Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #191  
Παλιά 07-08-11, 14:34
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodoris_x Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα η αλλαγη των καλωδιον ειναι περιτη και ασκοπη .Οπως γνωριζουμε ο ηχος δεν κανει διακρισης οπως θα περασει απο ενα απλο συρμα το ιδιο θα περαση και απο ενα καλης ποιοτητας καλωδιο...
Υπαρχουν καποιοι που δινουν ενα καρο χρηματα σε καλης ποιοτητας καλωδια νομιζοντας ετσι οτι θα εχουν την τελεια αποδοση στο ηχοσυστημα τους.... ΝΟΜΙΖΟΥΝ ....
Το ανθρωπινο αυτι μπορει να ακουσει μεχρι 15khz πιο πανω μονο αν εισαι γατα η σκυλος ...Αν εισαι δυτης δυστυχος δεν εχεις πλεον την δυνατοτητα να ακουσεις υψηλες συχνοτητες....
ΛΑΘΟΣ. Ο ανθρωπος μπορει να ακουσει συχνoτητες απο 20-20.000 Ηz Οι σκυλοι χονδρικα μεχρι 60.000 ΗΖ Με τα γηρατεια αυτο το ευρος μειωνεται.

Το θεμα με τα καλωδια ειναι σχετικο. Το οτι υπαρχει διαφορα υπαρχει. Πχ τα εργοστασιακα καλωδια με διατομη 0,25mm δηλαδη για να καταλαβετε ολοι ειναι με 5 τριχες χαλκου στο εσωτερικο σε σχεση με ενα διατομης 1 η 1,5mm μαλακου χαλκου OFC υπαρχει τερατοδεις διαφορα στο διηλεκτρικο.
Πολυ σημαντικο ειναι και τα καλωδια σηματος (RCA) χαμηλης σταθμης και ειναι πιο ευαισθητα στο θεμα της αντιστασης ενος κακου καλωδιου. Δε λεω να τα σκασετε σε καλωδια. Εχω κραξει και εγω πολλους που μου ερχονται με van de houl κτλ το οποιο το αγορασαν 100€ τα 5 μετρα. (στο HI -End οι τιμες των καλωδιων φτανουν και την αξια μερικων αυτοκινητων).
Απλα προσεχουμε να παρουμε καλωδια αξιοπεπη μεγαλης διατομης 1 1,5mm για τα μεγαφωνα μας και να ειναι μαλακου χαλκου. Και τα RCA να εχουν αρκετο μπλενταζ γυρω απο την μεσαια ληψη και καλη εξωτερικη μονωση.

Αυτα.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση