Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 17-03-08, 21:16
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης σε διαφορα τευχη του BMW CAR,TOTAL BMW κτλ καποιοι ιδιοκτητες αναφερουν οτι χωρις λογο το αυτοκινητο τους χτυπαει πυρακια,νομιζω στο τελευταιο τευχος ο ιδιοκτητης ειναι απο Αγγλια και το αυτοκινητο του 2004 και αφου γυρισε οτι συνεργειο υπηρχε και δεν υπηρχε κανενας δεν καταφερε να τον καλυψει στην αιτια του προβληματος του.Γνωριζει κανεις εαν ακομη η BMW καλυπτει κινητηρες σε περιπτωση καταστροφης????Σαν καθημερινος θαμωνας του AUTOSCOUT 24 και MOBILE.DE βλεπω ακομα και προσφατα αυτοκινητα με νεο κινητηρα-που εχουν σπασει προσφατα.Μπορει καποιος να μας απαντησει σιγουρα???
Nα σας πω λοιπόν ότι πριν χαλάσει για τα καλά το μοτεράκι μου χτύπαγε πυράκια χωρίς κανένα προφανή λόγο. Τσεκάραμε μπουζί, μπεκ, πολαπλασιαστές, φίλτρο βενζίνης τη θεία μου τη Καλλιώπη. Νομίζω πως όταν φτάσει να συμβεί αυτό είναι μάλλον αργά για δάκρυα.

Να σημειώσω πως όλα τα σέρβις γινόντουσαν κανονικά, τα λάδια αλλάζανε κάθε 5.000 km ήταν πάντα TWS 10 W 60 κλπ.

Τελικά, το ίδο μοτέρ μετά την επισκευή απλά δε χτυπάει πυράκια. Τι απέδειξε το λύσιμο του κινητήρα ? Πως υπήρχε ρήγμα στο καπάκι, πως η συμπίεση διέρεε από τον ένα κύλινδρο στον άλλον, πως η φάντζα είναι ρηγματώσει και πως μόλις έσβυνε μοτέρ στάζαν ψυκτικά μέσα στον κύλινδρο κλπ.
Αν ξεκινήσει να χτυπάει πυράκια ένα μοτέρ S54 η λύση είναι μία. Όσο πιο νωρίς σηκώσεις καπάκι τόσο πιο πολλές πιθανότητες έχεις να προλάβεις τα χειρότερότερα.

Αυτά με αγάπη
__________________
Καπ καπ κει κατ, κατ καν γκαπ γκαπ!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DoctorAbo : 17-03-08 στις 21:20
Απάντηση με παράθεση