BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Προβλημα θερμοκρασιας σε 316 Compact (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=2520)

Jimani 03-10-05 14:03

Προβλημα θερμοκρασιας σε 316 Compact
 
Καλησπερα σε ολους ...
...Εχθες γυριζοντας απο Αραχωβα , κατεβαινοντας δηλαδη προς Αθηνα , παρατηρησα οτι η θερμοκρασια του κινητηρα ....επεφτε..... δηλαδη οσο πηγαινα 'ρολαριστος' το αμαξι κρυωνε μεχρι που πλησιαζε και τη μπλε γραμμη στο οργανο..... οταν ξαναγκαζωνα ή το 'εσπαγα΄λιγακι ερχοταν στα φυσιολογικα του .... δηλαδη η βελονα καρφωμενη στο κεντρο του οργανου.
..Επισης και στην εθνικη που βγηκα απο Θηβα και μετα, προς Αθηνα , οταν επιανα ψιλοκατηφοριτσες που το αμαξι πηγαινε σχεδον ρολαριστο παλι επεφτε η θερμοκρασια....
Γνωριζει κανεις να μου πει τι μπορει να συμβαινει ?

ΜΙΧΑΛΗΣ 03-10-05 14:41

1)εχει κολλησει κομπλαρισμενο το υδραργηρικο βεντιλατερ(αντικατασταση 80ευρω ιμιτασιον,180 αυθεντικο-καμια διαφορα στη ποιοτητα) ή 2)κολλημενος ανοιχτος ο θερμοστατης, παλι μικρο το κοστος! Εμενα επαθε το αντιθετο δεν κομπλαρει το βεντιλατερ με αποτελεσμα σε μποτιλιαρισμα να ανεβαινει η θερμοκρασια! Κανε ενα τεστ οταν ειναι σβηστο το αμαξι κουνα τη φτερωτη μπροστα! Εαν γυρισει ελευθερα τοτε δεν ειναι αυτο εαν δεν γυρισει τοτε το τσακωσαμε τον κλεφτη!!! :p:

MPOWER 03-10-05 14:52

Βασικά είναι η δεύτερη περίπτωση που περιγράφει Μιχάλης, δηλαδή κολλημένος ο θερμοστάτης (ευτυχώς για σένα) ανοιχτός!

Black5 03-10-05 22:47

Δεν είναι φυσιολογικό? Κατέβαινε ρολαριστός από την αράχωβα (δηλαδή αρκετά χαμηλή θερμοκρσία περιβάλλοντος) οπότε δεν θα έπρεπε να πέσει η θερμοκρασία. Εγώ το έχω παρατηρήσει σε αρκετά αυτοκίνητα..... :confused:

makman 03-10-05 23:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Jimani
Καλησπερα σε ολους ...
...Εχθες γυριζοντας απο Αραχωβα , κατεβαινοντας δηλαδη προς Αθηνα , παρατηρησα οτι η θερμοκρασια του κινητηρα ....επεφτε..... δηλαδη οσο πηγαινα 'ρολαριστος' το αμαξι κρυωνε μεχρι που πλησιαζε και τη μπλε γραμμη στο οργανο..... οταν ξαναγκαζωνα ή το 'εσπαγα΄λιγακι ερχοταν στα φυσιολογικα του .... δηλαδη η βελονα καρφωμενη στο κεντρο του οργανου.
..Επισης και στην εθνικη που βγηκα απο Θηβα και μετα, προς Αθηνα , οταν επιανα ψιλοκατηφοριτσες που το αμαξι πηγαινε σχεδον ρολαριστο παλι επεφτε η θερμοκρασια....
Γνωριζει κανεις να μου πει τι μπορει να συμβαινει ?

μου ετυχε εμενα στην πρεβεζα το καλοκαιρι. κολλησε το ρουλεμαν του υδραργυρικου, και γυρναγε συνεχεια.ασε που εκανε τρομερη φασαρια(λες και ειχα πεσει σε τυφωνα),αλλα το αμαξι δεν ανεβαζε με τιποτα πανω απο 5500 στροφες.δεν επεφτε ομως η θερμοκρασια. οποτε μαλλον σου κολλησε ο θερμοστατης ανοιχτος.

ΜΙΧΑΛΗΣ 04-10-05 08:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Black5
Δεν είναι φυσιολογικό? Κατέβαινε ρολαριστός από την αράχωβα (δηλαδή αρκετά χαμηλή θερμοκρσία περιβάλλοντος) οπότε δεν θα έπρεπε να πέσει η θερμοκρασία. Εγώ το έχω παρατηρήσει σε αρκετά αυτοκίνητα..... :confused:

Δεν ειναι φυσιλογικο στο συγκεκριμενο και γενικα στα Γερμανικα! Οσο κρυο και να εχει ειναι φτιαγμενα με το που πεφτει η θερμοκρασια νερου κατω απο 84 νομιζω, κλεινει ο θερμοστατης το κυλωμα νερου για να κραταει τη θερμοκρασια στους 90!! Το δικο μου ιδιο με το δικο σου οπως και ενα polo gt που ειχα παλια, σε παγετο και ηταν καρφωμενο στη μεση! Σε ενα honda civic της μητερας μου και με κλειστο θερμοστατη γινεται αυτο που λες!!

Jimani 04-10-05 10:42

THANKS TO ALL ... ΠΑΙΔΙΑ !!
 
THANKS TO ALL ... ΠΑΙΔΙΑ !!

E36M3ZF 04-10-05 10:49

Αποψη
 
Μάλλον είναι ότι σου είπαν τα αδέλφια πριν bro αλλά ποτε μην ξεχνάμε πως αφήνοντας το αυτοκίνητο για αρκετή ώρα να ρολάρει στανταρ πεφτει η θερμοκρασια.Και αν κατα τυχη είχες και το καλοριφερ ανοιχτο ακομη περισσοτερο θα επεφτε.Ο καλυτερος τροπος να παγώσουμε ενα τουτου που εχει ανεβασει θερμοκρασια ειναι ρολλαρισμα με 5η και καλοριφερ στο φουλ.Παγωσε αμεσως.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.