Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 01-03-05, 10:25
Το avatar του χρήστη thomas
thomas Ο χρήστης thomas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 79
thomas is on a distinguished road
Η 1η φωτογραφία είναι από υπολογιστή και αφορούσε την Μ4. Είναι αρκετά παλιά και τέτοιου είδους φωτό βγαίνουν για να βολιδοσκοπήσουν τις αντιδράσεις του κοινού. Όπως όλα τα προτότυπα που βλέπουμε κατά καιρούς στις εκθέσεις, μόνο που η φωτογραφίες είναι πιο οικονομικός τρόπος.
Υπάρχουν φωτό από την υποτιθέμενη Μ3 με 4 πόρτες (διέρευσε από μια μικρή χώρα, από pre release φυλάδιο) αλλά κάτι δεν πάει καλά και εκεί. Πολύ ξεφούσκωτη είναι και αν αφαιρέσεις τις ζάντες και τα πλαινά τότε θυμίζει πολύ το ταπεινά της αδερφάκια. Βέβαια υπάρχει η λογική ότι η τετράθυρη απευθύνεται σε πιο προσγειωμένους ανθρώπους όπου απαιτούν διακριτικότητα. Αν είναι έτσι τότε η BMW είναι στο σωστό δρόμο.
Για την δίθυρη Μ3 ή Μ4 πιστεύω ότι θα πρέπει να πιο επιθετική. Ας δούμε όμως το 2θυρο αμάξωμα πρώτα.

Έχω όμως κάποιες αμφιβολίες. Δεν ξέρω ακριβώς τα βάρη των κινητήρων, αλλά πιστεύω ότι ο V8 θα χαλάσει αρκετά την ισσοροπία και την δυναμική του αυτοκινήτου. Επίσης η πολύ πιο γεμάτη καμπύλη ροπής σε σχέση με τον εξακύλινδρο θα απαιτεί φαρδύτερα λάστιχα, μεγαλύτερες ζάντες, καλύτερη ανάρτηση και δυναμικά βοηθήματα που όλα αυτά μεταφράζονται σε βάρος.

Ξέρω ότι ο εξακύλινδρος ήταν στο όριο της εξέλιξης του, ενώ και τα προβλήματα αξιοπιστίας έκαναν το αγοραστικό κοινό του αυτοκινήτου δύσπιστο απέναντι στο τωρινό μοντέλο.

Το motorsport department μας έχει εκπλήξει (ειδικά με την τελευταία Μ5 και φυσικά με την Μ3 Ε46), αλλά και μας έχει απογοητεύσει (διαδοχή Μ3 Ε30 σε Ε36 3.0 Στροφή 180 μοίρες). Μήπως είμαστε μπροστά σε μια ακόμη εποχή που η BMW αλλάζει αν όχι ριζικά, αλλά σημαντικά τον χαρακτήρα της Μ3?

Μην ξεχνάμε επίσης το φοβερό νέο RS4 με τους 420 ίππους που δείχνει πολύ σπορ, κόφτης στις 8250 σαλ. (Φοβερό εσωτερικό και θεικά καθίσματα)
Έχω οδηγήσει όλα τα RS (RS2, RS4, RS6 νορμάλ και βελτιωμένα) και δεν έχουν πραγματικά σπορτίβ αίσθηση (αν και μπορείς να πάς πολύ γρήγορα), ειδικά από το ξεκομένο τιμόνι, το αδιάφορο κιβώτιο και την επικοινωνία του οδηγού με το αυτοκίνητο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, ίσως και η Audi ειδικά με την τεχνογνωσία από την Lambo να αλλάξει και αυτή λίγο την λογική της...

Περιμένουμε με αγωνία...
__________________
Driving Academy
Η απόλυτη σχολή ασφαλούς και τεχνικής οδήγησης

Η πιο διασκεδαστική και ωφέλιμη εμπειρία πίσω από το τιμόνι!!!
Απάντηση με παράθεση