Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 02-03-09, 17:55
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Γαλλική Ριβιέρα με Ε92 320 - Αναχώρηση

Πριν καμιά 10ριά μέρες σκεφτόμουν να πάω κάνα ταξιδάκι με τη σύζυγο μου και το αμάξι γιατί υπάρχει μια προσφορά -50% για τα δρομολόγια Ηγουμενίτσα – Ανκόνα.
Δεν ήξερα που να πάω και εκεί που έβλεπα Top Gear στη τηλεόραση, άκουσα το Geremy να ψάχνει την πιο ωραία διαδρομή για οδήγηση στο κόσμο. Ένα από τα μέρη που πρότειναν ήταν μια από τις ειδικές διαδρομές του Ράλι Μόντε Καρλο, η Col de turini. Αυτό είναι σκέφτηκα! Θα πάω Γαλλική Ριβιέρα έστω και για το λίγο χρόνο που είχα.

Γρήγορα έβγαλα πράσινη κάρτα και εισιτήρια μόλις την περασμένη Δευτέρα. Αναχώρηση τη περασμένη Τρίτη 24/2 το απόγευμα από Ηγουμενίτσα με τη ψυχή στο στόμα και με το φόβο κλεισίματος του λιμανιού από τα φορτηγά που είχαν ξεκινήσει κινητοποιήσεις και ίσα που άφηναν την είσοδο ΙΧ στο λιμάνι.
Είχα πάρει από πριν πληροφορίες για τη κατάσταση των δρόμων (καιρός, κίνηση κτλ) από τον αντιπρόσωπο του bmw-motorsport.gr στην Βόρεια Ιταλία Jimpik που τον ευχαριστώ πολύ δημόσια. Πέρασα μερικές διευθύνσεις ξενοδοχείων στο gps καθώς και τις κάμερες-μπλόκα για Ιταλία-Γαλλία από το poiplaza.com στα πεταχτά. Προτίμησα το destinator στο HTC titan μου γιατί είναι πιο γρήγορο από το MLS 4800. Ξέρω ξέρω είναι καλύτερα τα igo, tom tom κτλ για χρήση στο εξωτερικό αλλά και με destinator μια χαρά έχω πάει μέχρι τώρα σε πάνω από 10 χώρες και έτσι αμελώ να εγκαταστήσω κάποιο από αυτά.

Τετάρτη πρωί στις 11 ώρα Ιταλίας ήμασταν Ανκόνα και ξεκινήσαμε για Κάννες, μια διαδρομή 800 σχεδόν χιλιομέτρων.
Μόλις βγείτε από Ανκόνα και αρχίσει η autostrada παίρνετε κουπόνι στα πρώτα διόδια που γράφει το σημείο εισόδου σας. Με αυτό πληρώνετε όταν βγείτε από τον αυτοκινητόδρομο ανάλογα με το πόσα χιλιόμετρα κάνατε. Τα πρώτα 100 χιλιόμετρα είναι σε αυτοκινητόδρομο με μόλις 2 λωρίδες. Μάλιστα άρχισε μια καταιγίδα που σε συνδυασμό με τη μεγάλη κίνηση περιόρισαν τη ταχύτητα μου στα 120 περίπου χιλιόμετρα ανά ώρα.
Μετά τα πρώτα 100 χιλιόμετρα και για 100 περίπου ακόμα ο δρόμος είναι καλύτερος με 3 λωρίδες και βοηθητική αλλά ακόμα πιο μετά, δηλαδή στα 200+ από Ανκόνα αρχίζει το πανηγύρι. Τι δρόμος είναι αυτός? Σίγουρα από τους καλύτερους στην Ευρώπη. Έβαλα 200 στο cruise control μέχρι που είπα ΔΕ ΘΕΛΩ ΑΛΛΕΣ 200ΑΡΕΣ, ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΡΕΕΕΕ!!!!
Στάση όταν η βενζίνη ήταν στο μισό για ανεφοδιασμό και espresso. Στα βενζινάδικα της Ιταλίας η στάση είναι πραγματική εμπειρία αφού είναι τόσο καλοφτιαγμένα με απίστευτα σάντουιτς και vero espresso σε τιμές που είχαμε στην Ελλάδα εδώ και χρόνια! Μόνο η απλή βενζίνη είναι λίγο πιο ακριβή από την Ελλάδα. Περίπου 5-10 λεπτά ακριβότερη η απλή και 10 λεπτά η σούπερ (98 οκτάνια στο εξωτερικό).
Όταν φτάσετε στην Genova που είναι η τελευταία μεγάλη πόλη πριν τη Γαλλία αρχίζει ένα άλλο σκηνικό με στροφές (αυτοκινητόδρομος πάντα) και ατελείωτα τούνελ. Για 2 ώρες περνάτε τούνελ και πάλι τούνελ. Δεν είναι υπερβολικό! Αυτό γιατί ο δρόμος ακολουθεί την ακτογραμμή. Η ταχύτητα πέφτει στα 130 περίπου αλλά η θέα είναι μαγευτική αφού ο δρόμος είναι ψηλά σε γέφυρες και από κάτω βλέπεις μαγευτικά χωριά με μαρίνες και παραδοσιακά σπίτια όπως το san remo και άλλα.
Πριν την είσοδο στη Γαλλία διόδια. Έδειξα το κουπόνι και το μπουγιουρδί ήταν 41,20 Ευρώ, όχι άσχημα αφού οι άνθρωποι έδωσαν 700 χιλιόμετρα αυτοκινητόδρομου που δεν θα δούμε ποτέ στην Ελλάδα ενώ εκεί υπάρχει εδώ και δεκαετίες. Από παιδί που ταξίδευα οδικός με τους γονείς μου ήταν έτσι οι δρόμοι. Εντύπωση κάνουν και τα ηχητικά φράγματα από γυαλί ή πλέξι γκλας κατά μήκος του δρόμου στις κατοικημένες περιοχές.
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση