Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 08-06-22, 23:07
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα δεν θέλω να χαλάσω το θέμα του φίλου, αλλά μιας και τα έγραψες ραπιντ, μία ερώτηση έχω.
Έχω καυσαέρια στο Θεό ( HC ~ 200-300, CO ~1%, λ ~0,95 ) μετρημένο σε 2 ΚΤΕΟ 3 φορές με πλήρως ζεστό μοτέρ.
Σε ηλεκτρολογείο μου μέτρησαν:
Ρελαντί: CO=0.85, HC 54, λ=1,053
2500: CO=0.63, HC 43, λ=1,009
Μυρίζει και λίγο η εξάτμιση.

ΑΛΛΑ, δεν έχω καμία αλλαγή της κατανάλωσης (6,7-7 σε χαλαρό ταξίδι με A/C και ~9-11 μέσα στην πόλη), καίει ό,τι έκαιγε πάντα, αποδίδει το μοτέρ όπως πάντα, μια χαρά ρελαντί, κανένα σφάλμα στο διαγνωστικό....εν τελει ολα καλα με τη λειτουργια του μοτερ....

Τί να κοιτάξω;;;
Ο λ σου έχει περισσότερο οξυγόνο και σου κόβει τον αέρα. Αυτό σου ανεβάζει τα μονοξείδια, τώρα κάπου στην εξάτμιση μετά το μοτέρ αλλά πριν τον λ έχεις τρύπα ή χαλασμένη φλάτζα..Αλλά να ξέρεις, με τέτοια μέτρηση λ, θα έπρεπε να διορθώνει ο καταλύτης, και δεν δείχνει να διορθώνει..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση