Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 24-10-13, 23:50
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M8CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
μα καλα του λεω ειναι 5.600 κυβικα ειναι 12 κιλινδροι θα'χω οπως εσυ 20 ευρω στα 250 χλμ?????
ΝΑΙ μου λεει ισα ισα που το αμαξι σου επιδη ειναι μεγαλο δεν θα ζωριζετε και θα κανη πολυ πιο λιγη καταναλωση απο το δικο μου,
Σταμάτησα να διαβάζω εδώ. Είναι και εδώ που τα λέμε και μεγάλο το κείμενο κι ο τρόπος που γράφεις αρκετά κουραστικός, αλλά μετά από μία τέτοια μπαρουφάρα, ανακατεύτηκα και έχω να πάω να ξεράσω.

Δεν "σπάνε μπιέλες, καίγονται κουζινέτα" κτλ από εγκατάσταση υγραερίου. Δεν έχει καμία διαφορά από την βενζίνη, εφόσον δεν υπάρχει χημική ασυμβατότητα με τα υλικά κατασκευής του κινητήρα δεν υπάρχει κανένα άλλο αίτιο που θα μπορούσε να προκαλέσει φθορά/ζημιά. Φυσικά όταν μιλάμε για μία τουλάχιστον μέτρια εγκατάσταση. Οι 12-κύλινδροι της BMW δεν είναι στις λίστες με τα "κόκκινα" μοτέρ, που έχουν θέματα συμβατότητας. Από την άλλη, θα έφτυνες αίμα για να βρεις εγκέφαλο να το οδηγήσει, το 99% είναι ως 8 κυλίνδρους.

Α, το αυτοκίνητο το ίδιο θα καίει σε λ/100χλμ ή λίγο παραπάνω. Και να θέλεις να του κόψεις εσύ τον ψεκασμό από τον εγκέφαλο του υγραερίου, θα σε γράψει εκεί που δεν παίρνει μελάνι και θα διορθώσει αμέσως από τον αισθητήρα οξυγόνου στο μίγμα που είναι προγραμματισμένο να κάνει. Απλά το καύσιμο είναι φτηνότερο.
Απάντηση με παράθεση