Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #31  
Παλιά 21-09-09, 12:39
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skyline_IS Εμφάνιση μηνυμάτων
σαν καινουργια οδηγος βγηκε περιφερειακο?? μεγα λαθος...

Εγω οταν πρωτοπηρα το διπλωμα φοβομουν να βγω περιφερειακο..γιατι απλα ημουν απειρος..

θα κανεις πρωτο βολτες μεσα στα στενακια και σιγα σιγα αφου εξοικιωθεις ,θα βγεις και στο περιφερειακο..

και σαν νεος οδηγος και απειρος δεν θεωρω λογικο να βγω περιφερειακο και να το "δινω"..
δεξια λωριδα με 70-80 εισαι μια χαρα...
Οταν σου δινουν αυτο το κωλοχαρτο στα χερια(γιατι στην Ελλαδα κωλοχαρτο το εχουμε κανει) σου λενε οτι εχεις την ικανοτητα να οδηγησεις παντου και οχι μονο στα στενα...αλλα με το συστημα που εχουμε εδω στην Ελλαδα ουσιαστικα στον περιφεριακο βγαινεις για πρωτη φορα μονος σου...τι να το κανω ρε παιδια οταν εγω εδωσα εξετασεις και με πηγαινε σε κατι στενα να κανω οπισθογωνια και αναστροφη? καλυτερα να μην μαθω ποτε να κανω οπισθογωνια και να με παρει να με παει σε εναν μεγαλο δρομο οπου οι ταχυτητες ειναι μεγαλυτερες και οι συνθηκες τελειως διαφορετικες απο αυτες μεσα στην πολη...στη Γερμανια τους βγαζουν στην autobahn...ας μην μιλησω για το πως μπορεις να παρεςι το διπλωμα στην Ελλαδα...εγω προσωπικα εμαθα να οδηγαω απο τον πατερα μου...το ιδιο κανουμε τωρα και με την αδερφη μου...εχουμε βρει μια τεραστια περιοχη στο καλοχωρι με χωμα(το χειμωνα γεμιζει μεσα με νερο) εχουμε χαραξει πιστα μεσα και αφου της μαθαμε τα βασικα σταματα-ξεκινα κτλ... τη βαζουμε να κανει χρονους και καθαρους γυρους με αλλαγες ταχυτητων σε συγκεκριμενε σημεια...και νιωθω μεγαλη ασφαλεια οταν τη βλεπω στα 18 της να μπαινει στη στροφη και οταν της πεταει κωλο να κανει αναποδο τιμονι για να το στρωσει...αυτο δεν σημαινει οτι οταν θα βγει στο δρομο θα κανει μπαντιλικια αλλα οταν συμβει κατι παρομοιο θα ξερει πως να αντριδρασει...
Επειδη αν και οδηγαω λιγοτερο απο 2 χρονια...απο τα 18 δηλαδη... εχω κανει παρα πολλα χιλιομετρα κυριως στη διαδρομη Θεσσαλονικη -Λαρισα εχω δει τα απιστευτα...να ερχομαι απο αριστερα με 130 και να πεταγεται μπροστα μου η αλλη στα 5 μετρα απο τη μεσαια λωριδα με 100 και να σταματαω στο παραπεντε(βλεπεις ειναι μαγκια να μην βλεπεις τους καθρεφτες). να ειμαι στον περιφεριακο της Λαρισας με 100(το οριο ηταν 90) και να πεταγεται ο παππους απο εναν ακυρο δρομο και παλι να μην τον κοπαναω στο παραπεντε...και να μην ζηταει ουτε συγνωμη ο καραγκιοζης... 2 φορες εκανα προσπεραση μεσα στα Τεμπη στις στροφες και αυτο γιατι ενιωσα οτι πραγματικα κινδυνευω γιατι ο μπροστα πηγαινε υπερβολικα αργα και εβγαινε συνεχεια στο αντιθετο ρευμα...εεεελα μωρε 5 τσιπουρα ηπια αντεχω εγω...εχω δει πιτσιρικα στην ηλικια μου στην εγνατια χωρις λογο να πηγαινει να καρφωνεται στο προπορευομενο αυτοκινητο και να κανει σβουρες...προφανως εστελνε μυνημα στη γκομενα...
Οκ συμφωνω οτι δεν εχουμε καλους δρομους αλλα σε πααααααρα πολλες ...μαλλον τις πιο πολλες περιπτωσεις...τα ατυχηματα οφειλονται σεανθρωπινο λαθος...οταν βρεχει και εσυ πας να μπεις στις στροφες μετα το τουνελ με κατευθυνση προς το κεντρο με 180 (σε αυτη που ειναι μεγαλη αλλα μεσα στη στροφη χρειαζεται να αλλαξεις τροχια 2 φορες) αν στουκαρεις δεν φταιει κανεις...ειναι και οι γρηγοροι που παιρνουν και την αγωνιστικη γραμμη τρομαρα τους:ξεκιναν απο την αριστερη λωριδα, στην κορυφη της στροφης εχουν φτασει στη δεξια και στην εξοδο παλι στην αριστερη...
Υ.Γ. Φυσικα εγω δεν λεω οτι ειμαι αγιος και οδηγαρα και δεν κανω τιποτα...και εγω κανω τα μπαντιλικια μου και εγω τρεχω...ειναι στο αιμα μου...αλλα τουλαχιστον εχω το μυαλο να σκεφτω οτι ειναι καποια σημεια που πρεπει να οδηγαμε σαν κυριες...
Και επιτελους παρτε τα διπλωματα απο τους παππουδες και τα μαστουρια που κυκλοφορουν(γιατι αν δεν το ξερατε παιρνουν και αυτοι διπλωμα στην Ελλαδα)...
Απάντηση με παράθεση