BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Συντήρηση (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=54)
-   -   Xenon - Angel eyes - Projectors (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=21411)

tottasp 15-09-09 23:31

Xenon - Angel eyes - Projectors
 
Παιδία το θέμα έχει πολυσυζητηθεί, εχω κάνει search πρίν το postαρω αλλά δεν έχω βγάλει άκρη.. Έχω 3 ερωτήματα για τα οποία δεν έχω βρεί απάντηση!! :chair:

1) Σήμερα ο Alexandros18 έβαλε xenon απο γνωστό μαγαζί στην Θεσσαλονίκη σε πολύ δελεαστική τιμη και χωρίς μέχρι τώρα προβλήματα απ'ότι μου είπε.. Αυτο που ήθελα να ρωτήσω είναι, αν ένα προιόν χαμηλού κόστους είναι λιγότερο καλό απο άποψη απόδοσης (φωτεινότητας) απο ένα γνωστής εταιρίας (βλ. Bosch).. Γιατί στην τελική 1 φορά τα βάζεις, είναι καλύτερο να πληρώσεις κάτι παραπάνω και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο παρά να τρέχεις όλη την ώρα ή να έχεις μειωμένη αποδοση.. Ισχύει λοιπόν κατι τέτοιο?

2) Γνωρίζει κανένας που μπορώ να βρώ aftermarket (replica) φανάρια με projector για το Ε87?

3) Ενδιαφέρομαι για angel eyes (τα γνωστά δαχτυλίδια).. Η τοποθέτησή τους απαιτεί το κόψημο του φαναριού? Επίσης γνωρίζει κανένας τιμές, γιατί τα 180Ε που μου ζήτησαν μου φάνηκαν πάραλογα πολλά για 4 ledακια και ειδικά σε σχέση με τις τιμές του ebay..

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!

TAZ118! 15-09-09 23:39

Φιλε μου δυστυχως δεν υπαρχουν aftermarket φαναρια angel eyes για τον Ασσο.
Εχω ψαξει σε ολο το νετ και καμια εταιρεια δεν παραγει τετοια.Υπαρχουν για ολες τις BMW
εκτος απο τον Ασσο.....

Alexandros18 15-09-09 23:45

Κοιτα αν σου δινουν εγγυηση με τη τζιφρα τουσ ολα καλα...Εγω πηρα εγγυηση για 2 χρονια νομιζω..

nfot 15-09-09 23:50

After market xenon για φωτιστικα με στανταρ λαμπες αλογονου ( Η7 π.χ.) ΔΕΝ υπαρχουν σε επωνυμα (Bosch, Hella κτλ). Οποιος σας προσφερει κατι τετοιο ειναι ψευτης - κλεφτης - απατεωνας - ασχετος.
Η Bosch εχει ηδη κανει τις σχετικες μυνησεις για κατι κιτ που κυκλοφορουσαν με την επωνυμια της.
Σχεδον ολα τα kit xenon αυτου του τυπου ειναι Κινεζικα. Υπαρχουν κατι ελαχιστα (1-2) Ιαπωνικα απο oτι λενε και αντε 3-4 Taiwan.

gyiama 16-09-09 00:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nfot (Μήνυμα 321102)
After market xenon για φωτιστικα με στανταρ λαμπες αλογονου ( Η7 π.χ.) ΔΕΝ υπαρχουν σε επωνυμα (Bosch, Hella κτλ). Οποιος σας προσφερει κατι τετοιο ειναι ψευτης - κλεφτης - απατεωνας - ασχετος.
Η Bosch εχει ηδη κανει τις σχετικες μυνησεις για κατι κιτ που κυκλοφορουσαν με την επωνυμια της.
Σχεδον ολα τα kit xenon αυτου του τυπου ειναι Κινεζικα. Υπαρχουν κατι ελαχιστα (1-2) Ιαπωνικα απο oτι λενε και αντε 3-4 Taiwan.

+1111111111111111 μην ακουτε και μην τρωτε παππατζιλικια οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω δεν υπαρχουν τετοια κιτ επωνυμα!!!!!!!!!τζαμπα λεφτα ξοδευουμε σε τετοια πραγματα και ειναι κινεζικες μαιμουδες παρτε ενα φθηνο κιτ που θα κανει ακριβως την ιδια δουλεια!!!!!!!

AvRiLtedy 16-09-09 00:41

180¤ φιλε ειναι τελεια! Εδω(Ηρακλειο) ακουσα τιμες (1000¤ απο ηλεκ/γο(και οχι της bmw!)), σε έναν άλλον τυπο 250¤ και σε εναν άλλον 160¤ η σκάλα. Περα απο αυτό, διάβασα σε ενα θρεντ οτι αν βαλω Ξενον δε θα μπορω να χρησιμοποιήσω το ύψος των φώτων (0-2)... Ισχύει? Ξενερώνω! = (

george kaleas 16-09-09 01:50

εγω λεω να παρεις κατι καλητερο για να εισαι οκ..!!
να μην τρεχεις μετα...

φιλε avritedy αμα βαλεις προγραμα για τα φωτα ναι θα το χασεις το υψος
γιατη υποτηθετε οτι εχουν αισθητιρες στα ψαληδια πισω για το υψος και ρυθμιζετε
αυτοματα το υψος πραμα που εμεις δεν εχουμε απο μαμα και κοστος για να τους βαλεις αστο...
απλος δεν θα δουλευει!


υ.γ φιλε taz118 εχεις βρει για compact ε46 φαναρια με projector? aftermarket εγω δεν εχω βρει πουθενα... αμα εχεις βρει σε παρακαλω ενημερωσε!!!

tottasp 16-09-09 06:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από TAZ118! (Μήνυμα 321097)
Φιλε μου δυστυχως δεν υπαρχουν aftermarket φαναρια angel eyes για τον Ασσο.
Εχω ψαξει σε ολο το νετ και καμια εταιρεια δεν παραγει τετοια.Υπαρχουν για ολες τις BMW
εκτος απο τον Ασσο.....

Καλά το γεγονός ότι η ίδια η BMW δεν βάζει φανάρια με projectors (έστω και χωρίς xenon, βλ Ζ4) σε αυτοκίνητο της τάξεως των 30.000 ή έστω 25.000 το θεωρώ απαράδεκτο.. Εδώ τα Smartακια έχουν projector.. Τελοσπάντων.. Τουλάχιστον θα έπρεπε να τα πουλούσαν original ως ανταλλακτικό καμια 300Ε το πολύ και όχι 2000Ε...
Πάντως όντως φίλε ΤΑΖ δεν έχω βρεί κ εγώ τπτ.. Ε που θα πάει θα βγάλουνε (όταν θα το έχω πουλήσει!!)

tottasp 16-09-09 06:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alexandros18 (Μήνυμα 321101)
Κοιτα αν σου δινουν εγγυηση με τη τζιφρα τουσ ολα καλα...Εγω πηρα εγγυηση για 2 χρονια νομιζω..

Αυτά δεν μου τα είπες.. Εσύ αγόρι μου βρήκες την κότα με τα χρυσά αυγά..!! :bananasmi
Πάμε όλοι για xenon!!
Εδώ ο κολλητός μου απο Ιταλία όταν του είπα την τιμή μου είπε να του πάρω ένα κιτάκι και θα τα περάσει τα Χριστούγεννα που θα γυρίσει!!!

tottasp 16-09-09 06:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tottasp (Μήνυμα 321089)
Ενδιαφέρομαι για angel eyes (τα γνωστά δαχτυλίδια).. Η τοποθέτησή τους απαιτεί το κόψημο του φαναριού? Επίσης γνωρίζει κανένας τιμές, γιατί τα 180Ε που μου ζήτησαν μου φάνηκαν πάραλογα πολλά για 4 ledακια και ειδικά σε σχέση με τις τιμές του ebay..
!

Για το κόψημο γνωρίζουμε τίποτα?

Nick_E60_GR 16-09-09 08:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nfot (Μήνυμα 321102)
After market xenon για φωτιστικα με στανταρ λαμπες αλογονου ( Η7 π.χ.) ΔΕΝ υπαρχουν σε επωνυμα (Bosch, Hella κτλ). Οποιος σας προσφερει κατι τετοιο ειναι ψευτης - κλεφτης - απατεωνας - ασχετος.
Η Bosch εχει ηδη κανει τις σχετικες μυνησεις για κατι κιτ που κυκλοφορουσαν με την επωνυμια της.
Σχεδον ολα τα kit xenon αυτου του τυπου ειναι Κινεζικα.

Check! :dblthumb2

NINJA2 16-09-09 20:47

Παιδες εχει φαναρια after market εχω βρει και κορτιζουνε 450Ε το ενα χωρης λαμπες με "ενα" projektoraki και agels eyes. και 650Ε με μια παραλαγη στο φαναρη.και φυσικα χωρης την λαμπα xenon.

nfot 16-09-09 21:16

Παντως, πηγαινοντας απο το Leon με Η7 HID μετατροπη στην 135 με μαμα HID φωτα, επιβεβαιωσα τα σχολια φιλου μου, που εχει S2000, οτι τα μαμα HID φωτα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ βολικα για την Ελλαδα !
Και εξηγουμε. Η δεσμη των μαμα HID ειναι πολυ "αυστηρη", χωρις ιχνος διαχυσης εκτος οριων. Αυτο ειναι και το προβλημα τους τελικα, γιατι ενω σε εντελως οριζοντιους και επιπεδους δρομους ειναι αποδεκτα, σε επαρχιακο δυκτιο με ανηφοροκατηφορες και πολλες στροφες, η ορατοτητα ειναι περιορισμενη.
Επιπροσθετα, το φως τους ειναι σαφως πιο λιγο & κιτρινο σε σχεση με το καταλευκο και σαφως πιο πλουσιο των ΗID μετατροπων χωρις προτζεκτορα.
Οσοι πατε σε After market φαναρια με προτζεκτορες, απαιτηστε να δειτε τετοιο φαναρι τοποθετημενο σε σκοταδι να φεγγει. Φιλοι που εβαλαν τετοια after market, εκ γερμανιας, σε Leon, ειχαν αθλια δεσμη. Ελαχιστη διαχυση, ουσιαστικα καρφια. καθολου βολικα για καθηεμρινη χρηση.
Καλο το look, αλλα η ουσια μετραει περισσοτερο.

tottasp 16-09-09 22:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nfot (Μήνυμα 321463)
Παντως, πηγαινοντας απο το Leon με Η7 HID μετατροπη στην 135 με μαμα HID φωτα, επιβεβαιωσα τα σχολια φιλου μου, που εχει S2000, οτι τα μαμα HID φωτα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ βολικα για την Ελλαδα !
Και εξηγουμε. Η δεσμη των μαμα HID ειναι πολυ "αυστηρη", χωρις ιχνος διαχυσης εκτος οριων. Αυτο ειναι και το προβλημα τους τελικα, γιατι ενω σε εντελως οριζοντιους και επιπεδους δρομους ειναι αποδεκτα, σε επαρχιακο δυκτιο με ανηφοροκατηφορες και πολλες στροφες, η ορατοτητα ειναι περιορισμενη.
Επιπροσθετα, το φως τους ειναι σαφως πιο λιγο & κιτρινο σε σχεση με το καταλευκο και σαφως πιο πλουσιο των ΗID μετατροπων χωρις προτζεκτορα.
Οσοι πατε σε After market φαναρια με προτζεκτορες, απαιτηστε να δειτε τετοιο φαναρι τοποθετημενο σε σκοταδι να φεγγει. Φιλοι που εβαλαν τετοια after market, εκ γερμανιας, σε Leon, ειχαν αθλια δεσμη. Ελαχιστη διαχυση, ουσιαστικα καρφια. καθολου βολικα για καθηεμρινη χρηση.
Καλο το look, αλλα η ουσια μετραει περισσοτερο.

Δεν έχεις άδικο σ'αυτό που λες.. Τώρα που το σκεφτομαι και εγώ οταν οδηγούσα για ένα διάστημα την CLK Sportscoupe του θείου μου, με εργοστασιακά xenon και projectors είχα πρόβλημα ορατότητας.. Η δέσμη ήταν πολύ χαμηλή (ύψος) και μπορούσα να την ρυθμίσω απο πουθενά με αποτέλεσμα να ανάβω τα μεγάλα φώτα.. Δεν είχα σκεφτεί όμως ότι μπορεί να είναι θέμα projectors..

tottasp 16-09-09 22:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NINJA2 (Μήνυμα 321455)
Παιδες εχει φαναρια after market εχω βρει και κορτιζουνε 450Ε το ενα χωρης λαμπες με "ενα" projektoraki και agels eyes. και 650Ε με μια παραλαγη στο φαναρη.και φυσικα χωρης την λαμπα xenon.

Που μπορούμε να τα δούμε κ εμείς αυτα φίλε NINJA?

giannis 116 16-09-09 22:59

Ναι, Ninja δωσε info στο λαο!

Alexandros18 16-09-09 23:29

ρε παιδια...καλη φαση..αλλα αν ειναι να δωσεισ 450 ευρο για το ενα φαναρι δλδ 900 τα 2, θα βαλεις και τα πισω μετα...θα σου βγει ο κουκος περιστερι..

stratos 17-09-09 00:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tottasp (Μήνυμα 321139)
Για το κόψημο γνωρίζουμε τίποτα?

Δεν κόβεται το φανάρι. Απλά το βάζεις στον φούρνο χωρίς πατάτες μέχρι να λιώσουν οι κόλες και χωρίζεις το πίσω μέρος απο το "κρύσταλο". Αφού τελειώσεις το βάζεις στον φούρνο για να ξανακολλήσει....

stratos 17-09-09 00:22

Όσο αφορά τα Ε92 και το ίδιο φαντάζομαι ως προς τους άσσους με εργοστασιακά HID: H δέσμη είναι αυτορυθμηζόμενη ως προς το ύψος. Φορτωμένο αυτοκίνητο ή ανηφόρα η δέσμη κατεβαίνει και αντίστροφα.

Το γεγονός οτι το χρώμα είναι πιο κίτρινο και όχι πιο άσπρο έχει να κάνει με το γεγονός οτι μπορεί να φέξει πιο μακριά και με μεγαλήτερη ένταση χωρίς να ενοχλέι τους απέναντι. Και εγώ έτσι έλεγα που παλία στο Ε36 είχα φωτισμό στο χρώμα του πάγου (και μου άρεσε πιο πολύ) αλλά πλέον ο ελαφρά κίτρινος (που δεν είναι κίτρινος, είναι φώς της ημέρας σε χρωματισμό) είναι πιο πρακτικός.

AvRiLtedy 17-09-09 00:48

αν δεν ειναι εργοστασιακα δεν ειναι αυτορυθμιζόμενα? = ( κριμα γιατι εγώ είμαι λίγο ιδιοτροπος και τα θέλω ολα τελεια!

tottasp 17-09-09 01:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alexandros18 (Μήνυμα 321499)
ρε παιδια...καλη φαση..αλλα αν ειναι να δωσεισ 450 ευρο για το ενα φαναρι δλδ 900 τα 2, θα βαλεις και τα πισω μετα...θα σου βγει ο κουκος περιστερι..

Δεν νομίζω ότι 450Ε κάνει το ένα.. Ζευγαρι εννοεί.. Απλά λέει ότι το φανάρι αυτό έχει "ένα" projector σε αντίθεση με τα μαμά που έχουν 2 για μεσαία και μεγάλα.. Αν κοστίζουν τόσο πολύ, δίνω 1000Ε και παίρνω απο το ebay original.. Έχω βρεί!

kostasxan 17-09-09 08:28

Μήπως γνωρίζει τα μαμά xenon BMW ποσά Kelvin είναι οι λάμπες

dmyl 17-09-09 08:30

4300K μεD1s Λαμπα

kostasxan 17-09-09 08:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dmyl (Μήνυμα 321529)
4300K μεD1s Λαμπα

Καταρχήν σΆ ευχαριστώ

Μπορούμε να βάλουμε κάτι καλύτερο ή καλυτέρα
Μην πειράζεις τα μαμά !!!!!!!!!!!!

dmyl 17-09-09 10:04

!!!!
 
ΚΑλημερα.

Παιδια ισως το εχω ξαναγραψει αλλα καλο ειναι να το ξαναπω.

Εγω εχω εγκαταστησει στο αυτοκινητο μου τα εργοστασιακα ΧΕΝΟΝ με τα δαχτυλιδια angel eyes.Μιλαω προφανως για τα γνησια φαναρια οπου τα εκαταστησα στο αυτοκινητο μου στη θεση των προβολεων.ΚΑι εχω και ρυθμιση υψους της δεσμης (οχι αυτοματη στα ψαλιδια αλλα με τον ηδη υπαρχον διακοπτη).


Το αποτελεσμα εργοστασιακο διοτι μπηκαν γνησια ανταλλακτικα της BMW.

Κοστος της μετατροπης 1000 ευρω.

Οποιαδηποτε αλλη μετατροπη με ΧΕΝΟΝ ΚΙΤ σε κατοπτρα κατα εμενα δεν αξιζει.Ειχε συζητηθει και παλεοτερα μεσα στο φορουμ και μετα απο παροτρυνση καποιου μελους κατεληξα να παρω αυτην την αποφαση.

Να πω οτι στο παρελθον οι πρωτες μου προσπαθειες ηταν να εγκαταστησω ΧΕΝΟΝ ΚΙΤ το αποτελεσμα ηταν να εχω ενδειξης καμμενησ λαμπας να κανω τη καθενος την καγκουροπατεντα πραξη με αντιστασεις πυκνωτες και βλακιες και το οπτικο αποτελεσμα στην πραξη να μην ειναι καν συγκρισιμο με το εργοστασιακο.

ΤΟ μελος ειναι ο nikos120 οπου και τον ευχαριστω Δημοσιως.

AvRiLtedy 17-09-09 12:01

Μιλαμε για (4ή5)πλασια τιμή ετσι? αν ειχαμε ολοι την οικονομικη ευχέρια προφανώς και δεν θα είχαν δημιουργηθεί τόσα θρεντς.. και γω θέλω πάρα πολύ να τα βάλω αλλα δυστυχώς είμαι φοιτητής και καταλαβαίνεις = ( παντως........ ΣΕ ΖΗΛΕΥΩ!!!!! = P

dmyl 17-09-09 12:04

Sure
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AvRiLtedy (Μήνυμα 321585)
Μιλαμε για (4ή5)πλασια τιμή ετσι? αν ειχαμε ολοι την οικονομικη ευχέρια προφανώς και δεν θα είχαν δημιουργηθεί τόσα θρεντς.. και γω θέλω πάρα πολύ να τα βάλω αλλα δυστυχώς είμαι φοιτητής και καταλαβαίνεις = ( παντως........ ΣΕ ΖΗΛΕΥΩ!!!!! = P

Σιγουρα αλλα επισης μιλαμε για την μιση τιμη απο την αρχικη τιμ 1/3 απο το ρετροφιτ και φυσικα μιλαμε για BMW αν δεν μπορει καποιος να το υποστηριξει οικονομικα (ακριβη συντηρηση) ισως να παει σε κατι ποιο ευρειας καταναλωσης αυτοκινητο.

TAZ118! 17-09-09 15:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tottasp (Μήνυμα 321515)
Δεν νομίζω ότι 450Ε κάνει το ένα.. Ζευγαρι εννοεί.. Απλά λέει ότι το φανάρι αυτό έχει "ένα" projector σε αντίθεση με τα μαμά που έχουν 2 για μεσαία και μεγάλα.. Αν κοστίζουν τόσο πολύ, δίνω 1000Ε και παίρνω απο το ebay original.. Έχω βρεί!


Επειδη το εχω ψαξει λιγο,νομιζω με 600 ευρω παιρνεις και τα 2 γνησια φαναρια...

dmyl 17-09-09 16:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από TAZ118! (Μήνυμα 321646)
Επειδη το εχω ψαξει λιγο,νομιζω με 600 ευρω παιρνεις και τα 2 γνησια φαναρια...

Παιδια προσοχη με το ebay οσον αφορα τα φαναρια διοτι πολλα απο αυτα εχουν πολυ μικρα σημαδια στα τζαμια και ειναι παρα πολλα (φανταστειται καποιος σαν να τα περασε αμμοβολη) και δυστηχως δεν επισκευαζονται .(magic-polish - carglass - chips away etc etc).

Επειδη την πατισα καλυτερα ψαχτε απο το ebay για καινουρια φαναρια !!!! Πολυ πιθανον να σας ερθει φτηνοτερα απο το να παρετε με καμια 300 ευρω ζευγαρι και να ειναι σπασμενα στο εσωτερικο τους, γρατζουνισμενα , απο τρακαριμα να εχουν σπασει οι βασεις κλπ κλπ και να ψαχνετε για το επομενο ζευγαρι.

NINJA2 17-09-09 20:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 (Μήνυμα 321492)
Ναι, Ninja δωσε info στο λαο!

Δεν θυμασαι που σε ειχα δωση σε Π.μ. ! Μισο να ψαξω παλη.

NINJA2 17-09-09 20:22

1 Συνημμένο(α)
Αν και αμα μπενουνε τα μαμα ! Δεν αξιζει να ασχολιθιτε μιλαμε για υπερβολικο κοστος.

Nα φωτο απ τα φαναρια. Λικ δεν μπορω να βρω.

dmyl 17-09-09 22:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NINJA2 (Μήνυμα 321784)
Αν και αμα μπενουνε τα μαμα ! Δεν αξιζει να ασχολιθιτε μιλαμε για υπερβολικο κοστος.

Nα φωτο απ τα φαναρια. Λικ δεν μπορω να βρω.

900 ευρω για aftermarket ειναι λιγα και 1000 ευρω για γνησια ανταλλακτικα με εγγυηση BMW ειναι πολλα ???!!!!!!!

nfot 17-09-09 23:19

FK ε;

Γνωστη εταιρεια τουλαχιστον.

AvRiLtedy 18-09-09 02:44

http://cgi.ebay.de/BMW-1er-XENON-Sch...d=p3286.c0.m14

Αυτος γιατι τα δινει τοσο φθηνα? Μπορει καποιος να βοηθησει?

Nikos120i 18-09-09 07:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AvRiLtedy (Μήνυμα 321853)
http://cgi.ebay.de/BMW-1er-XENON-Sch...d=p3286.c0.m14

Αυτος γιατι τα δινει τοσο φθηνα? Μπορει καποιος να βοηθησει?

Νομίζω ότι δίνει μόνο ένα και όχι ζευγάρι.

Επίσης, μιλήστε με τη BMW γιατί νομίζω ότι θέλει προγραμματισμό μετά, ειδικά αν βάλετε τα καινούρια με τα daytime running lights.

Nikos120i 18-09-09 07:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dmyl (Μήνυμα 321556)
ΚΑλημερα.

Παιδια ισως το εχω ξαναγραψει αλλα καλο ειναι να το ξαναπω.

Εγω εχω εγκαταστησει στο αυτοκινητο μου τα εργοστασιακα ΧΕΝΟΝ με τα δαχτυλιδια angel eyes.Μιλαω προφανως για τα γνησια φαναρια οπου τα εκαταστησα στο αυτοκινητο μου στη θεση των προβολεων.ΚΑι εχω και ρυθμιση υψους της δεσμης (οχι αυτοματη στα ψαλιδια αλλα με τον ηδη υπαρχον διακοπτη).


Το αποτελεσμα εργοστασιακο διοτι μπηκαν γνησια ανταλλακτικα της BMW.

Κοστος της μετατροπης 1000 ευρω.

Οποιαδηποτε αλλη μετατροπη με ΧΕΝΟΝ ΚΙΤ σε κατοπτρα κατα εμενα δεν αξιζει.Ειχε συζητηθει και παλεοτερα μεσα στο φορουμ και μετα απο παροτρυνση καποιου μελους κατεληξα να παρω αυτην την αποφαση.

Να πω οτι στο παρελθον οι πρωτες μου προσπαθειες ηταν να εγκαταστησω ΧΕΝΟΝ ΚΙΤ το αποτελεσμα ηταν να εχω ενδειξης καμμενησ λαμπας να κανω τη καθενος την καγκουροπατεντα πραξη με αντιστασεις πυκνωτες και βλακιες και το οπτικο αποτελεσμα στην πραξη να μην ειναι καν συγκρισιμο με το εργοστασιακο.

ΤΟ μελος ειναι ο nikos120 οπου και τον ευχαριστω Δημοσιως.


Να'σαι καλα΄! :bananasmi

Όντως αξίζει και είναι η πιο safe μετατροπή και από τις καλύτερες που μπορείς να κάνεις καθώς αφορούν την ασφάλειά σου.

Είναι ΕΤΣΙ ακριβώς όπως τα λες...και μακάρι ο καθένας που θέλει να βάλει xenon να έβαζε από την αρχή τα εργοστασιακά γιατί τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις.

Με τα xenon προσωπικά ανυπομονώ να οδηγήσω τη νύχτα.

dmyl 18-09-09 08:01

+1111
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i (Μήνυμα 321862)
Να'σαι καλα΄! :bananasmi

Όντως αξίζει και είναι η πιο safe μετατροπή και από τις καλύτερες που μπορείς να κάνεις καθώς αφορούν την ασφάλειά σου.

Είναι ΕΤΣΙ ακριβώς όπως τα λες...και μακάρι ο καθένας που θέλει να βάλει xenon να έβαζε από την αρχή τα εργοστασιακά γιατί τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις.

Με τα xenon προσωπικά ανυπομονώ να οδηγήσω τη νύχτα.

+++++++++++++1111111111111111111111111111111111111

dmyl 18-09-09 08:03

!!!!
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AvRiLtedy (Μήνυμα 321853)
http://cgi.ebay.de/BMW-1er-XENON-Sch...d=p3286.c0.m14

Αυτος γιατι τα δινει τοσο φθηνα? Μπορει καποιος να βοηθησει?

Καλο θα ηταν να ζητησεις περισσοτερες φοτογραφιες απο τον πωλητη για να διαπιστωσεις την κατασταση του φαναριου !!!!

Επισης δεν το δινει φτηνα δημοπρασια ειναι και η ιμη μπορει να φτασει αρκετα ψηλα !!!

Το οτι δεν εχει γινει Bid απο καποιον ισως να ειναι και υποπτο !!!!

NINJA2 18-09-09 08:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dmyl (Μήνυμα 321820)
900 ευρω για aftermarket ειναι λιγα και 1000 ευρω για γνησια ανταλλακτικα με εγγυηση BMW ειναι πολλα ???!!!!!!!


Eννοω οτι ειναι μονοδρομος τα μαμα,και οτι τα after market ειναι πανακριβα και αμφιλεγομενης
ποιοτητας.

Ghost_ 19-09-09 02:42

Πάντως αυτά που λέει ο NINJA της FK τα είχα δει κι εγώ και να σημειώσω ότι δεν βγαίνουν πλέον πριν κανά μήνα έστειλα μαιλ στην FK και το επιβεβαίωσα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.