Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 08-08-09, 10:34
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Cool

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xxxvagos Εμφάνιση μηνυμάτων
συν καθαρισμος και ογκομετριση των μπεκ με ειδικο λειζερ(οχι με διαφορα υγρο που τα ριχνεις στην βενζινη)

αυτα φταινε για το μπουκωμα των bmw αν ολα τα αλλα ειναι ενταξει
Άκυρο κι αυτό, μην μπερδεύουμε την βούρτσα με την νταβανόβουρτσα ???
Με υπέρηχους θέλεις να πεις! Laser λένε οι μάστρο ειδικοί για να πουλάνε … μούρη!
Τα Laser ΔΕΝ ογκομετρούν ούτε έχουν την δυνατότητα να κάνουν καθαρισμό στα μπεκ.


Μπορώ να σου μιλάω ώρες για τα Laser αλλά αν το κάνω θα θεωρηθεί διαφήμιση
και δεν το θέλω, σου στέλνω περισσότερες πληροφορίες με pm … μιας και σου
αρέσει να μαθαίνεις όπως βλέπω!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...&postcount=310



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xxxvagos Εμφάνιση μηνυμάτων
μαμακιες μπορω να πω και εγω οσες θελετε
Σεμνά καρντιά μου, χαλάρωσε….άλλωστε αυτό δεν κάνεις και εσύ μ αυτά που λες??

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xxxvagos Εμφάνιση μηνυμάτων

3 χρονια κανω στο πανεπιστημιο συστηματα αυτοματου ελεγχου και δεν εχω δει ακομα διαγνωστικο που να σου λεει αν θελουν καθαρισμα τα μπεκ η το φιλτρο..(και ουτε προκειται)

τι τεχνολογια εχουν τα διαγνωστικα που πατε τα αυτοκινητα σας?
ποιος ειναι ο μηχανικος σας ο ντορφ??
τους εαυτους σας γελοιοποιειτε οχι την γνωμη μου
έχεις μέλλον ακόμη….

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε, είσαι λίγο απόλυτος χωρίς να υπάρχει λόγος.
Υπάρχει διαγνωστικό για τη δουλειά που λές. Μετρητή καυσαερίων το ονoμάζουμε, απλά έτυχε να μη το δείς, ή να μην του δώσεις την σημασία που έχει, σαν όργανο ελεγχου.
Οταν δεν έχεις κωδικό σφάλματος απο το διαγνωστικό, μετράς HC με μετρητή καυσαερίων. Ανεβάζεις στροφές στον κινητήρα πηγαινεις στην επιλογή του διαγνωστικού σου "power balance test" και κοιτάζεις τις αλλαγές στο HC (κατά το power balance test ανεβαίνουν οι στροφές του οχήματος στις 2500rpm). Μέσα απο το διαγνωστικό, κλείνεις ένα ένα τα μπέκ ψεκασμού. Αν δεν αλλάξει το HC έχεις χαλασμένο μπέκ. Αν αλλάζει η μέτρηση του HC, (ανεβαίνει λιγότερο στον ένα μπέκ απο τα υπόλοιπα), τοτε το μπέκ θέλει καθαρισμό. Αν η διαφοροποίηση μεταξύ των μπέκ ειναι στο 3 με 5% είσαι καλά. Αν όχι, όλα τα μπέκ καθάρισμα.
Κάποιος φίλος να μαντέψει, τι χρειάζεται αντικατάσταση αν Mass Air Flow μέσα απο το διαγνωστικό μας δώσει τιμή μικρότερη απο 74.8g/s
Με εκτίμηση
Παναγιώτης Βήτας
Μηχανολόγος Μηχανικός
Πολύ σωστά!!!
Απάντηση με παράθεση