Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #43  
Παλιά 17-05-17, 10:02
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dokimos e36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα σταματημενος(νεκρα) κ να μαρσαρω ειναι στο 0!οταν ξεκινω κ αναπτυσω ταχυτητα ο δειχτης πεταγετε αποτομα(εχει δηλ ενα λαγκαρισμα μισου δευτερολεπτου στην εκκινηση)..οταν ενω εχω ταχυτητα και κινουμε π.χ με 70χλμ κ αφησω γκαζι παει στο 0(φυσιολογικο απο οτι ξερω αυτο)με το που το πατησω λειτουργει σωστα κ δειχνει!οταν ομως παω να σταματησω το αυτοκινητο(ειτε με ταχυτητα ειτε με νεκρα)αυτο παει στο μηδεν κ ανεβαινει στιγμιαια στο 8 και μετα ξαναγυριζει στο μηδεν!αυτο ειναι το προβλημα που εχω..αν ειναι προβλημα δηλαδη..
Επισεις ο συγκεκριμενος δειχτης κανει καπως σαν κουδουνισμα οταν λειτουργει(πολυ σιγανο,ακουγετε αν βαλεις το αυτι σου στο κοντερ)!

Βρηκα κατι σχετικο..
http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=533035
Απλα δεν ξερω αν εχει τετοιο σωληνακι κ το δικο μου..επειδη αυτο ειναι mpg,ελεγα μηπως ειναι διαφορετικο..
Οταν είσαι ακίνητος ο δείκτης είναι μηδεν.
Μετράει την κατανάλωση μόνο στο ηλεκτρονικό. Μετά τα 40 λίτρα βγάζει ---
Οταν ξεκινάς, μόλις πιάσεις κάποια συγκεκριμένα χλμ (δεν ξερω πόσα 1-2-3-4-5)
ο δείκτης πάει στην στιγμιαία κατανάλωση.
Οταν είσαι σε ρολάρισμα με ταχύτητα, ο δείκτης πρέπει να δείχνει μηδέν.
Αν πατήσεις συμπλέκτη, ή έχεις νεκρά, ο δείκτης πρέπει να δείχνει 3-4 λίτρα, εξαρτάται απο την ταχύτητα κίνησης που έχεις εκείνη τη στιγμή.
Αυτό συμβαίνει γιατί ρολάροντας με ταχύτητα δεν ψεκάζουν τα μπέκ.
Οταν όμως έχεις νεκρά η πατάς συμπλέκτη, ο κινητήρας πρέπει να έχει καύσιμο για να περιστραφεί στο ρεναντί.
Οταν πάς να σταματήσεις και να ακινητοποιηθείς, έχουμε το εξής απλό...
Αν η ταχύτητα κίνησης σου είναι μικρή, και το μοτέρ πάει να πέσει κάτω απο τις 900 στροφές, ο μετρητής φορτίου καταλαβαίνει θα σβήσει ο κινητήρας και ΨΕΚΑΖΕΙ.
Αρα ναι, απο μηδέν η κατανάλωση σου θα πηδήξει πάνω.. (όσο είναι)
Το ίδιο και όταν βγάλεις νεκρό, ή πατήσεις συμπλέκτη. Το μοτέρ θα ψεκάσει για να κρατήσει το ρελαντί, άρα θα πηδήξει απο το μηδέν προς τα επάνω ο δείκτης.
Και αυτό μέχρι να πέσεις κάτω απο τα 5-4-3-2-1 χιλιόμετρα, δεν ξέρω λέμε πόσα είναι,
όπου ο δείκτης στιγμιαίας κατανάλωσης πάει πάλι στο μηδεν.
Αυτά λοιπόν που διάβασες στο ίντερνετ είναι ένα μάτσο σαχλαμάρες..
Εμάς να διαβάζεις, γιατί τα ξέρουμε σωστά.
Το όργανο σου (του αυτοκινήτου σου) λειτουργεί υποδειγματικά..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση