Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 02-08-12, 13:37
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Lunatic, ο μάστορας μου είναι όντως πολύ καλός αλλά όσον αφορά την επιλογή όλου του setup και την επιλογή όλων των υλικών, ακόμα και το κράμα των πιστονιών, την έκανα εγώ.
Το διάφραγμα του κάρτερ είναι χειροποίητο μεν, αλλά επώνυμο, από Αμερική το έφερα, από RMW, μια μικρή ομάδα ανθρώπων που ασχολούνται μόνο με ΜΙΝΙ. Τα πιστόνια επίσης, εγώ απλά του είπα τι σχέση συμπίεσης θέλω και το κράμα, και περίμενα 2 μήνες. (μάλιστα, ήταν η πρώτη φορά που του ζήτησε κάποιος κράμα 4032).
Τα χρήματα είναι πολλά, αλλά το όλο project είναι κάτι που πήρε χρόνια για να φτάσει σε αυτό το σημείο, καθώς δεν έχω βρει ακόμα δέντρο με 50ευρα για φύλλα.
Δεν υπάρχουν τέτοια συνεργεία στην Αθήνα, και αν υπάρχουν 2-3, το κόστος για κάθε εργασία θα ήταν 4-5 φορές επάνω. Εκτός αυτού, οι τιμές είναι φιλικές, οπότε και όχι ενδεικτικές, όσον αφορά τις εργασίες. Όλα επαρχία έγιναν, αφού η μόνιμη κατοικια τα τελευταία 3 χρόνια και για μερικές μέρες ακόμα είναι ο Πύργος. (από εδώ είμαι κιόλας)
Το χταπόδι είναι Piper, δεν είναι χειροποίητο.
Γενικά, κάποια πράγματα είναι επώνυμα αλλά custom παραγγελίες, κάποια είναι πράγματα "της σειράς", όπως πχ η τροχαλία στροφάλου, και το μόνο πράγμα που είναι χειροποίητο και το έφτιαξε ο μηχανικός, είναι η αλουμινένια πολλαπλή εισαγωγής.
Όσον αφορά τον προγραματισμό, αγόρασα software και hardware ειδικά για το αμάξι μου και τον εγκέφαλο που έχει, και γι'αυτό και το ρυθμίζω μόνος μου.
Ότι άλλη απορία έχεις πολύ ευχαρίστως να στην απαντήσω, αυτό ισχύει και για όλους όσους τους αρέσει το project και θέλουν να ρωτήσουν κάτι.
Κορυφαια εταιρεια η PIPER,φοραγα πραγματα της το 1995-1998 στο πρωτο μου 1.3 RALLYE 106.

Αυτο που κραταω ειναι ο βαθμος εμπλοκης σου και ποσα θα εχεις μαθει μηχανολογικα απο αυτο το project.

Ρωταω γιατι θελω μελλοντικα να φτιαξω ενα αναβασιαρικο 1.3 RALLYE με περισσοτερη δικη μου εμπλοκη αν το επιτρεψει ο χρονος και αν βρεθει δεντρο με 50-ευρα για φυλλα οπως λες!

Θα σε ζαλισω σε καποιον αγωνα απο κοντα,αυτη η Τριπολη δεν πηγαινε πιο μακρυα????Γκρρρρρρ!!!!

Οτι κανεις ή εχεις φωτο απο το project βαλτα να ξεστραβωθουμε ολοι!
__________________
Απάντηση με παράθεση