Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 23-07-12, 00:56
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fotislol Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,
Έχω ένα πρόβλημα με τον κινητήρα μου που το παρουσίασε το τελευτέο διάστημα. Στην πορεία και εκεί που οδηγώ κανονικά, βγάζοντας την ταχύτητα δεν μπορεί να κρατήσει ρελαντί. Οπότε ξαναβάζω ταχύτητα μέσα για να ξαναπάρει ο κινητήρας, μερικές φορές πέρνει μερικές όχι. Στις περιπτώσεις που δεν έπερνε πρέπει να γυρίσω τον διακόπτη στο μηδέν και ύστερα να το ξαναβάλω μπροστά. Θέλω να σημειώσω πως το μοντέλο του κινητήρα μου είναι Ν40Β16 (Ε46 1.6). Δεν δοκίμασα να έχω το air condition ανοιχτό σε κάποια διαδρομή μου για να δώ αν συμβένει το ίδιο (μήπως και δεν παρουσιάσει κανένα πρόβλημα επείδη ανεβάζει ρελαντί από μόνο του). Το ρελαντί μου είναι στις 600 στροφές περιπού και μερικές φορές παίζει κάτι ψιλά πάνω κάτω. Επίσης κάποιες άλλες φορές όταν βγάζω την ταχύτητα στην πορεία το ρελαντί πέφτει στις 300-400-500 και με το ζόρι κρατάει.

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει από που προέρχεται το πρόβλημα είναι ιδιαίτερα σπαστικό και επικύνδηνο όταν γίνεται πορεία και ειδικά πάνω στην εγνατία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και σηγνώμη για τα ορθογραφικά μου λάθη.


Τσέκαρε καταλύτη και εξάτμιση μήπως στον καταλύτη έχει σπάσει το κεραμικό ή κάποιο διάφραγμα στην εξάτμιση.
Απάντηση με παράθεση