Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 16-05-12, 15:12
pomolo Ο χρήστης pomolo δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 24-02-2008
Μηνύματα: 7
pomolo is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από danos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι σύστημα έβαλες ; Πως παίζει με το valetronic ? σήμερα έμαθα για το νεο prins silver line 2.0 για μέχρι 180 άλογα στα 1300 ευρω και μπεκ prins by keihin www.qgas.gr εγω έδωσα 1400 + 300 το valve care
επανέρχομαι με περισσότερες πληροφορίες::

Το αυτοκίνητό μου είναι 1 BMW X3 2.0i, μοντέλο 2008 με 80.000 χλμ.

Τοποθέτησα το σύστημα της LANDI RENZO (odb). Δεν απαιτήθηκε κάτι εξαιρετικό ή διαφορετικό στην εγκατάσταση, ώστε να ρυθμίζει το valvetronic, καθώς το LANDI RENZO το κάνει μέσω του εγκεφάλου (απ' ότι έχω καταλάβει... συγχωρήστε μου την έλλειψη τεχνικών γνώσεων, άλλα αν κάποιος χρειάζεται μια πιο εξειδικευμένη πληροφορία, μου θέτει το ερώτημα και το μεταφέρω, ώστε να του δώσω την ακριβή απάντηση). Τα σωληνάκια είναι FARO.

Η δεξαμενή τοποθετήθηκε στη θέση της ρεζέρβας, ΧΩΡΙΣ επέμβαση στο σασί- λαμαρίνες ή στο χώρο μπαταρίας. Ήμουν κάθετος σε αυτά τα 2, καθώς και το χώρο αποσκευών χρειάζομαι λόγω καροτσιών και 3 τέκνων και να μπλέξω με κοπές ΔΕΝ ήθελα.

Η βαλβίδα πλήρωσης καυσίμου τοποθετήθηκε στον προφυλακτήρα, αλλά σε ΜΗ εμφανές σημείο: δλδ αριστερά και από κάτω. θα προσπαθήσω να βγάλω κάποια φωτό κάποια στιγμή για να είναι εμφανής. (εκ των υστέρων πρόσεξα ότι στη φωτό IMG_0379) φαίνεται στη δεξιά πλευρά του προφυλακτήρα- από κάτω).

Η τοποθέτηση του δείκτη καυσίμου- λειτουργίας (μπουτόν/ λαμπάκια) προτίμησα να το βάλω δίπλα στα κουμπιά του κλιματισμού, καθώς (α) πρόκειται για φθηνό πλαστικό, (β) είναι εύκολα ορατό, (γ) δεν ήθελα να τρυπήσω τα πλαστικά του ταμπλώ κάπου, (δ) στο σημείο που είναι η ένδειξη πίεσης ελαστικών και το hill descent, δεν μπορούσαμε να τρυπήσουμε καθώς υπήρχε η fix πλακέτα που σε μένα έχει και το parctronic.

Κατά την εκκίνηση της μίζας παρατήρησα ότι χρησιμοποιεί ελάχιστη βενζίνη, ενώ στη συνέχεια αποκλειστικά και μόνον αέριο. Από τα πρώτα χιλιόμετρα που έχω κάνει, θεωρώ ότι η κατανάλωση είναι η ίδια με τη βενζίνη σε αντίστοιχες διαδρομές, ενδεχομένως και κάτι τις μικρότερη: θα επανέλθω όταν θα έχω κάνει τα πρώτα 1.000 χλμ. Σημ: Καμία διαφορά ως προς τις επιδόσεις.

Η εγκατάσταση έγινε από την eco-gas στη Θεσσαλονίκη. Η τιμή που πήρα ήταν μακράν φθηνότερη απ' όσα έχω ακούσει και διαβάσει εδώ, μάλλον λόγω της σύστασης που μου έγινε.

Foto Gallery από την εγκατάσταση (Συγχωρέστε μου το άπλυτο αυτοκίνητο, αλλά με τόσες βροχές τελευταία...)

ακόμη 1 σημείωση:: η δεξαμενή καυσίμου είναι 47lt

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 17-05-12 στις 09:05
Απάντηση με παράθεση