BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Θόρυβος κομπρέσορα a/c σε e36 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=34010)

nikos_m3 22-08-19 15:36

Θόρυβος κομπρέσορα a/c σε e36
 
Καλησπέρα στο forum :hello:
Έχω ένα e36 318is με κίνητρα m44b19 πέρσι το καλοκαίρι άλλαξα τον κομπρέσορα του a/c (λόγο ότι μου είχε καεί το πηνίο) και έβαλα έναν μεταχειρο γνησιο.
Aπό θέμα απόδοσης δεν έχω πρόβλημα όμως όταν δουλεύει ακούγεται ένας ενοχλητικός συνεχόμενος θόρυβος σαν βουητό που όσο ανεβάζει στροφές το μοτέρ τόσο ποιο έντονος γίνετε...Μπορώ να κάνω κάτι για να μην ακούγεται? κάποια επισκευή στον κομπρέσορα δηλαδή? ή πάμε για καινούργιο?

koukesiotis 22-08-19 19:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikos_m3 (Μήνυμα 522580)
Καλησπέρα στο forum :hello:
Έχω ένα e36 318is με κίνητρα m44b19 πέρσι το καλοκαίρι άλλαξα τον κομπρέσορα του a/c (λόγο ότι μου είχε καεί το πηνίο) και έβαλα έναν μεταχειρο γνησιο.
Aπό θέμα απόδοσης δεν έχω πρόβλημα όμως όταν δουλεύει ακούγεται ένας ενοχλητικός συνεχόμενος θόρυβος σαν βουητό που όσο ανεβάζει στροφές το μοτέρ τόσο ποιο έντονος γίνετε...Μπορώ να κάνω κάτι για να μην ακούγεται? κάποια επισκευή στον κομπρέσορα δηλαδή? ή πάμε για καινούργιο?

Καλησπερα, λαδακια μπορεις να του αλλαξεις να δεις αν βελτιωθει η κατασταση, αλλιως καινουριο και ξεμπερδευεις με κανα 300αρι για hella η κατι παρομοιο.

rapid_fast 24-08-19 08:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikos_m3 (Μήνυμα 522580)
Καλησπέρα στο forum :hello:
Έχω ένα e36 318is με κίνητρα m44b19 πέρσι το καλοκαίρι άλλαξα τον κομπρέσορα του a/c (λόγο ότι μου είχε καεί το πηνίο) και έβαλα έναν μεταχειρο γνησιο.
Aπό θέμα απόδοσης δεν έχω πρόβλημα όμως όταν δουλεύει ακούγεται ένας ενοχλητικός συνεχόμενος θόρυβος σαν βουητό που όσο ανεβάζει στροφές το μοτέρ τόσο ποιο έντονος γίνετε...Μπορώ να κάνω κάτι για να μην ακούγεται? κάποια επισκευή στον κομπρέσορα δηλαδή? ή πάμε για καινούργιο?

αν έχεις θόρυβο, συνήθως έχεις χαλασμένο ρουλεμάν.

nikos_m3 24-08-19 21:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από koukesiotis (Μήνυμα 522581)
Καλησπερα, λαδακια μπορεις να του αλλαξεις να δεις αν βελτιωθει η κατασταση, αλλιως καινουριο και ξεμπερδευεις με κανα 300αρι για hella η κατι παρομοιο.

Λάδι εννοείς αυτό που βάζουμε μαζί με το φρεον?

nikos_m3 24-08-19 21:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από koukesiotis (Μήνυμα 522581)
Καλησπερα, λαδακια μπορεις να του αλλαξεις να δεις αν βελτιωθει η κατασταση, αλλιως καινουριο και ξεμπερδευεις με κανα 300αρι για hella η κατι παρομοιο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 522582)
αν έχεις θόρυβο, συνήθως έχεις χαλασμένο ρουλεμάν.

Το ρουλεμάν αλλάζετε?γιατί ρώτησα σε ηλεκτρολόγο και μου είπε ότι δεν..

rapid_fast 26-08-19 13:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikos_m3 (Μήνυμα 522584)
Το ρουλεμάν αλλάζετε?γιατί ρώτησα σε ηλεκτρολόγο και μου είπε ότι δεν..

Δεν το γνωρίζω. Οτι και να σου πώ ψέμματα θα είναι...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.