Θέμα: Λάδια 116i
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 30-04-12, 19:27
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν, για τους λόγους που λες, δεν θες να ξαναπάς σε edge 0-40, τότε πήγαινε στα αντίστοιχα 5-30.
Είναι εξίσου καλά λάδια και δεν πρόκειται να δεις καμία διαφορά, ούτε σε κατανάλωση ούτε γενικότερα.
Και τα 0-30 είναι μια χαρά, αλλά για τη χώρα μας δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να πας σε αυτά κι όχι τα 5-30.
Σε πιο κρύα κλίματα είναι ιδανικά βέβαια.

Τα mobil 1 που λες είναι κι αυτά πολύ καλά λάδια.
Αλλά προσωπικά, αφού μια ζωή χρησιμοποιείς (όπως κι εγώ) castrol στη bmw σου, δεν θα άλλαζα εταιρεία.
Σε Edge sport 0w-40 θέλω να πάω πάλι, αλλα απλά δεν υπάρχουν προς το παρόν σε λογικές τιμές εκτός αν παίξει ebay. Δυστυχώς το amazon δε στέλνει λάδια στην Ελλάδα. Και λέω λογικές τιμές, οπου πριν ένα χρόνο τα είχα πάρει 55 ευρώ, τώρα μου ζητάνε 80. Ε νιώθω λίγο βλάκας και οτι γίνονται μάγκες απο την τσέπη μου κι ας είναι απλά ένα 20ευρο.

Τα 5w-30 με προβληματίζει αυτό που είδα με την αλλαγή σε "professional" (με άλλη τιμή απο τα απλά) ως εγκεκριμένα για BMW LL-04 με την Castrol να μην τα προτείνει πιά ως default επιλογή για τον Ν45Β16, αλλα να δίνει ως προτεινόμενα τα 0w-30.

Τα professional εδώ δεν τα βρίσκεις, και η trade-wind στην καινούρια παρτίδα που έφερε σήμερα απο τα Edge 5w-30 όντως έβγαλε το LL-04 απο τις προδιαγραφές. Ευχαριστώ για την άποψη περι Mobil, δεν έχω καθόλου εμπειρία απο την εταιρία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Veldrin : 30-04-12 στις 19:30
Απάντηση με παράθεση