή. Το δίλιτρο στην καλύτερη θα βγάλει 20 κιλά ροπή και σχετικά ψηλά (και αυτά μόνο στην θεωρία...), το 1.4Τ πλέον θα αποδίδει ίδια η μεγαλύτερη ιπποδύναμη, με μεγαλύτερη ροπή και από πολύ χαμηλά, που θα κάνει την καθημερική οδήγηση απόλαυση. Για να μην πάμε στα 1.6Τ, όπου πλέον αποδίδουν εύκολα 180ps με 25 κιλά ροπή, που είναι τιμες δυομισάλιτρου Μ54.
Κακά τα ψέματα, με τα σημερινά δεδομένα, όπου τα αυτοκίνητα είναι πολύ βαριά, στους μικρούς κινητήρες οι υπερσυμπιστές είναι μονόδρομος.
Αυτοκίνητα σαν το S2000, όπου το βάρος (πριν 10 χρόνια) κατάφεραν να το κρατήσουν χαμηλά και το μοτέρ του πήγαινε γάντι, δεν θα υπάρχουν πλέον.
Ακόμα και από θέμα σπορ οδήγησης να το δούμε, την ροπή που έχει ο οδηγός στη διάθεση του για να επιταχύνει στην έξοδο μιας στροφής σε μεσαίες στροφές, το μικρο atm δεν θα την φανταστεί ποτέ.
Με την εξέλιξη της τεχνολογίας στα turbo, πλέον δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να υπάρχουν μικρά ατμοσφαιρικά μοτέρ, δεν έχουν να δώσουν τίποτα.
Και να μην ξεχνάμε ότι δεν έχουμε πολλοί την δυνατότητα να αγοράσουμε V8 και V10.

Fairytale 28-12-10 13:31

Ένα περιεργο πράμα όμως βρε παιδιά.
Πως γίνεται και μιλάμε ΑΚΟΜΑ για ατμοσφαιρικά μοτέρ υψηλής απόδοσης σαν τα S της BMW και τα K της HONDA ενώ υπάρχουν τόσα ωραία τουρμπίσια μοτεράκια (βελτιώσιμα... που δεν πίνουν... δεν μολύνουν... και διάφορα άλλα τέτοια πράσινα άλογα) ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.
Πως γίνεται να θέλουμε εκείνα τα μοτέρς ΞΑΝΑ ή ΣΑΝ εκείνα;
C U out there

bekiaris 28-12-10 13:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fairytale (Μήνυμα 407558)
Ένα περιεργο πράμα όμως βρε παιδιά.
Πως γίνεται και μιλάμε ΑΚΟΜΑ για ατμοσφαιρικά μοτέρ υψηλής απόδοσης σαν τα S της BMW και τα K της HONDA ενώ υπάρχουν τόσα ωραία τουρμπίσια μοτεράκια (βελτιώσιμα... που δεν πίνουν... δεν μολύνουν... και διάφορα άλλα τέτοια πράσινα άλογα) ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.
Πως γίνεται να θέλουμε εκείνα τα μοτέρς ΞΑΝΑ ή ΣΑΝ εκείνα;
C U out there

Κάτσε, συμφωνούμε για την ροπή από χαμηλά, ωστόσο δεν νομίζω να μπορείς να συγκρίνεις την συμπεριφορά ενός ατμοσφαιρικού κινητήρα πολλών κυβικών με έναν αντίστοιχης ιπποδύναμης αλλά λιγότερων κυβικών. Επίσης, για τα καυσαέρια που μιλάς, αυτό ισχύει σε συγκκεκριμένες στροφές, έχεις δει τι βγάζει και τι καίει ένα τουρμπάτο μοτέρ σε ψηλές στροφές. Το turbo δεν είναι πανάκεια, απλά είναι μία φθηνή λύση που δίνει μία ψευδαίσθηση σε αυτών που δεν έχει τα φράγκα να αγοράσει αυτοκίνητο μεγάλου κυβισμού, σε αυτό που θέλει τι δύναμη με τον διακόπτη, γιατί φοβάται μην του κάψει κάτι παραπάνω.. Υπάρχουν και υλοποιήσεις τουρμποκινητήρων πολύ αξιόλογες, για παράδειγμα αυτής της 3.35i, ωστόσο δες με τι μοτέρ συνδυάζεται. Τέλος, μέτρα και μία σημαντική παράμετρο, ο κύκλος ζωής ενός κινητήρα με turbo μειώνεται αρκετά και συνήθως έχουν μεγάλες φθορές μετά από κάποια χιλιόμετρα-καίνε λάδια και γενικά είναι πιο δυσκολοσυντήρητα. Δεν είμαι ο άνθρωπος που θα σκέφτομαι μην το πατήσω γιατί θα χαλάσει...

Nick_compact 28-12-10 13:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bekiaris (Μήνυμα 407560)
Κάτσε, συμφωνούμε για την ροπή από χαμηλά, ωστόσο δεν νομίζω να μπορείς να συγκρίνεις την συμπεριφορά ενός ατμοσφαιρικού κινητήρα πολλών κυβικών με έναν αντίστοιχης ιπποδύναμης αλλά λιγότερων κυβικών. Επίσης, για τα καυσαέρια που μιλάς, αυτό ισχύει σε συγκκεκριμένες στροφές, έχεις δει τι βγάζει και τι καίει ένα τουρμπάτο μοτέρ σε ψηλές στροφές. Το turbo δεν είναι πανάκεια, απλά είναι μία φθηνή λύση που δίνει μία ψευδαίσθηση σε αυτών που δεν έχει τα φράγκα να αγοράσει αυτοκίνητο μεγάλου κυβισμού, σε αυτό που θέλει τι δύναμη με τον διακόπτη, γιατί φοβάται μην του κάψει κάτι παραπάνω.. Υπάρχουν και υλοποιήσεις τουρμποκινητήρων πολύ αξιόλογες, για παράδειγμα αυτής της 3.35i, ωστόσο δες με τι μοτέρ συνδυάζεται. Τέλος, μέτρα και μία σημαντική παράμετρο, ο κύκλος ζωής ενός κινητήρα με turbo μειώνεται αρκετά και συνήθως έχουν μεγάλες φθορές μετά από κάποια χιλιόμετρα-καίνε λάδια και γενικά είναι πιο δυσκολοσυντήρητα. Δεν είμαι ο άνθρωπος που θα σκέφτομαι μην το πατήσω γιατί θα χαλάσει...

Yλοποιήσεις αξιόλογων turbo κινητήρων υπάρχουν πολλές. Το Ν54 των 35i, το 2.0TSI των 265 ίππων του VAG, το πεντακύλινδρο 2.5 του VAG, του 911 turbo, του R35 GTR, και πάρα πολλά άλλα. Δεν είναι τυχαία αυτά τα παραδείγματα, συμπεριλαμβάνουν από προσιτά εως και εξωτικά μοτέρ.
Οι φθορές είναι πάντα ανάλογες της απόδοσης. Και τα πολύστροφα ατμοσφαιρικά θα κάψουν λάδι, και θα έχουν φθορές αντίστοιχες με τα turbo. Και δεν είναι πιο δυσκολοσυντήρητα, αυτό είναι λάθος. Η μόνη διαφορά είναι ότι έχουν ένα παραπάνω ακριβό εξάρτημα που μπορεί να χρειαστεί αντικατάσταση, και αυτό είναι ο ίδιος ο υπερσυμπιεστής.

Όσον αφορά τα Κ και τα S, θα ξαναπώ ότι δεν μπορούμε όλοι να αποκτήσουμε S μοτέρ. Όσον αφορά για τα Κ της Honda, είναι άψογα. Φοβερά. Για τα 1300 κιλά των αμαξωμάτων που τοποθετήθηκαν. Πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε ότι τα μικρά πολύστροφα ατμοσφαιρικά σαν τους K , φτιάχτηκαν για συγκεκριμένες κατασκευές. Δεν μπορεί ένας Κ να τοποθετηθεί σε μια 320i E92, που ζυγίζει 1500 κιλά, και για να δουλέψει θέλει μια θεόκοντη τελική σχέση μετάδοσης που θα κάνει το ταξίδι κουραστικό για αμαξι, οδηγό, και θα βλάπτει σοβαρά την κατανάλωση. Σε αυτά τα αυτοκινήτα, το βασικό συστατικό είναι η ροπή και όχι η ιπποδύναμη για να κινηθούν σβέλτα και οικονομικά, και λίγα κυβικά, ατμόσφαιρα, και ροπή είναι πράγματα που δεν συμβιβάζονται.

Dim77 28-12-10 14:37

Νίκο, συμφωνώ, αλλά στα μοτέρ 1.2-1.4 turbo δεν έχεις την λειτουργία του 1.8-2.0 λιτρων μοτέρ ατμοσφαιρικού.

Τεσπα...είναι αργά πια...το downsizing επικράτησε :bricks1: (ήρθαν ξανά και φορολογικές επιβαρύνσεις στον κυβισμό οπότε...:icon_toil )

Nick_compact 28-12-10 14:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 407566)
Νίκο, συμφωνώ, αλλά στα μοτέρ 1.2-1.4 turbo δεν έχεις την λειτουργία του 1.8-2.0 λιτρων μοτέρ ατμοσφαιρικού.

Τεσπα...είναι αργά πια...το downsizing επικράτησε :bricks1: (ήρθαν ξανά και φορολογικές επιβαρύνσεις στον κυβισμό οπότε...:icon_toil )

Θα διαφωνήσω στο 1o, το TSI 140 που έχω δει και οδηγήσει σε Golf 1.4 λειτουργούσε υποδειγματικά. (βέβαια αυτό δεν είναι απλά turbo, έχει και compressor)

Στο 2ο δυστυχώς έτσι είναι. Θα θέλαμε όλοι να έχουμε Ν52Β30, κι εγώ μαζί, κι ας μην βελτιώνεται. Θέλω όμως να δίνω 800 κάθε Χριστούγεννα; Όχι σε καμία περίπτωση.

ThaNOS E46coupe 28-12-10 15:18

νίκο το απλό tsi νομίζω βγάζει 140 αλόγα. και έχει μόνο τούρμπο...το gt είναι αυτό που έχει και κομπρεσορα και φτάνει στα 170(τα πρώτα gt) και στα 160( τα πιό μετά μοντελα)...συγχορήστε με άν κάνω λάυος!!!!!!!!
πάντως θα προτιμούσα να έχω ένα μ43 1900κ.εκ turbo και να είχα καμια 200 αλογάκια παρά ένα VAG....

Nick_compact 28-12-10 15:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 407569)
νίκο το απλό tsi νομίζω βγάζει 140 αλόγα. και έχει μόνο τούρμπο...το gt είναι αυτό που έχει και κομπρεσορα και φτάνει στα 170(τα πρώτα gt) και στα 160( τα πιό μετά μοντελα)...συγχορήστε με άν κάνω λάυος!!!!!!!!
πάντως θα προτιμούσα να έχω ένα μ43 1900κ.εκ turbo και να είχα καμια 200 αλογάκια παρά ένα VAG....

Θάνο, το 1.4 με τα 122 ειναι μόνο turbo.. το 140 ειναι turbo-compressor.
Εγώ θα προτιμούσα στο compact μας να υπήρχε ένα μοτέρ από Cooper S :)

strofimios 28-12-10 15:25

Αχ,αυτη η ροπη του τουρμπο!!!Για να εχεις κατι αναλογο απο ατμ. πρεπει να εχεις σχεδον τα διπλα κυβικα.
Και εγω υπερ της υπερσυμπιεσης!
Ατιμη κριση,παει ο DASC!!!!

ThaNOS E46coupe 28-12-10 15:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact (Μήνυμα 407570)
Θάνο, το 1.4 με τα 122 ειναι μόνο turbo.. το 140 ειναι turbo-compressor.
Εγώ θα προτιμούσα στο compact μας να υπήρχε ένα μοτέρ από Cooper S :)

ευχαριστώ για την πληροφορία νίκο...παρεμπιπτόντως εγώ έχω κουπέ!!!!! αλλα δέ με χάλαγε το S μοτεράκι του μίνι...:lockie::hello:

mike21 28-12-10 16:34

δυστυχώς αυτό που όλοι κοιτάνε την σήμερον ημέρα(και εγώ το ίδιο)είναι το πώς θα δίνω λιγότερα χρήματα,πλέον η υπερτροφοδότηση,τα λίγα κυβικά για όσες αυτοκινητοβιομηχανίες θέλουν να επιβιώσουν είναι μονόδρομος.

Υ.Γ εγώ προσωπικά θα προτιμούσα και τα δύο μαζί,και πολλά κυβικά,και τούρμπο,power is never enough...

strofimios 28-12-10 16:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mike21 (Μήνυμα 407585)
δ
Υ.Γ εγώ προσωπικά θα προτιμούσα και τα δύο μαζί,και πολλά κυβικά,και τούρμπο,power is never enough...

Η δυναμη ειναι σαν τον τραπεζικο λογαριασμο,ποτε δεν ειναι αρκετη!!

EVANGELOS 28-12-10 16:44

Όσες εταιρίες ΣΠΟΡ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ έχουν ΣΟΒΑΡΟ BUDGET και δυνατότητα να εξελίξουν ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΟΤΕΡ στα κορυφέα μοντέλα τους που ουσιαστικά είναι τα λεγόμενα "super cars"

ΟΛΕΣ

ΜΑ ΟΛΕΣ

τοποθετούν ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΑ ΜΟΤΕΡ

η Φεράρι και η Lambo σε ΟΛΑ τα μοντέλα

η Πορσε στο μοναδικό super car που έχει φτιάξει το carrera GT καθώς και στο GT3RS

η ΑUDI επίσης στο μοναδικό "super car" που έχει φτιάξει το R8 V10 (το v8 ΔΕΝ είναι super car άσχετα που είναι ατμ)

οι Αμερικλάνοι στo Ζ06 που είναι επίσης το ΜΟΝΑΔΙΚΟ supercar που έφτιαξαν ... μετά βέβαια το χάλασαν πάλι το παραμύθι φτιάχνοντας το zr1

η Mercedes στο ΠΡΩΤΟ supercar που έφτιαξε ΜΟΝΗ ΤΗΣ το SLS

η Aston σε όλα τα μοντέλα

η BMW στο επίσης μοναδικό supercar που έχει φτιάξει (μας βοήθησαν και κάτι Άγγλοι :D) το F1

η Χόντα στο ΜΟΝΑΔΙΚΟ γιαπωνέζικο super car το NSX

...

Oι λεγόμενοι "ΜΙΚΡΟΙ" κατασκευαστές supercars που ΔΕΝ έχουν τη δυνατότητα να εξελίξουν δικά τους μοτέρ ... επιλέγουν και τους 2 δρόμους

π.χ. η Zonda χρησιμοποιεί f/i μοτερ της merc (αν και είμαι βέβαιος ότι αν μπορούσε θα προτιμούσε το ατμ v8 του sls) , η Koenigsgegg επίσης πήρε ένα volvo και το έκανε f/i ενώ άλλες εταιρίες όπως η Αscari επιλέγουν αποκλειστικά n/a

Aυτό για μένα λέει πολλά ... ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ προτιμάς ατμοσφαιρικό μοτέρ (οι τεχνικοί λόγοι είναι πολλοί και έχουν αναλυθεί 100 χιλιάδες φορές) ... ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ με παραπλήσιες επιδόσεις επιλέγεις την υπερτροφοδότηση

EVANGELOS 28-12-10 16:50

Για να μην παρεξηγηθώ ... προφανώς και θεωρώ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να επιλέξει κάποιος το 1.6 ή 1.8 ή ίσως ακόμα και το 2.0 μοτέρ της BMW σήμερα ... τη στιγμή που με τα μισά λεφτά μπορεί να αποκτήσει f/i μοτέρ με πολύ καλύτερες επιδόσεις ... αλλά αυτό είναι η ΔΙΚΗ ΜΟΥ άποψη ...

Nick_compact 28-12-10 16:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS (Μήνυμα 407588)
Όσες εταιρίες ΣΠΟΡ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ έχουν ΣΟΒΑΡΟ BUDGET και δυνατότητα να εξελίξουν ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΟΤΕΡ στα κορυφέα μοντέλα τους που ουσιαστικά είναι τα λεγόμενα "super cars"

ΟΛΕΣ

ΜΑ ΟΛΕΣ

τοποθετούν ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΑ ΜΟΤΕΡ

η Φεράρι και η Lambo σε ΟΛΑ τα μοντέλα

η Πορσε στο μοναδικό super car που έχει φτιάξει το carrera GT καθώς και στο GT3RS

η ΑUDI επίσης στο μοναδικό "super car" που έχει φτιάξει το R8 V10 (το v8 ΔΕΝ είναι super car άσχετα που είναι ατμ)

οι Αμερικλάνοι στo Ζ06 που είναι επίσης το ΜΟΝΑΔΙΚΟ supercar που έφτιαξαν ... μετά βέβαια το χάλασαν πάλι το παραμύθι φτιάχνοντας το zr1

η Mercedes στο ΠΡΩΤΟ supercar που έφτιαξε ΜΟΝΗ ΤΗΣ το SLS

η Aston σε όλα τα μοντέλα

η BMW στο επίσης μοναδικό supercar που έχει φτιάξει (μας βοήθησαν και κάτι Άγγλοι :D) το F1

η Χόντα στο ΜΟΝΑΔΙΚΟ γιαπωνέζικο super car το NSX

...

Oι λεγόμενοι "ΜΙΚΡΟΙ" κατασκευαστές supercars που ΔΕΝ έχουν τη δυνατότητα να εξελίξουν δικά τους μοτέρ ... επιλέγουν και τους 2 δρόμους

π.χ. η Zonda χρησιμοποιεί f/i μοτερ της merc (αν και είμαι βέβαιος ότι αν μπορούσε θα προτιμούσε το ατμ v8 του sls) , η Koenigsgegg επίσης πήρε ένα volvo και το έκανε f/i ενώ άλλες εταιρίες όπως η Αscari επιλέγουν αποκλειστικά n/a

Aυτό για μένα λέει πολλά ... ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ προτιμάς ατμοσφαιρικό μοτέρ (οι τεχνικοί λόγοι είναι πολλοί και έχουν αναλυθεί 100 χιλιάδες φορές) ... ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ με παραπλήσιες επιδόσεις επιλέγεις την υπερτροφοδότηση

Bαγγέλη κοροιδευόμαστε; Πιο πάνω γράφω ότι δεν έχουμε όλοι την δυνατότητα να πάρουμε V8 και V10 και έρχεσαι και φέρνεις για παράδειγμα τα supercar (βασικά hypercar κάποια απο αυτά) για να αποδείξεις ότι η ατμόσφαιρα είναι καλύτερη; Άσε που η κουβέντα περιστρέφεται κυρίως γύρω από τα πολύ μικρά μοτέρ και όχι έτσι γενικά.

Όσον αφορά το ZR1... μόνο παραμύθι δεν είναι... αφού ο τρόπος που επέλεξαν είναι καλύτερος από όλους τους υπόλοιπους. Και απο την ατμόσφαιρα και από το turbo. Τον κομπρέσορα εννοώ.

EVANGELOS 28-12-10 17:02

Διάβασε το επόμενο ποστ από αυτό που έκανες quote ... ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ

Nick_compact 28-12-10 17:13

Το έστειλες την ώρα που έγραφα το δικό μου, κατανοητό.

Dim77 28-12-10 17:13

Και η Lexus στο LF-S ατμοσφαιρικό διάλεξε...

Μα κοροϊδευόμαστε? Σε εκείνη την κατηγορία οι κατασκευαστές κάνουν ότι καλύτερο θέλουν (και μπορούν) χωρίς να σκέφτονται διάφορα θέματα.

Πάντως για τα μικρά αυτοκίνητα:

Καλύτερα μεγαλύτερο μοτέρ κατά 400 cc (αυτή είναι η αναλογία στην πραγματικότητα) παρά μικρότερο με τουρμπο...(και μακρύτερη σχέση διαφορικού).

Με τα δεδομένα των πρό 2 ετών ένα 2λιτρο ατμοσφαιρικό (π.χ. Mazda 3 για να μη λέτε ότι κολλάω μόνο στο θεϊκό :king: N42-N46 :owned: ) είναι πιο οικονομικό και το ίδιο σβέλτο στην πράξη και στο 99% των περιπτώσεων από ένα 1.4 turbo...

Επίσης, μην κολλάμε στα στοιχεία ισχύος των κινητήρων 20ετιας...

Οι 1.6 βγάζανε άνετα τα τελευταία χρόνια 110-130ps , οι 1.8 120-150, οι 2.0 (140-170)...

Μην σκεφτόμαστε αυτούς που θα το πάρουν με την προοπτική της εύκολης βελτίωσης. Ο περισσότερος κόσμος θέλει ένα σβέλτο αυτοκίνητο και οικονομικό χωρίς να βάζεις ...αυγά στο πεντάλ του γκαζιού για να είναι οικονομικά που δε θα το βελτιώσει ποτέ, και όταν θα φτάσει στα 50-80.000 χλμ δε θα κινδυνεύει να πάθει ΣΟΚ όταν έρθουν οι πρώτες ζημιές.

Όπως είπαμε, πριν 2-3 χρόνια δε θα το πολυσυζητάγαμε...τώρα μας γύρισαν 20 χρόνια+ βάλε πίσω...εκεί που κοιτούσαμε πως θα ξεζουμίσουμε το κάθε cm3...''Πολυτελή και ρυπογόνα αυτοκίνητα 1800 κυβικά...2000κυβικά...ΤΙ???πάνω από 2000κυβικά? Λιθοβολισμός!!''

Nick_compact 28-12-10 17:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 407598)
Πάντως για τα μικρά αυτοκίνητα:

Καλύτερα μεγαλύτερο μοτέρ κατά 400 cc (αυτή είναι η αναλογία στην πραγματικότητα) παρά μικρότερο με τουρμπο...(και μακρύτερη σχέση διαφορικού).

Αυτή τη στιγμή ο 1600άρης BMW του MINI Cooper S αποδίδει στην βασική εκδοχή του 184ps και στην JCW εκδοχή 211ps. 180ps ο 1600άρης της Opel. Όλοι με περίπου 25-26 κιλά ροπής. Δεν γνωρίζω κανένα δίλιτρο αυτή τη στιγμή (400cc παραπάνω) με παραπλήσια ιπποδύναμη, καλά για ροπή ούτε λόγος, 25 κιλά βγάζει ο Ν52Β25.

Με τα δεδομένα των πρό 2 ετών ένα 2λιτρο ατμοσφαιρικό (π.χ. Mazda 3 για να μη λέτε ότι κολλάω μόνο στο θεϊκό :king: N42-N46 :owned: ) είναι πιο οικονομικό και το ίδιο σβέλτο στην πράξη και στο 99% των περιπτώσεων από ένα 1.4 turbo...

Αναληθές. Να συγκρίνουμε ρεπρίζ δίλιτρου Mazda 3 με VAG TSi 140; (μην πάμε στο 170 γιατί εκεί γίνεται βιασμός)

Επίσης, μην κολλάμε στα στοιχεία ισχύος των κινητήρων 20ετιας...

Οι 1.6 βγάζανε άνετα τα τελευταία χρόνια 110-130ps , οι 1.8 120-150, οι 2.0 (140-170)...

Αυτή είναι η μισή αλήθεια. Οι 1600άρηδες βγάζουνε 130ps στις 6500-7000 rpm, και την ροπή στις 4-5000rpm. Το ίδιο και τα μεγαλύτερα αδέρφια τους. (πχ Ν43Β20) Δύναμη και ροπή που δεν είναι αξιοποιήσιμη όσο με το turbo, που έχει πολύ ροπή ήδη από τις 2000rpm, εκεί που το ατμοσφαιρικό σέρνεται. Δεν γνωρίζω πολλούς καθημερινούς οδηγούς να θέλουν να στροφάρουν 7άρες.



Μην σκεφτόμαστε αυτούς που θα το πάρουν με την προοπτική της εύκολης βελτίωσης. Ο περισσότερος κόσμος θέλει ένα σβέλτο αυτοκίνητο και οικονομικό χωρίς να βάζεις ...αυγά στο πεντάλ του γκαζιού για να είναι οικονομικά που δε θα το βελτιώσει ποτέ, και όταν θα φτάσει στα 50-80.000 χλμ δε θα κινδυνεύει να πάθει ΣΟΚ όταν έρθουν οι πρώτες ζημιές.

Ποιός είπε ότι θέλουν αυγά στο γκάζι τα μικρά τουρμπάκια για να μην κάψουν; Δεν ισχύει. Οι εμπειρίες πολλές, και από δικό μας και από φίλων. Μια χαρά οικονομικά είναι. Όσον αφορά τις ζημιές, για να δούμε αντίστοιχα και τα δικά μας μοτέρ 1.6 και 2.0 πώς θα ανταπεξέλθουν στο πέρασμα του χρόνου (και των χιλιομέτρων) με 12:1 συμπίεση.


Όπως είπαμε, πριν 2-3 χρόνια δε θα το πολυσυζητάγαμε...τώρα μας γύρισαν 20 χρόνια+ βάλε πίσω...εκεί που κοιτούσαμε πως θα ξεζουμίσουμε το κάθε cm3...''Πολυτελή και ρυπογόνα αυτοκίνητα 1800 κυβικά...2000κυβικά...ΤΙ???πάνω από 2000κυβικά? Λιθοβολισμός!!''

Εδώ δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Αν και, και τίποτα να μην άλλαζε φορολογικά, πλεον τα τούρμπο έχουν καλύτερα χαρακτηριστικά απόδοσης παντού και πάντα, για έναν μέσο οδηγό.

Η απάντηση μου με bold :)

Dim77 28-12-10 17:47

Νίκο, έχεις άδικο.
Αν συγκρίνεις 2λιτρο ατμοσφαιρικό Hatchback με VAG 1.4TSi 140 άλογα θα γελάσεις....μιλάμε για μαμά και τα 2...
Το ίδιο θα γελάσεις και με την κατανάλωση τους σε κοινή διαδρομή...

Οι σημερινοί κινητήρες οι ατμοσφαιρικοί βγάζουν σχεδόν επίπεδη ροπή από ρελαντί ως κόφτη.
Των τουρμπο έχουν όντως πολύ μεγαλύτερη ροπή, αλλά οι μέγιστες τιμές είναι σε μικρό φάσμα.

Υπάρχουν πολλά παραδείγματα.

Σίγουρα στα μικρά μοντέλα οι κινητήρες επιδόσεων (Cooper S, OPC, κλπ) προσφέρουν σημαντική απόδοση.

Εγώ αναφέρομαι στους ΑΠΛΟΥΣ κινητήρες που θα σώσουν τον πλανήτη υποτίθεται.

1.2Τ 100-120ps περίπου (15-17kgm)
1.4T 120-150ps και 20.0kgm

Πείτε μου, είναι καλύτεροι από αντίστοιχους ατμοσφαιρικούς με 400-500cc παραπάνω?

Φυσικά με τα νέα δεδομένα τελών, ασφάλειες κλπ....όσο λιγότερα cc τόσο καλύτερα...

Enema 28-12-10 17:56

http://www.volkswagen.com.sg/media/c...comparison.jpg

Λογικο ευρος....

Nick_compact 28-12-10 18:00

Δημήτρη, ο 1.2 TSi 105 του VAG έχει ροπή 175nm σταθερή απο 1550-4100rpm. Όπως βλέπεις, έχει πολύ μεγαλύτερο οφέλιμο φάσμα από οποιοδήποτε atm 1.6 lt.
Ο 1.4 ΤSi 160 έχει ροπή 240nm από τις 1500-4500rpm.
Πώς είναι καλύτεροι οι ατμοσφαιρικοί; Ούτε στο ελάχιστο δεν είναι!
Και καλά κάνουν αι χρησιμοποιούν μεγάλες τελικές σχέσεις μετάδοσης σε συνδυασμό με εξατάχυτα και εφτατάχυτα κιβώτια DSG, έτσι και πιο μικρή κατανάλωση πετυχαίνουν και πιο άνετο είναι το αυτοικινήτο σε ρυθμό ταξιδιού. Βέβαια, με τόση ροπή, ΜΠΟΡΟΥΝ και χρησιμοποιούν μακριές τελικές σχέσεις μετάδοσης, με ατμοσφαιρικό απλά δεν θα τις φόρτωνε καθόλου.

Dim77 28-12-10 18:18

Νικο....

1.2Τ Yeti ΔΕΝ πάει καλύτερα από Qasqai 1.6 ατμ (ούτε οικονομικότερα)

1.2Τ Clio ΔΕΝ πάει καλύτερα από Clio 1.6 atm

1.4Τσι 120ps δεν πάνε καλύτερα από 1.6 καλό ατμ. και μη δούμε τι καίνε στην πίεση
1.4Τσι κομπρεσορ 140 πάει χειροτερα από διλιτρο με 140-160ps (και ας είναι και βαρύτερο το δίλιτρο...:deal::king:)
1.4Τσι 160 ps ΔΕΝ πάει καλύτερα από 2λιτρα με 150-160ps... (άντε να πηγαίνει ΕΛΑΧΙΣΤΑ καλύτερα) αλλά όταν κανουν 50-80.000χλμ και τα 2 έλα να μου πείς ποιος θα κλάψει...

Η μικρή κατανάλωση ΔΕΝ είναι τόσο μικρή στην πραγματικότητα...μόνο στη θεωρία και στο λέω εκ πείρας.

Το Clio με δική μου οδήγηση οικονομική (είτε όχι οικονομική) καίει το ίδιο:deal: με το 300+κιλών βαρύτερο και 800cc μεγαλύτερου μοτέρ 318...


Αστρα 1.4Τ δεν πηγαίνει καλύτερα από civic 1.8 (ούτε καίει λιγότερο)
Megane 1.4T τα ίδια...

δηλαδή τι λέμε τώρα?

Γιατί πάνε πολύ καλύτερα τα 1.6turbo επιδόσεων από τα αντίστοιχα Type R ή Clio RS?
Και μη μου λέτε ότι ρίχνει τόσο το ένα στο άλλο. Σχεδόν τα ίδια είναι. (φυσικά θέλουν άλλη οδήγηση, αλλά περί ορέξεως)

Αλλά είπαμε, χαμηλότερα τέλη, χαμηλότερο τεκμήριο και Άγιος ο Θεός...έτσι όπως μας κατάντησαν.

Ξέχασα, εάν δεν βγάλουμε από το μυαλό μας επίσης, ότι με ένα πρόγραμμα το όποιο τουρμπο παίρνει 10-20 αλογάκια, θα καταλήγουμε στο λάθος συμπέρασμα.

(γιατί οι περισσότεροι τα παίρνουν και τα αφήνουν όπως έχουν τα αυτοκίνητα).

EVANGELOS 28-12-10 18:31

Kατα αρχάς η αναλογία είναι ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ=F/I x 1.4 (τουλάχιστον η FIA έτσι λέει από το 80 και μετά) ... για μένα είναι ακόμα παραπάνω αλλά τέσπα

Συνεπώς ένα f/i μοτέρ 1780 cc είναι ισοδύναμο με ένα n/a 2500 EΓΙΝΕ EDIT cc !!! ... ή αλλιώς ένα δίλιτρο f/i (π.χ. evo) είναι στην ίδια κλάση με ενα 2800 atm !!!

Στην πράξη το πρόβλημα είναι ότι ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟ να φτιάξεις ένα ατμοσφαιρικό μοτέρ με 100 άλογα το λίτρο από ότι ένα f/i μοτέρ με την ίδια ειδική ισχύ ... αν όμως κρατήσεις την αναλογία το f/i θα πρέπει να αποδώσει 140 άλογα το λίτρο για να θεωρείται ισοδύναμο ...πράγμα επίσης πολύ ακριβό !!!

ΟΜΩΣ

στην καθημερινότητα δεν πάμε με τα regulations !!!

ένα κάτοχος 2λιτρου ατμ BMW θεωρητικά θα έπρεπε να είναι συγκρίσιμος με 1.4 λίτρα f/i ... και προφανώς τα 2λιτρα n/a της BMW είναι ελαφρώς πιο δυνατά από τα 1.4 turbo ... o κάτοχος όμως ενός π.χ. Z4 2.0 λτ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ 40 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ Η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ το Polo 1.4 ΤSI !!!

Δυστυχώς για να μπορέσει ένα ατμοσφαιρικό μοτέρ να "πάιξει" στην κατηγορία των δυνατών f/i θα πρέπει να δώσεις πάρα πολύ παραπάνω χρήματα !!! ... ειδικά με την αλματώδη άνοδο στην τεχνολογία των υλικών πλέον ένα ΠΑΝΑΠΛΟ 2λιτρο γρούπ βαγκ είναι πιο δυνατό από ένα διαμάντι n/a 2.0 lt μοτέρ όπως το Κ20Α ... από την άλλη ένα καλό ατμο. μοτέρ μπορεί να κινήσει πολύ πιο γρήγορα ένα σασί από ένα ισοδύναμης ισχύος f/i μοτέρ εκμεταλευόμενος την πολυστροφία , την ευστροφία και άρα πολύ πιο κοντή σχέση μετάδοσης ... με όμως ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ κόστος ή με ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ κυβισμό !!!

Το πρόβλημα στην Ευρώπη είναι ότι για κάποιο ΗΛΙΘΙΟ λόγο υπάρχει πόλεμος στον κυβισμό !!!

Οι Αμερικλάνοι που είναι πολύ σοβαροί σε μερικά πράγματα ... προκειμένου να αποκτήσουν ΠΟΛΥ ΙΣΧΥ ΜΕ ΜΙΚΡΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ... έχουν λύσει το πρόβλημα εδώ και ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ...

έχουν φτιάξει ΕΝΑ ΜΟΤΕΡ (το HEMI SMALL BLOCK) που σε διάφορες μορφές LS7 ,LS9 κλπ ... βγάζει ΟΣΑ ΑΛΟΓΑ ΘΕΛΕΙΣ !!! ... κορυφαία μορφή του είναι το 7lt LS9 που με ΕΝΑ εκεντροφόρο και 2 βαλβίδες ανά κύλινδρο αποδίδει 500+ άλογα !!! είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ... ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ ... ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ

κάει κατά μ.ο. 24 MPG = 9.8 lt /100 km

και έχει κάνει και αυτό

http://green.autoblog.com/2008/10/11...hon-in-the-uk/

Τώρα υπάρχει και άλλο τεστ που αποδυκνείει το προφανές ... Αν ένα ατμ μοτέρ επιδόσεων το οδηγείς αργά θα κάψει ΠΟΛΥ λίγο ...

http://www.youtube.com/watch?v=dKTOyiKLARk

Συνεπώς ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ φτίαχνουν ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ατμ μοτέρ επιδόσεων και οδηγούν τον κόσμο που θέλει ισχύ με λίγα λεφτά στην υπερτροφοδότηση ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ !!!

Dim77 28-12-10 18:43

Συμφωνώ με τον Ευάγγελο σε αυτό το ποστ, αλλά κάτι μπέρδεψες με τα νούμερα.

1.4 χ 1780 = 2492
1.4 χ 1400 = 1960

Επίσης νομίζω ότι στις αγωνιστικές κατηγορίες ήταν turbo = atm μείον 400cc (δηλαδή 2.0 τουρμπο = 2.4 ατμ) δε ξέρω ακριβώς αν και πότε άλλαξε.

To θέμα Βαγγέλη δεν είναι ακριβώς το τουρμπο vs ατμ αλλά τι συγκρίνουμε.

Κοίτα πως διαμορφώνεται διαφορετικά (ρεαλιστικά) το Z4 2.0 με VAG 1.4

Z4 2.0 150ps vs EOS 1.4Tsi....10.000 διαφορά (ίσως και παραπάνω) αλλά παρόμοια αμάξια...η διαφορά είναι ότι αυτός που έδωσε τα πολλά πήρε BMW...:king:

118i 143ps αντί για Audi A3 1.4tsi...μη νομισετε ότι κερδίζει πολύ και παντού το τουρμπο

Αν συγκρίνεις τα BMW με φτηνότερα turbo, είναι σαν να συγκρίνεις πριν 15 χρόνια Swift GTi 1.3 100ps με 316i....
Τι θα έπαιρνες στα 20 και τι στα 30?

Είπαμε περί ορέξεως.

Το θέμα είναι ότι ΔΕΝ είναι ταχύτεροι και οικονομικότεροι-οικολογικότεροι (κυρίως γιατί έτσι σερβίρονται και όχι σαν ταχύτεροι).

EVANGELOS 28-12-10 18:52

Στο 1780 έκανα λάθος ρε !!! στο άλλο καλά το είπα 2.0 λτ f/i= 2.8 n/a και 2.0 λτ n/a=1.4 f/i

Στο γενικό προφανώς και συμφωνούν όλοι ... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΓΡΑΦΟΣ ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ F/I ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ N/A !!!

To πρόβλημα είναι (και εδώ συμφωνώ με το Νίκο) ότι σήμερα για κάποιο περίεργο λόγο ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ Ν/Α ΜΟΤΕΡ ΙΔΙΩΝ ΕΠΙΔΟΣΕΩΝ ΜΕ F/I ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΡΗΜΑΤΑ ...

p.s. 316 στα λεφτά που έχει δε θα έπαιρνα ΟΥΤΕ ΣΤΑ 60 !!!

Enema 28-12-10 18:52

Στο video του top gear ομως το prius παει ΤΕΖΑ... και αμαξι που παει τεζα ΚΑΙΕΙ.
Ας τα εβαζαν στην κινηση της πολης να δουμε ποιο θα εκαιγε λιγοτερο... οπως θελουν τα παρουσιαζουν. Χωρια που η Μ3 εκανε slipstreaming πισω απο το Prius....

EVANGELOS 28-12-10 19:03

1) Το θέμα είναι ότι αν πηγαίνεις αργά με οποιοδήποτε μοτέρ θα κάψεις πολύ λίγο ... το αργά για το Μ3 είναι γρήγορα για το αγαπημένο αμάξι της Cameron Diaz , της Kristen Scott Thomas (και άρα ολων μας :D) όμως στη ζωή ΔΕ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ 1η - 2α ... το αμάξι το έχεις για διάφορες διαδρομές ... όπως στην κίνηση πλεονεκτεί το Πρίους έτσι και σε ανοικτό δρόμο σε ταχύτητηες 100-140 χαω πλεονεκτεί το Μ3

2) Στην ταχύτητα που πήγαινε το Πρίους το να μιλάμε για slip streaming ... είναι σαν τη δικαιολογία του Τζένσον Μπάτον που ισχυρίστηκε ότι πήγε χάλια επειδή το μοτέρ του Σουζούκι Λιάνα επηράστηκε από τη ζέστη ...

nik200 28-12-10 19:20

επειδη εχω turbo αμαξι επιτρεψτε μου να μπω στην κουβεντα...
φυσικα και να βγαλεις ενα καλο ατμοσφαιρικο μοτερ ειναι πολυ δαπανηρη...και ναι τα turbo ειναι μια καλη λυση για ενα συμβατικο μικρο αμαξι η και πιο μεγαλο αλλα δεν λεει κανεις οταν στο πουλανε οτι στις πχ..100χιλ χιλιομετρα θες καινουργια τουρμπινα...η οτι τα λαδια πρεπει να ειναι καλα...και οτι καιγονται (χαλαει το ιξωδες τους) πολυ πιο ευκολα απο ενα ατμοσφαιρικο μοτερ...επισης δεν μπορεις να πας ολη την μερα κοφτες γιατι οι ζημιες ειναι υπερμετρες....δηλαδη ειναι εν μερει συμβιβασμος το εργοστασιακο turbo....καθως απευθυνονται σε νορμαλ οδηγους...που δεν θα τα σκιζουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ....κατ εμε αν θες αξιοπιστια με Α κεφαλαιο παιρνεις ατμοσφαιρα....

υγ..και τα turbakia αν τα πηγαινεις οπως τα αλογα τους λενε...καινε πολυ παραπανω απο οτι ενα ατμοσφαιρικο στα ιδια αλογα...απλα οταν πηγαινεις χαλαρα λογω κυβισμου δεν καινε τοσο (ξετουρμπιστος δηλαδη)..ενω το ατμοσφαιρικο παντα καιει λογω κυβισμου!

intasg 28-12-10 20:53

Όσον αφορά την κατανάλωση.
Προχθές πήτα ένα SEAT LEON 1.4Τ 122 ps ενός φίλου και πήγα Τρίπολη (περίπου 300χλμ). Ταξίδεψα βράδυ και πήγαινα περίπου με 180 χλμ. Έβαλα 70 ευρώ βενζίνη.
Πριν μία βδομάδα με το δικό μου BMW 1.9 118 ps με την ίδια ταχύτητα και λίγο πιο γρήγορα σε μερικά σημεία έκαψα 42 ευρώ.

Μ5V8 28-12-10 21:10

Μεγάλη συζήτηση...
σίγουρα δε θα είχε νόημα αν μιλούσαμε για τουρμπίσια μοτέρ προηγούμενων ετών. Σήμερα όμως λογικά η κατανάλωση έχει βελτιωθεί με τα τούρμπο τουλάχιστο σε καθημερινή χρήση.

Προσωπικά είμαι σε ένα τέτοιο δίλημμα... Μ5 Ε60 ή 335i ??? Πόσο καλύτερο είναι το μοτέρ της Μ5;; Πόσο παραπάνω μπορεί να καίει σε καθημερινή χρήση;;; Μου αρέσει τόσο η αίσθηση των τούρμπο αλλά και το στροφάρισμα...Η Μ5 βέβαια έχει έτοιμες και αναρτήσεις, μπλοκέ κλπ ...

Το τούρμπο ίσως έχει την καθημερινή οδηγησιμότητα, τη ροπή από το ρελαντί σχεδόν...
Η ατμόσφαιρα και ειδικά σε τόσο καλά μοτερ... έχει το στροφάρισμα στο Θεό...

strofimios 28-12-10 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από intasg (Μήνυμα 407621)
Όσον αφορά την κατανάλωση.
Προχθές πήτα ένα SEAT LEON 1.4Τ 122 ps ενός φίλου και πήγα Τρίπολη (περίπου 300χλμ). Ταξίδεψα βράδυ και πήγαινα περίπου με 180 χλμ. Έβαλα 70 ευρώ βενζίνη.
Πριν μία βδομάδα με το δικό μου BMW 1.9 118 ps με την ίδια ταχύτητα και λίγο πιο γρήγορα σε μερικά σημεία έκαψα 42 ευρώ.

Σε ποιες σαλ. εχει τα 180 το ενα και σε ποιες το αλλο;
Επισης ποσο πατημα χρειαζεται το γκαζι,στο καθε αμαξι,για να διατηρεις μια τετοια ταχυτητα;

Nick_compact 28-12-10 21:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vagmag (Μήνυμα 407624)
Μεγάλη συζήτηση...
σίγουρα δε θα είχε νόημα αν μιλούσαμε για τουρμπίσια μοτέρ προηγούμενων ετών. Σήμερα όμως λογικά η κατανάλωση έχει βελτιωθεί με τα τούρμπο τουλάχιστο σε καθημερινή χρήση.

Προσωπικά είμαι σε ένα τέτοιο δίλημμα... Μ5 Ε60 ή 335i ??? Πόσο καλύτερο είναι το μοτέρ της Μ5;; Πόσο παραπάνω μπορεί να καίει σε καθημερινή χρήση;;; Μου αρέσει τόσο η αίσθηση των τούρμπο αλλά και το στροφάρισμα...Η Μ5 βέβαια έχει έτοιμες και αναρτήσεις, μπλοκέ κλπ ...

Το τούρμπο ίσως έχει την καθημερινή οδηγησιμότητα, τη ροπή από το ρελαντί σχεδόν...
Η ατμόσφαιρα και ειδικά σε τόσο καλά μοτερ... έχει το στροφάρισμα στο Θεό...

Φίλε μου εσύ το παράκανες. Αυτά τα 2 μοτέρ που λες δεν συγκρίνονται. Είναι κλάσεις ανώτερο το V10, παντού και πάντα.

Nick_compact 28-12-10 21:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από intasg (Μήνυμα 407621)
Όσον αφορά την κατανάλωση.
Προχθές πήτα ένα SEAT LEON 1.4Τ 122 ps ενός φίλου και πήγα Τρίπολη (περίπου 300χλμ). Ταξίδεψα βράδυ και πήγαινα περίπου με 180 χλμ. Έβαλα 70 ευρώ βενζίνη.
Πριν μία βδομάδα με το δικό μου BMW 1.9 118 ps με την ίδια ταχύτητα και λίγο πιο γρήγορα σε μερικά σημεία έκαψα 42 ευρώ.

Αυτό που λες δεν παίζει με τίποτα. Δεν γίνεται το Leon να έκαψε 20 λίτρα μέση. Tόσο καίει το Cupra φίλου με revo πρόγραμμα 310ps.

kacey 28-12-10 21:49

1ον ποιο Zonda βγαινει υπερτροφοδοτουμενο?

2ον Προσπαθειτε να βγαλετε τα ατμοσφαιρικα καλυτερα απο τα υπετροφοδοτουμενα χρησιμοποιωντας νουμερα κ θεωρια? ΔΕΝ γινεται...

Να μου πει καποιος οτι υποκειμενικα γουσταρει την ατμοσφαιρα, το στροφαρισμα ή δεν ξερω εγω τι, να το καταλαβω. Αλλα να μου χρησιμοποιει νουμερα, που δειχνουν οτι οποιοδηποτε τουρμπο μοτερ εχει παντου κ παντα περισσοτερη ροπη κ λιγο εως αρκετα λιγοτερη καταναλωση, ΔΕΝ στεκει.

Οπως επισης να προσπαθειτε να με πεισετε με την θεωρια. Η θεωρια λοιπον λεει οτι σε ενα τουρμπο μοτερ αξιοποιουμε ΧΑΜΕΝΗ ενεργεια (την θερμοτητα των καυσαεριων που αλλιως παει αχρησιμοποιητη στην εξατμιση μας) για να παραγουμε περισσοτερη δυναμη. Εκ των πραγματων το παραπανω ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να ειναι χειροτερο...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.