Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 15-05-14, 11:32
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
OΚ, διαβάζοντας στην αρχή το post σου, είχα και έχω μερικές διαφωνίες που αφορούν γενικά την αντιμετώπιση του νόμου. Ο νόμος δεν είναι θέσφατο και δεν είναι φτιαγμένος για την "γενική" οργάνωση της κοινωνίας, αλλά για την λειτουργία του κράτους, που είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα κατά την γνώμη μου. Οπότε η στάση του καθενός μας απέναντι του εξαρτάται από την στάση που έχει απέναντι στο κράτος γενικά.

Τώρα για το συγκεκριμένο, προφανώς η αδήλωτη μετατροπή είναι πρώτα από όλα αντικοινωνική συμπεριφορά, και όχι γιατί το κράτος χάνει έσοδα, ή γιατί εσύ που μπορεί να είσαι νομοταγής πληρώνεις παραπάνω από κάποιον που δεν είναι, αλλά γιατί πρώτιστα αφορά την ασφάλεια όλων των υπολοίπων που μοιράζονται τον δρόμο. Αδήλωτη μετατροπή κατά την γνώμη μου σημαίνει στις περισσότερες των περιπτώσεων καγκουριά με επικίνδυνα αποτελέσματα για όλους τους υπόλοιπους.

Επίσης, το περιστατικό που περιγράφεις αποτελεί τυπική κουτοπονηριά Νεοέλληνα που δεν έχει ούτε καν τα απαραίτητα για να σηκώσει την μπάρα ρισκάρωντας φωτογραφία και επίσκεψη στο σπίτι. Ανήκει στην ίδια κατηγορία που κάνει ότι κάνει γιατί ΑΥΤΟΣ είναι πάνω από όλους τους άλλους. Είναι το ίδιο είδος ανθρώπου(?) που ΔΕΝ περιμένει στην ουρά, λαδώνει από άποψη και θεωρεί ότι είναι ΜΑΓΚΙΑ η επιβίωση σε βάρος των άλλων. Κυκλοφορεί ανασφάλιστος, όχι γιατί δεν έχει (αδιάφορο αν έχει ή όχι), αλλά γιατί μπορεί και μάλλον θα τον βρεις ολημερίς να ξύνεται στις καφετέρειες της παραλίας (Θεσσαλονίκης ή Αθήνας) κομπάζοντας για τα Χ άλογα της "αμαξάρας" του. Όταν δε ζορίζεται δεν έχει καν την αξιοπρέπεια να πληρώσει τις επιλογές του και βάζει τα παιδιά του μπροστά...

Αυτός λοιπόν ο τύπος, ακόμα και αν έχει θεωρητικοποιήσει τη στάση ζωή του με ένα περιτύλιγμα μιας δήθεν αντίστασης απέναντι στο "κακό" κράτος, είναι αυτός που του δίνει ζωή και ύπαρξη.
Απάντηση με παράθεση