BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=77)
-   -   ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΠΟΥ ΚΑΠΟΥ ..!!! (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33467)

petrosarch 13-05-17 15:27

ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΠΟΥ ΚΑΠΟΥ ..!!!
 
Αν γνωριζει καποιος ...." Σε μια 316...του 2001, σενταν, Ε46, Μ43 , ξαφνικα χθες ειδα την θερμοκρασια να ανεβαινει σιγα σιγα ,,εφτασε λιγο πριν το κοκκινο, σταματησα ανοιξα καπο με αναμενει μηχανη , δουλευε το βεντιλατερ στην χαμηλη σκάλα. Εσβησα , παρκαρισα , δυο ωρες μετα ανοιγω ταπα ψυγειου. ολα οκευ... !! Το νερό πληρες. Πηγα σπιτι , κανενα προβλημα, Σημερα το πρωι πηγα στο εξειδικευμενο συνεργειο , οπου πηγαινω παντα, ο ηλεκρολογος μου ειπε οτι φταιει η βαλδιδα αερος η οποια δινει εντολη για το βεντιλατερ , αλλα εχει προβλημα διοτι δεν εδωσε εντολη για την μεγαλη σκαλα του βεντιλατερ , δουλευε μονο η μικρη σκαλα γιαυτο σου ανεβασε θερμοκρασια , διοτι με τον κλιματσμο χρειαζοταν την μεγαλη σκαλα.... οταν κανει καλη επαφη δινει σωστη εντολη , οταν δεν ...δημιουργει προβλημα. Μου ειπε Δευτερα να παρω μια γνησια βαλβιδα αερος !!! ετσι την ονομασε ....και ολα ειναι οκευ.."
Πως το βλεπετε , πως σας φαινεται η αποψη αυτη..??? εχει συμβει σε καποιον ?? Μην ξοδευτω αδικα και φταιει κατι αλλο....

MarinosE46 13-05-17 22:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από petrosarch (Μήνυμα 518091)
Αν γνωριζει καποιος ...." Σε μια 316...του 2001, σενταν, Ε46, Μ43 , ξαφνικα χθες ειδα την θερμοκρασια να ανεβαινει σιγα σιγα ,,εφτασε λιγο πριν το κοκκινο, σταματησα ανοιξα καπο με αναμενει μηχανη , δουλευε το βεντιλατερ στην χαμηλη σκάλα. Εσβησα , παρκαρισα , δυο ωρες μετα ανοιγω ταπα ψυγειου. ολα οκευ... !! Το νερό πληρες. Πηγα σπιτι , κανενα προβλημα, Σημερα το πρωι πηγα στο εξειδικευμενο συνεργειο , οπου πηγαινω παντα, ο ηλεκρολογος μου ειπε οτι φταιει η βαλδιδα αερος η οποια δινει εντολη για το βεντιλατερ , αλλα εχει προβλημα διοτι δεν εδωσε εντολη για την μεγαλη σκαλα του βεντιλατερ , δουλευε μονο η μικρη σκαλα γιαυτο σου ανεβασε θερμοκρασια , διοτι με τον κλιματσμο χρειαζοταν την μεγαλη σκαλα.... οταν κανει καλη επαφη δινει σωστη εντολη , οταν δεν ...δημιουργει προβλημα. Μου ειπε Δευτερα να παρω μια γνησια βαλβιδα αερος !!! ετσι την ονομασε ....και ολα ειναι οκευ.."
Πως το βλεπετε , πως σας φαινεται η αποψη αυτη..??? εχει συμβει σε καποιον ?? Μην ξοδευτω αδικα και φταιει κατι αλλο....

Αστο τότε να κάψει φλάντζα να ξοδευτείς μια και καλή....

tsalin 14-05-17 01:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από petrosarch (Μήνυμα 518091)
Αν γνωριζει καποιος ...." Σε μια 316...του 2001, σενταν, Ε46, Μ43 , ξαφνικα χθες ειδα την θερμοκρασια να ανεβαινει σιγα σιγα ,,εφτασε λιγο πριν το κοκκινο, σταματησα ανοιξα καπο με αναμενει μηχανη , δουλευε το βεντιλατερ στην χαμηλη σκάλα. Εσβησα , παρκαρισα , δυο ωρες μετα ανοιγω ταπα ψυγειου. ολα οκευ... !! Το νερό πληρες. Πηγα σπιτι , κανενα προβλημα, Σημερα το πρωι πηγα στο εξειδικευμενο συνεργειο , οπου πηγαινω παντα, ο ηλεκρολογος μου ειπε οτι φταιει η βαλδιδα αερος η οποια δινει εντολη για το βεντιλατερ , αλλα εχει προβλημα διοτι δεν εδωσε εντολη για την μεγαλη σκαλα του βεντιλατερ , δουλευε μονο η μικρη σκαλα γιαυτο σου ανεβασε θερμοκρασια , διοτι με τον κλιματσμο χρειαζοταν την μεγαλη σκαλα.... οταν κανει καλη επαφη δινει σωστη εντολη , οταν δεν ...δημιουργει προβλημα. Μου ειπε Δευτερα να παρω μια γνησια βαλβιδα αερος !!! ετσι την ονομασε ....και ολα ειναι οκευ.."
Πως το βλεπετε , πως σας φαινεται η αποψη αυτη..??? εχει συμβει σε καποιον ?? Μην ξοδευτω αδικα και φταιει κατι αλλο....

Προφανώς και πρέπει να το φτιάξεις... δεν παίζουμε με τις θερμοκρασίες...

rapid_fast 14-05-17 03:10

Μ@κ@@@@ στο τετράγωνο..
Είναι αυτονόητο οτι θα ανάψει το βεντιλατέρ στην δεύτερη σκάλα αν ανεβεί
η θερμοκρασία είτε έχεις κλιματισμο (που οπλίζει μεσω ρελέ απευθείας δευτερη σκάλα)
είτε όχι..
Αν μάλιστα έχεις αναμένο κλιματισμό, και έχεις και ψηλή θερμοκρασία, και δεν έχει πάει δευτερη σκάλα αλλά μένει στην πρώτη σημαίνει
οτι είναι χαλασμένη η ηλεκτρονική πλακέτα στην φτερωτή και πας για τα 300,00 ευρώ του τζάκ ποτ..
Είναι σπάνιο, σχεδόν αδύνατο, ή μόνο σε αμάξι ρετάλι, πιθανό να έχει ταυτόχρονα χαλασμένη η φούσκα θερμοκρασίας, η εντολή του εκγεφάλου και το ρελέ του ερκοντίσιο..
Εγώ θα έλεγα να πάρεις οπωσδήποτε και μια δευτερη γνώμη αμέσως..

petrosarch 14-05-17 08:15

Μετα απο σχετικο ψαξιμο νομιζω οτι φταιει ο αισθητηρας ψυκτικιυ υγρου που δινει την εντολη για μικρη η μεγαλη σκαλα στο βεντιλατερ , αναλογα με την θερμικρασια. Το κοστος του αισθητηρα δεν ειναι μεγαλο.... Σκεπτομαι να αλλαξω τον αισθητηρα και να το παρακολουθησω αν θα το ξανακανει.. Πως την βκεπεις την σκεψη μου rapid fast.??

rapid_fast 14-05-17 20:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από petrosarch (Μήνυμα 518109)
Μετα απο σχετικο ψαξιμο νομιζω οτι φταιει ο αισθητηρας ψυκτικιυ υγρου που δινει την εντολη για μικρη η μεγαλη σκαλα στο βεντιλατερ , αναλογα με την θερμικρασια. Το κοστος του αισθητηρα δεν ειναι μεγαλο.... Σκεπτομαι να αλλαξω τον αισθητηρα και να το παρακολουθησω αν θα το ξανακανει.. Πως την βκεπεις την σκεψη μου rapid fast.??

Τελείως λάθος..
Δίνεις ρευμα στο βεντικαλατέρ και βλέπεις αν οπλίζει κανονικά το κύριο και το δευτερεύον..
Αν οπλίζουν, βλέπεις αν οπλίζει το δευτερεύον μέσω του ρελέ του A/C
Αν οπλίζει είναι η βαλβίδα..
Εσένα δεν όπλιζε όμως αν έχω καταλάβει σωστά...
Αυτά...

petrosarch 15-05-17 01:13

Rapidfast....επειδη δεν ειμαι πολυ σχετικος....δεν το πολυκαταλαβα αυτο που μου εγραψες..
Ενημερωτικα απο την Παρασκευη το βραδυ που μου ανεβασε θερμοκρασια , μεχρι σημερα Κυριακη βραδυ ολα ειναι κανονικα..!!! δλδ σταθερη θερμοκρασια. Φυσικα δεν το πολυδουλευα το Α/C απο φοβο. Κατα διαστηματα ανοιγα καπο και εβλεπα αν δουλευει το βεντιλατερ στην μεγαλη σκαλα και στην μικρη σκαλα, ολα οκευ.
Τωρα δεν ξερω σε τι να κανω ελεγχο.??? Ο ηλεκτρολογος υποθετω να ξερει να τα ελεγξει σωστα και να λυθει το θεμα. Δεν ξερω παντως αν αυτο εχει σχεση με ενα αλλο θεματακι που εχω με το A/C...
δλδ....οταν ανοιγω a/c ...μετα απο 2-3 λεπτα , ξαφνικα μονο του ανεβαζει και δουλευει στο μαξιμουμ , ενω το χειριστηριο μου δειχνει στο πολυ πιο χαμηλα..!!! Σε αυτο το θεμα ο ηλεκτρολογος μου ειπε οτι μαλλον φταιει η αντισταση καλοριφερ που βρισκεται στο ντουλαπακι μεσα.. ετσι μου την ειπε.. Αυτο παντως πιστευω να μην εχει σχεση με την θερμοκρασια , με το βεντιλατερ κ.λ.π. Ευχαριστω για τον χρονο σου , οι γνωσεις σου ειναι απαραιτητες ...ΒΒ

KATSARAIOS 16-05-17 16:55

Θες και αντισταση τον λεγομενο "φακιρη" αφου αυξομειωνει μονη της την ενταση του a/c.
Στο βεντιλατερ αφου πρωτα το δοκιμασεις με ρευμα αν δουλεύουν και οι 2 σκαλες αν υπαρχει προβλημα αλλαζεις την πλακετα .
Και ο αισθητηρας ψυκτικου φτηνος ειναι αλλαγη και αυτος.

rapid_fast 16-05-17 18:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KATSARAIOS (Μήνυμα 518152)
Θες και αντισταση τον λεγομενο "φακιρη" αφου αυξομειωνει μονη της την ενταση του a/c.
Στο βεντιλατερ αφου πρωτα το δοκιμασεις με ρευμα αν δουλεύουν και οι 2 σκαλες αν υπαρχει προβλημα αλλαζεις την πλακετα .
Και ο αισθητηρας ψυκτικου φτηνος ειναι αλλαγη και αυτος.

Σωστά...
ο φακίρης φταίει για τον αέρα της καμπίνας....

petrosarch 18-05-17 09:48

Καλημερα φιλαρακια....χθες επεσα σε μποτιλιαρισμα και χωρις Α/C !!! μου ανεβασε θερμοκρασια παλι , ...εφτασε αναμεσα στη μεσαια γραμμη και στο κοκκινο. Μολις ξεφυγα απο το μποτιλιαρισμα και ειχα σχετικη ταχυτητα η θερμοκρασια επεσε λιγο , λογω φυσικου αερισμου. Σταματησα , ανοιγω καπο με αναμενη μηχανη και δουλευε η χαμηλη σκαλα του βεντιλατερ η 1η δηλαδη. Το κολαρο το χοντρο που ξεκιναει απο το καζανακι ηταν καφτο..!!! ενω το αλλο απο τη μηχανη αριστερα ηταν λιγοτερο.!!!! Δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα σωστο τι θα πρεπει να αλλαξω..!!!! Τον αισθητηρα ψυκτικου υγρου , τον θερμοστατη , η την ηλεκτρ. πλακετα στην φτερωτη...??? Ο αισθητ. ψυκτ.υγρου κστιζει 35 ευρω , ο θερμοστατης 90 ευρω , για την πλακετα δεν ξερω αλλα υποθετω κοστιζει πολυ ακριβα.
Ερωτω...την βλαβη αυτη το διαγνωστικο θα την δειξει ??? και αν , ναι , θα δειξει ποιο φταιει.?? Εαν , οχι. τοτε αρχιζω να αλλαζω πρωτα αισθητηρα , μετα θερμοστατη κ.λ.π. μεχρι να φτασω στο σωστο αποτελεσμα.??? Τι με συμβουλευετε να κανω . ??
Και μια ερωτηση ακομα....με Α/C οπλιζει αυτοματα η μεγαλη σκαλα ??? η οπλιζει αυτη που χρειαζεται αναλογα με την θερμοκρασια..?? Δηλαδη το πρωι με μηχανη κρυα , αν βαλλεις Α/C οπλιζει η μεγαλη ανεξαρτητα αν η μηχανη ειναι ακομα κρυα.???

Ευχαριστω για την ανοχη σας φιλοι μου..

Υ.Γ. Οσον αφορα με το Α/C , τελικα αλλαξα την αντισταση (φακιρη) και ολα οκευ , κανονικοτατα.

PetrosD 18-05-17 10:11

Καθαρισμό ψυγείου έχεις κάνει;

rapid_fast 18-05-17 10:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από petrosarch (Μήνυμα 518190)
Καλημερα φιλαρακια....χθες επεσα σε μποτιλιαρισμα και χωρις Α/C !!! μου ανεβασε θερμοκρασια παλι , ...εφτασε αναμεσα στη μεσαια γραμμη και στο κοκκινο. Μολις ξεφυγα απο το μποτιλιαρισμα και ειχα σχετικη ταχυτητα η θερμοκρασια επεσε λιγο , λογω φυσικου αερισμου. Σταματησα , ανοιγω καπο με αναμενη μηχανη και δουλευε η χαμηλη σκαλα του βεντιλατερ η 1η δηλαδη. Το κολαρο το χοντρο που ξεκιναει απο το καζανακι ηταν καφτο..!!! ενω το αλλο απο τη μηχανη αριστερα ηταν λιγοτερο.!!!! Δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα σωστο τι θα πρεπει να αλλαξω..!!!! Τον αισθητηρα ψυκτικου υγρου , τον θερμοστατη , η την ηλεκτρ. πλακετα στην φτερωτη...??? Ο αισθητ. ψυκτ.υγρου κστιζει 35 ευρω , ο θερμοστατης 90 ευρω , για την πλακετα δεν ξερω αλλα υποθετω κοστιζει πολυ ακριβα.
Ερωτω...την βλαβη αυτη το διαγνωστικο θα την δειξει ??? και αν , ναι , θα δειξει ποιο φταιει.?? Εαν , οχι. τοτε αρχιζω να αλλαζω πρωτα αισθητηρα , μετα θερμοστατη κ.λ.π. μεχρι να φτασω στο σωστο αποτελεσμα.??? Τι με συμβουλευετε να κανω . ??
Και μια ερωτηση ακομα....με Α/C οπλιζει αυτοματα η μεγαλη σκαλα ??? η οπλιζει αυτη που χρειαζεται αναλογα με την θερμοκρασια..?? Δηλαδη το πρωι με μηχανη κρυα , αν βαλλεις Α/C οπλιζει η μεγαλη ανεξαρτητα αν η μηχανη ειναι ακομα κρυα.???

Ευχαριστω για την ανοχη σας φιλοι μου..

Υ.Γ. Οσον αφορα με το Α/C , τελικα αλλαξα την αντισταση (φακιρη) και ολα οκευ , κανονικοτατα.

Μέσα στην άγνοια σου δίνεις τις κατάλληλες πληροφορίες...
Μου αρέσει που ψάχνεσαι έτσι..
Λοπόν, άκου τώρα με προσοχή τι θα σου πώ.
Οπως στέκεσαι μπροστά στο αμάξι, το αριστερό κολάρο είναι αυτό που σου κάνει
την επιστροφή του νερού όταν έχει ανοίξει ο θερμοστάτης.
Επειδή ο θερμοστάτης δεν ανοίγει τελείως, αλλά σταδιακά, και επειδή λές οτι αυτό το
κολάρο δεν ήταν τόσο ζεστό όσο το δεξί, και επειδή ο αισθητήρας που οπλίζει η φτερωτή στην δεύτερη σκάλα είναι πάνω σε αυτό το κολάρο, σημαίνει οτι ο θερμοστάτης σου δεν λειτουργεί σωστά.
Αν ήταν αυτό το κολάρο καυτό, είχες οπλίσει σε δεύτερη σκάλα, αλλά πάλι ανέβαινε η θερμοκρασία, θα σήμαινε οτι η αντλία νερού σου έχει θέμα ή ότι έχεις κάψει φλάτζα!
Εκτιμώ οτι έχεις πρόβλημα στον θερμοστάτη σου, ή ότι έχεις απολύτως σταματημένη
αντλία νερού. (πράγμα που θα το εντόπιζες, γιατί απο εκεί θα έχανε νερά, λίγα, αλλά θα έχανε.)
Οπότε ξεκίνα με το θερμοστάτη.

rapid_fast 18-05-17 10:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από petrosarch (Μήνυμα 518190)
Ο αισθητ. ψυκτ.υγρου κστιζει 35 ευρω , ο θερμοστατης 90 ευρω , για την πλακετα δεν ξερω αλλα υποθετω κοστιζει πολυ ακριβα.
Ερωτω...την βλαβη αυτη το διαγνωστικο θα την δειξει ??? και αν , ναι , θα δειξει ποιο φταιει.?? Εαν , οχι. τοτε αρχιζω να αλλαζω πρωτα αισθητηρα , μετα θερμοστατη κ.λ.π. μεχρι να φτασω στο σωστο αποτελεσμα.??? Τι με συμβουλευετε να κανω . ??
Και μια ερωτηση ακομα....με Α/C οπλιζει αυτοματα η μεγαλη σκαλα ??? η οπλιζει αυτη που χρειαζεται αναλογα με την θερμοκρασια..?? Δηλαδη το πρωι με μηχανη κρυα , αν βαλλεις Α/C οπλιζει η μεγαλη ανεξαρτητα αν η μηχανη ειναι ακομα κρυα.???

Ευχαριστω για την ανοχη σας φιλοι μου..

Υ.Γ. Οσον αφορα με το Α/C , τελικα αλλαξα την αντισταση (φακιρη) και ολα οκευ , κανονικοτατα.

350 κάνει η πλακέτα, πάει μαζί με το βεντιλατέρ.. Νομίζω δεν έχει χώρια πλακέτα..
ΟΜΩΣ κάπου κυκλοφορεί μια 50ρα ασφάλεια που είναι για τη δεύτερη σκάλα.
Στα 36ρια πάρα πολλές φορές καίγεται αυτή, και τα συνεργεία αλλάζουν τα βεντιλατέρια
και μετά και την ασφάλεια φυσικά, γιατί εξαρχής αυτή έφταιγε...
Και όλοι πολύ χαρούμενοι μετά..
Αυτό βέβαια το βλέπεις απο πρίν, απλά βραχυκυκλωνοντας τη φούσκα του νερού..αν είσαι μάγκας)
Το διαγνωστικό δεν βλέπει τέτοια πράγματα..
Με το A/C ανάβει ένα βεντιλατέρ.
ΟΧΙ πάντα η δεύτερη σκάλα και όχι σε όλα.
Σε μερικά κατά συνθήκη οπλίζει στη μικρή σκάλα, όταν ας πούμε είσαι κρύος.
(και οταν χρειαστεί και το μοτέρ ψύξη πάει δεύτερη σκάλα αμέσως.)
Σε μερικά ανάβει αμέσως στη δεύτερη σκάλα, ανεξάρτητα της θερμοκρασίας μοτέρ.
Μπορείς με κρύο μοτέρ να γυρίσεις το διακόπτη στα λαμπάκια, χωρίς να βάλεις μπρός, και να ανάψεις τον κλιματισμό. Θα ανάψει.. αλλά που θα ανάψει?

petrosarch 18-05-17 16:01

Φιλτατε Rapid Fast....μετα απο συζητηση με το μηχανικο και ηλεκτρολογο καταληξαμε να αλλαξω τον αισθητηρα ψυκτ.υγρου - θερμοκρασιας δλδ. οι ενδείξεις εκει κατεληγαν...Πηγα στον Σπανό ...πηρα σε καλη τιμη τον αισθητηρα ..33 ευρω και μου τον αντικατεστησαν δωρεαν !!! Απροσμενο φυσικά...
Τους εξηγησα τα περιστατικα (ανεβασε θερμοκρ. και ο ανεμιστηρας δεν δουλευε στην δευτερη σκαλα) και εγινε και η τελευταια πραξη υποθετω...!!! Τωρα ειμαι σε επιφυλακη , το παρακολουθω , αν το ξανακανει τοτε μου ειπαν θελει ελεγχο βαθύ..!!! Μου απεκλεισαν την περιπτωση της πλακετας του βεντιλατερ , αφου το δοκιμασε και δουλευε πολυ δυνατα και σωστα.....ιδωμεν
Ευχαριστω φιλτατε ...ελπιζω το μαρτυριο ( περι αυτου προκειται) να τελειωσε.... φαντασου καλοκαιριατικα με τοση ζεστη και αιρ , κοντισιον να ανεβασει θερμοκρ. .??? Ειναι τρελλα..!!!
καλη συνεχεια ....ευχαριστω και παλι ...ΒΒ

petrosarch 18-05-17 16:11

Σε αυτο που μου γραφεις...στο προηγ. μηνυμα σου , το οποιο δεν διαβασα απο βιασυνη...το κολλαρο επιστροφης , αριστερα της μηχανης οπως μου το λες.... ειναι λιγοτερο ζεστο απο αυτο που ξεκιναει απο το δοχειο διαστολης, αλλα ετσι πρεπει να συμβαινειι μου ειπαν !!!
Αντλια νερου ειναι αλλαγμενη γνησια πριν 2 μηνες...ολοκαινουργια...οπως και ο θερμοστατης αλλαγμενος πριν 2 χρονια...!!
γιαυτο κατεληξα στον αισθητηρα ..." δια της εις ατοπον απαγωγης" ....

petrosarch 20-05-17 00:29

Τελικα , νομιζα οτι με τον αισθητηρα ψυκτ. υγρου που αλλαξα οτι το θεμα θα τελειωνε....αλλα το δραμα συνεχιζεται.....ο αισθητηρας τελικα δεν ηταν η αιτια ..!!!
Σημερα το βραδυ παλι , επεσα σε μποτιλιαρισμα ελαφρυ και σηκωσε παλι θερμοκρασια , σταματησα μετα απο λιγο καπου , ανοιγω καπο, με αναμενη μηχανη ειδα οτι δουλευε η μεγαλη σκαλα του βεντιλατερ και αμεσως επεσε η θερμοκρασια...επαθα πλακα..!!! μολις ανοιξα το καπο δουλεψε ??? τυχαιο..??? δεν ξερω.. Στην συνεχεια το βεντιλατερ στην μεγαλη σκαλα εκανε κατα διαστηματα ενα θορυβο....ρρρρρρρρ.....ρρρρρρρ....ρρρρρρ ..!!! αυτο δεν πιστευω να ειναι κατι που εχει σχεση με την θερμοκρασια... απο δευτερα παλι θα ψαχνομαι... ειναι ενα δραμα ...!!! Το δυσκολο ειναι οτι οταν ειμαι στον μηχανικο και το ζεσταινω αρκετα...με Α/C ..η χωρις δεν το παρουσιαζει το προβλημα ...οποτε ειναι δυσκολο να εισαι σιγουρος τι φταιει. Παντως η αληθεια ειναι οτι η θερμοκρασια χαλασε απο την στιγμη που χρειαστηκε να αλλαξω τον κατω καθρεπτη επειδη εχανε νερα. Ξεβιδωθηκαν πολλα εξαρτηματα ,καπακι μηχανης , φισες , κολαρα , αντιψυκτικα , λαδια , φιλτρο , αντλια νερου κ.λ.π. και δεν ξερω αν μπηκαν σωστα στην θεση τους. Φυσικα ο μηχανικος δεν δεχεται οτι κατι δεν μπηκε σωστα , αλλα εγω εχω τις αμφιβολιες μου..... και τωρα τρεχω και δεν φτανω. Και να αλλαξω μηχανικο δεν πιστευω να βγαλω ακρη . Θα μου πει με την σειρα του και αυτος τα δικα του , προκειμενου να βγαλει ενα κοστολογιο "σεβαστο" , οποτε μενω στον ιδιο μηχανικο μηπως και καποια στιγμη βρεθει το προβλημα..... ιδωμεν

MarinosE46 20-05-17 06:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από petrosarch (Μήνυμα 518225)
Τελικα , νομιζα οτι με τον αισθητηρα ψυκτ. υγρου που αλλαξα οτι το θεμα θα τελειωνε....αλλα το δραμα συνεχιζεται.....ο αισθητηρας τελικα δεν ηταν η αιτια ..!!!
Σημερα το βραδυ παλι , επεσα σε μποτιλιαρισμα ελαφρυ και σηκωσε παλι θερμοκρασια , σταματησα μετα απο λιγο καπου , ανοιγω καπο, με αναμενη μηχανη ειδα οτι δουλευε η μεγαλη σκαλα του βεντιλατερ και αμεσως επεσε η θερμοκρασια...επαθα πλακα..!!! μολις ανοιξα το καπο δουλεψε ??? τυχαιο..??? δεν ξερω.. Στην συνεχεια το βεντιλατερ στην μεγαλη σκαλα εκανε κατα διαστηματα ενα θορυβο....ρρρρρρρρ.....ρρρρρρρ....ρρρρρρ ..!!! αυτο δεν πιστευω να ειναι κατι που εχει σχεση με την θερμοκρασια... απο δευτερα παλι θα ψαχνομαι... ειναι ενα δραμα ...!!! Το δυσκολο ειναι οτι οταν ειμαι στον μηχανικο και το ζεσταινω αρκετα...με Α/C ..η χωρις δεν το παρουσιαζει το προβλημα ...οποτε ειναι δυσκολο να εισαι σιγουρος τι φταιει. Παντως η αληθεια ειναι οτι η θερμοκρασια χαλασε απο την στιγμη που χρειαστηκε να αλλαξω τον κατω καθρεπτη επειδη εχανε νερα. Ξεβιδωθηκαν πολλα εξαρτηματα ,καπακι μηχανης , φισες , κολαρα , αντιψυκτικα , λαδια , φιλτρο , αντλια νερου κ.λ.π. και δεν ξερω αν μπηκαν σωστα στην θεση τους. Φυσικα ο μηχανικος δεν δεχεται οτι κατι δεν μπηκε σωστα , αλλα εγω εχω τις αμφιβολιες μου..... και τωρα τρεχω και δεν φτανω. Και να αλλαξω μηχανικο δεν πιστευω να βγαλω ακρη . Θα μου πει με την σειρα του και αυτος τα δικα του , προκειμενου να βγαλει ενα κοστολογιο "σεβαστο" , οποτε μενω στον ιδιο μηχανικο μηπως και καποια στιγμη βρεθει το προβλημα..... ιδωμεν

Να πω και εγώ μια σαχλαμάρα?Δεν τον βάζεις τον μάστορα να κάνει μια εξαέρωση στο κύκλωμα ψύξης μπροστά σου με το καλοριφέρ ανοιχτό?Γιατί πολλά συνεργεία το παραλείπουν...

E36 RULES!! 20-05-17 13:44

^ σωστός, κάντε και μια εξαέρωση καλού-κακού.. Το καλοριφέρ δουλεύει σωστά? Για άναψέ το μια να δεις..

Σκέφτομαι μήπως ο θερμοστάτης αρχίζει και κολλάει και αργεί να ανοίξει... Αλλα τότε δεν θα άναβαν τα βεντιλατέρ θα μου πεις..

Αν όπως λες όλα ξεκίνησαν απο τότε που λύθηκαν τα παραπάνω, κάπου εκεί είναι η απάντηση... (Εκτός αν πρόκειται για διαολεμένη σύμπτωση.. τι να πω)

Και αντλία όπως λες καινούρια κι αυτη...

petrosarch 20-05-17 14:34

θα κανω μια προσπαθεια ακομα για μια εξαερωση ...αλλα δεν νομιζω να ειναι αυτο..
θελω να μαθω στο μοντελο το δικο μου....το βεντιλατερ ποσες σκαλες εχει , 2 η 3...
Το ρωταω γιατι χθες , οταν ζεσταθηκε και ανοιξα καπο , αρχισε να δουλευει πολυ δυνατα το βεντιλατερ , σχεδον μουγκριζε , καπου καπου εκανε και ρρρρρρ.....ρρρρρρρ......ρρρρρρ . Αρα αν εχει 3 σκαλες τοτε δεν οπλιζει η 3η σκαλα οταν χρειαζεται.... !!! αυτο καταλαβαινω..
Οποτε ψαχνω να βρω γιατι δεν οπλιζει η 3η σκαλα οταν πρεπει....
Οποτε υπαρχει τροπος καποιος ηλεκτρ. να δοκιμασει αν δουλευουν ολες οι σκαλες ???

petrosarch 20-05-17 14:43

θα κανω μια προσπαθεια ακομα για μια εξαερωση ...αλλα δεν νομιζω να ειναι αυτο..
θελω να μαθω στο μοντελο το δικο μου....το βεντιλατερ ποσες σκαλες εχει , 2 η 3...
Το ρωταω γιατι χθες , οταν ζεσταθηκε και ανοιξα καπο , αρχισε να δουλευει πολυ δυνατα το βεντιλατερ , σχεδον μουγκριζε , καπου καπου εκανε και ρρρρρρ.....ρρρρρρρ......ρρρρρρ . Αρα αν εχει 3 σκαλες τοτε δεν οπλιζει η 3η σκαλα οταν χρειαζεται.... !!! αυτο καταλαβαινω..
Οποτε ψαχνω να βρω γιατι δεν οπλιζει η 3η σκαλα οταν πρεπει....
Οποτε υπαρχει τροπος καποιος ηλεκτρ. να δοκιμασει αν δουλευουν ολες οι σκαλες ???

rapid_fast 21-05-17 11:00

Δεν υπάρχει τρίτη σκάλα..
Ο δείκτης μέσα στο αυτοκίνητο λαμβάνει θερμοκρασία απο αισθητήρα πάνω στο μπλόκ.
Τα βαντιλατέρ οπλίζουν απο τη φούσκα που άλλαξες..
Τα 2 μεταξύ τους δεν συνδέονται.
Αφού σου ανεβάζει θερμοκρασία μέσα στο όργανο, αλλά δεν οπλίζει το βεντιλατέρ στην δεύτερη σκάλα (το οποίο οπλίζει όταν μέσα ο δείκτης είναι στην μέση και όχι ψηλότερα)
σημαίνει δεν πηγαίνουν τα νερά επαρκώς ζεστά στο αριστερό κολάρο που έχει επάνω τη φούσκα που οπλίζει τα βαντιλατέρ..
Για να μην πάνε εκεί ζεστά νερά σημαίνει οτι δεν ανοίγει το εξωτερικό κύκλωμα ψύξης, ή οτι η αντλία δεν λειτουργεί ...
Οταν η αντλία δεν λειτουργεί, συνήθως παρουσιάζει διαρροή νερού..
Δεν έχω άλλο τρόπο να το πώ..
Αν δεν είναι κατανοητό ας το εξηγήσει κάποιος διαφορετικά..

petrosarch 23-05-17 16:36

Η τελευταια προσπαθεια εγινε χθες.... βγηκαν οι πιπες , βγηκαν μπουζι , εκαναν εξαερωση σε καθε κυλινδρο μηπως απο εκει κατι φταει και καταληξαμε να δουμε τον θερμοστατη.... τον βγαλαμε και ειχε πολλα αλατα , που σημαινει οτι δεν ανοιγε σωστα , δεν περνουσε το νερο ευκολα και οποτε επρεπε... Στην δοκιμη που εγινε με θερμοστατη καθαρισμενο εδειχνει να ανοιγει πολυ σωστα ...εγιναν διαφορα τεστ και ηταν οκευ..Εαν τελικα εφταιγαν τα αλατα θα πρεπει να καθαρισω το κυκλωμα ολο ...ψυγειο , κολλαρα κ.λ.π. με καποιο καθαριστικο . Αναμενω να δω πρωτα αν θα ανεβασει παλι θερμοκρασια σε μποτιλιαρισμα ..!!! Παντως εχω ενα λαθος και εγω γιατι δεν εβαζα αντιψυκτικο της BMW . Μετα την επισκευη μπηκε αντιψυκτικο μαλλον της πλακας....5 λιτρα , κοστος 5 ευρω..!!! Μαλλον θα δημιουργησε αλατα και τωρα θα πρεπει να καθαρισω οπως σου ειπα το κυκλωμα και κυριως τις κυψελες του ψυγειου, διοτι θα το αλατα και εκει σιγουρα. Υποθετω να ξερουν να το κανουν σωστα..!!
Οποτε rapid fast ....οταν μου το εγραψες να κοιταξω τον θερμοστατη, ειχες απολυτο δικιο φιλε...

stauros772000 23-05-17 19:08

με 5 ευρω το 5λιτρο,εβαλες παραφλου η χρωματιστο νερο.οτι και να εβαλες ομως,δεν δικαιολογει τοσα αλατα,εκτος και αν στην διαρκεια της 5ετιας,συμπληρωνες με νερακι βρυσης.ή δεν αλλαχτηκε θερμοστατης την τελευταια 8ετια.οταν αλλαξες αντλια,δεν αλλαξες θερμοστατη?

petrosarch 23-05-17 20:36

Θερμοστατη ειχα αλλαξει πριν 3 χρονια...οχι γνησιο ομως...ιμιτασιον ιταλικος Παραφλου τελικα ηταν λαθος αυτο που εβαζα.... θα καθαρισω το κυκλωμα ολο με υγρο ειδικο και θα βαλω παραφλου τγς bmw.... πιστευω να τελειωσω ετσι

petrosarch 24-05-17 10:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από petrosarch (Μήνυμα 518305)
Θερμοστατη ειχα αλλαξει πριν 3 χρονια...οχι γνησιο ομως...ιμιτασιον ιταλικος νομιζω. Παραφλου τελικα ηταν λαθος αυτο που εβαζα.... θα καθαρισω το κυκλωμα ολο με υγρο ειδικο και θα βαλω παραφλου της bmw.... πιστευω να τελειωσω ετσι.

Εαν δεν ανεβασει παλι θερμοκρασια σε δυσκολη διαδρομη , σε μποτιλιαρισμα κ.λ.π. τοτε θα ειμαι σιγουρος οτι το θεμα τελειωσε.... ιδωμεν

rapid_fast 24-05-17 12:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από petrosarch (Μήνυμα 518302)
Η τελευταια προσπαθεια εγινε χθες.... βγηκαν οι πιπες , βγηκαν μπουζι , εκαναν εξαερωση σε καθε κυλινδρο μηπως απο εκει κατι φταει και καταληξαμε να δουμε τον θερμοστατη.... τον βγαλαμε και ειχε πολλα αλατα , που σημαινει οτι δεν ανοιγε σωστα , δεν περνουσε το νερο ευκολα και οποτε επρεπε... Στην δοκιμη που εγινε με θερμοστατη καθαρισμενο εδειχνει να ανοιγει πολυ σωστα ...εγιναν διαφορα τεστ και ηταν οκευ..Εαν τελικα εφταιγαν τα αλατα θα πρεπει να καθαρισω το κυκλωμα ολο ...ψυγειο , κολλαρα κ.λ.π. με καποιο καθαριστικο . Αναμενω να δω πρωτα αν θα ανεβασει παλι θερμοκρασια σε μποτιλιαρισμα ..!!! Παντως εχω ενα λαθος και εγω γιατι δεν εβαζα αντιψυκτικο της BMW . Μετα την επισκευη μπηκε αντιψυκτικο μαλλον της πλακας....5 λιτρα , κοστος 5 ευρω..!!! Μαλλον θα δημιουργησε αλατα και τωρα θα πρεπει να καθαρισω οπως σου ειπα το κυκλωμα και κυριως τις κυψελες του ψυγειου, διοτι θα το αλατα και εκει σιγουρα. Υποθετω να ξερουν να το κανουν σωστα..!!
Οποτε rapid fast ....οταν μου το εγραψες να κοιταξω τον θερμοστατη, ειχες απολυτο δικιο φιλε...

Το θέμα για εμένα είναι άλλο..
Μπαίνεις σε μια διαδικασία όλο αυτό το διάστημα, που μπορούσε να έχει λυθεί απο την πρώτη στιγμή..
Οχι φούσκες όχι το ένα όχι το άλλο..
Άλλαξες και 1-2 ανταλλακτικά με όποιο κόστος.. (δεν μας απασχολεί αυτό)
Το θέμα είναι οτι καταπονούσες το μοτέρ χωρίς λόγο..
Και ενδέχεται απο τις αλλεπάλληλες καταπονήσεις να προκλήθηκε ήδη καταστροφική ζημιά στην φλάτζα, όπως και σε άλλες φλάτζες πέραν αυτής της κεφαλής.
Σε κάποια στιγμή λοιπόν, θα έχεις μια καταστροφική βλάβη στην φλάτζα της κεφαλής, και θα παθαίνεις υπερθέρμανση και και και και..
Θα γυρίσει λοιπόν τότε ο μηχανικός και θα πεί, το ζέστανες, κάηκε η φλάτζα, όχι συμβαίνουν αυτά και και και και...
Ο ίδιος ο μηχανικός που άφησε το πρόβλημα με τη θερμοκρασία να διαιωνίζεται και να σου δημιουργεί άλλο πρόβλημα, θα σε βγάλει και φταίχτη!
Μπορεί ακόμα και αύριο να το δείς, να σου σαλτάρει τέρμα πάνω η θερμοκρασία και να
ψάχνεσαι, και να σου πεί... "είδες, δεν ήταν ο θερμοστάτης, ήταν φλάτζα τελικά.."
Το μόνο που μου δείχνει οτι είσαι τυχερός, είναι οτι δεν πήγε τέρμα πάνω η βελόνα στο κόκκινο, και ότι όταν άναβε το βεντιλατέρ, ή όταν είχες ροή στο μοτέρ η θερμοκρασία
έπεφτε..
Ξαναλέω..
Ακόμα και εάν τώρα την γλύτωσες και δεν κάηκε η φλάτζα σου, δεν αλλάζει το γεγονός οτι έχει καταπονηθεί..
Και αν ήταν να την αλλάξεις μετά απο (ας πούμε) 300.000 χιλιόμετρα, ενδεχομένως να χρειαστεί αλλαγή μετά απο 200.000 χιλιόμετρα..
Και φυσικά μετά απο 10 χρόνια που θα τα κάνεις αυτά, δεν θα θυμάσαι οτι έφταιγε ένας θερμοστάτης, ναι??
Εύχομαι τα καλύτερα, και να μην έχεις άλλη μεγαλύτερη βλάβη..

E36 RULES!! 24-05-17 12:26

Δεν νομίζω να φλάτζαρε, απ'ότι έχει πει το παιδί δεν έφτασε στα κόκκινα...

Κατα τ'άλλα έχεις απόλυτο δίκιο, δεν το συζητώ..

petrosarch 24-05-17 15:30

Φιλε ...δεν εγινε ζημια στην φλατζα.... Και τις δυο φορες που μου ανεβασε θερμοκρασια , σταματησα πολυ πριν το κοκκινο... αλλα και στο ψαξιμο το τελευταιο που εκανε ο μηχανικος εγινε ελεγχος φλατζας και ηταν οκευ... Τωρα βλέπω και ειναι οκευ η θερμοκρασια .... ευχομαι να ηταν βρωμικος με αλατα ο θερμοστατης και δεν ανοιγε σωστα. Τωρα βλεπω ανοιγει σωστα. Τωρα θελω να ψαξω για ενα καθαρισμα ολου του δικτυου του νερου....να καθαρισουν κολαρα , ψυγειο , κ.λ.π. Καπου διαβασα ενα κουφο...!!! Το εκανε καποιος που του ανεβαζε θερμοκρασια και σωθηκε... Σε 3 λιτρα νερο εβαλε 4 κουταλιες ROLI ....ναι ναι ROLI αυτο που εχουν οι νοικοκυρες στο σπιτι για καθαρισμα.. Οταν το εκανε αυτο , του το ειχε πει ενας χημικος , το εβαλε το κυκλωμα , δουλεψε το μοτερ για 1 ωρα ..και μετα εβγαλε τα νερα με χωμα , λασπη , αλατα κ.λ.π. Ο ανθρωπος σωθηκε και δεν ξαναανεβασε θερμοκρασια ποτε πια.!!!! Δεν θα το κανω , αλλα ψαχνω να βρω ενα καθαριστικο εγγυημενο για την δουλεια αυτη , χωρις να ξηλωσω ψυγειο , κολαρα , κ.λ.π.

E36 RULES!! 24-05-17 22:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από petrosarch (Μήνυμα 518319)
Καπου διαβασα ενα κουφο...!!! ....

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Λοιπόν, έχω ένα Celica..

Κάποια φορά μου έκαψε φλάτζα, δεν είχε ανεβάσει θερμοκρασία, δεν είχε κάνει τίποτα. Αλλα την έκαψε :rofl2: και μου πέρναγε τα λάδια στα νερά.

Όταν λοιπόν αλλάξαμε φλάτζα, επειδή είχε ακόμα μουργίτσα στο κύκλωμα, βάλαμε... SKIP στο ψυγείο με νερό, το δούλεψα μέχρι να ανάψει και να σβήσει βεντιλατέρ, άδειασμα, πάλι νερό με SKIP, το ίδιο, άδειασμα, τρίτη φορά, άδειασμα (καθάρισε τότε), 4-5 μέρες κυκλοφορούσα με νερά, και μετά τα αδειάσαμε και βάλαμε αντιψυκτικό.

Το μοτέρ μου μύριζε μανούλα μετά :rofl2:

rapid_fast 25-05-17 09:25

Σε ενα παλιό ψυγείο που ήταν κατασκευασμένο απο χαλκό,
η κοινή σκόνη καθαρισμού θα έκανε δουλεια..
στα σημερινά που είναι κατασκευασμένα απο αλουμίνιο δεν γνωρίζω.
Θεωρώ πάντως οτι δεν πρόκειται για αστικό μύθο, και ότι επιστημονικά έχει χρησιμότητα.
Προσέξτε όμως.
Αυτά τα καθαριστικά, δεν κάνουν καλό στους πλαστικούς σωλήνες και στα κολάρα.
Και δυστυχώς το απλό ξέπλυμα δεν τα αφαιρεί απολύτως μετά τη χρήση τους, θα παραμείνουν μέσα στο κύκλωμα υπολείμματα..
Τα διαβρώνουν τα στεγνώνουν και στο τέλος το αποτέλεσμα είναι τρύπιο κολάρο..
Τα δε κολάρα της BMW για αντικατάσταση, κοστίζουν περισσότερο απο το ίδιο το μοτέρ.
Η καλύτερη λύση για τα άλατα θα ήταν το βιακάλ.
Το είχα δοκιμάσει στο παρελθόν με απόλυτη επιτυχία στο κύκλωμα νερού των υαλοκαθαριστήρων.
Φυσικά και δεν θα στο προτείνω. και δεν το προτείνω σε κανέναν.
Υπάρχουν άλλες μέθοδοι, επιστημονικές και ορθές για να κάνεις τη δουλειά σου.
Εμένα στη θέση σου θα με προβλημάτιζε μόνο η συσσώρευση αλάτων στον άξονα της αντλίας νερού και τίποτε περισσότερο..

petrosarch 26-05-17 16:43

Σκεπτομαι να κανω ενα σωστο καθαρισμα στο κυκλωμα του νερου στην BMW η σε ειδικευμενο "ψυγεια"..
Την αντλια του νερου την αλλαξα 3 μηνες πριν , γνησια απο Σπανο, ...δεν εχει προλαβει να βρωμισει...!! αν ομως ο αξονας ειναι ξεχωριστο κομματι..!!! τοτε πιθανον να εχω προβλημα στο μελλον...
Παντως μεχρι τωρα , σημερα Παρασκευη δεν εχω προβλημα με θερμοκρασια....Θα δειξει συντομα πιστευω... ευχαριστω .....καλο Σ/Κ φιλαρακια....ΒΒ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.