Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 23-02-10, 10:19
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vlahopilot Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά, για κάποιον λόγο μπερδευόμαστε και συχνά φτάνουμε την συζήτηση σε σημείο που δεν υπάρχει λογική. Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι...

Ξεκινάτε μια κουβέντα για αδικία, απάτη, ρεζιλίκια κτλ και δεν μπαίνετε στην διαδικασία να καταλάβετε τί συνέβη! Ο φίλος μας πήγε σε μια αντιπροσωπεία και ζήτησε ένα αυτοκίνητο. Ο αντιπρόσωπος του έδωσε 2 επιλογές (πολύ ξεκάθαρες για μένα) :

1. Παίρνεις ένα ολοκαίνουργιο αυτοκίνητο που θα ταξινομηθεί πρώτη φορά και θα πληρώσεις 10 δραχμές.

2. ή παίρνεις ένα ολοκαίνουργιο αυτοκίνητο που έχει ήδη ταξινομηθεί και θα πληρώσεις 10-χ δραχμές!

Ο φίλος μας έκατσε, σκέφτηκε , υπολόγισε και αποφάσισε πως τον εξυπηρετεί και τον συμφέρει να πληρώσει τόσα λεφτά, κάνοντας την "θυσία" και αγαράζοντας κάτι που είχε ήδη ταξινομηθεί.

Η παράλειψη του αντιπροσώπου είναι πως δεν ανέφερε πως η εγγύηση ενός αυτοκινήτου ισχύει απο την ημερομηνία ταξινόμησής του, και πως συνεπως δεν θα ήταν πια 2 χρόνια αλλά 2 - χ χρονικό διάστημα.

Η BMW Hellas δεν νομίζω καταρχήν ότι άπτεται κάποιας ευθύνης....Για αυτήν η εγγύηση ξεκινά με την ταξινόμηση και απο τότε θα την μετρήσει. Το θέμα με την πρόσθετη εγγύηση που αναφέρεται πως έδωσε ο αντιπρόσωπος είναι ίσως μια κίνηση "καλής θελήσεως" μετά την παρεξήγηση, απλά και μόνο σαν υποστήριξη. Αυτό δεν υποχρεώνει ούτε την BMW Hellas αλλά ούτε και καποιον άλλον αντιπρόσωπο να καλύψει το οτιδήποτε, πέραν του συμβατικού χρόνου κάλυψης.
Δεν είναι απόλυτα δίκαιο γαι τον φίλο μας , γιατί απο ότι κατάλαβα δεν του το επικοινώνησε κανένας, αλλά γι'αυτό πήρε αυτήν την καλύτερη τιμή για το αυτοκίνητο....γιατί απλά πήρε ένα ήδη ταξινομημένο αυτοκίνητο!

Αυτό που όμως θα έπρεπε να κάνει κατ'εμέ είναι (όπως φώναζε και ο Geo) να πάει απο εκεί και να μιλήσει με τον αντιπρόσωπο και να λύσουν την όποια παρεξήγηση. Σας ενημερώνω με κάθε γνώση του τί λέω πως αν ο αντιπρόσωπος θέλει να κάνει κάτι θα το κάνει....ακόμα και αν η εγγύηση έχει λήξει θα βρεί τρόπο να σε εξυπηρετήσει και σε άλλο μέρος της Ελλάδος. Μόνο κέρδος θα έχεις αν μιλήσεις ήρεμα και λογικά μαζί του!
Άποψή μου.....Πάντως πρέπει πάντα να εξετάζουμε τί κερδίζουμε και με τί τίμημα.
(Πάντα με καλή διάθεση)
Φίλε vlahopilot, έχεις δίκιο σε όλα όσα αναφέρεις. Στην δική μου περίπτωση όμως υπάρχουν κάποια σημεία άξια αναφοράς:

- Το ίδιο αυτοκίνητο μου το έδινε αντιπρόσωπος σε διπλανή πόλη στην ίδια ακριβώς τιμή και ΔΕΝ ήταν "με πινακίδες"
- Η μόνη πληροφορία που είχα από τον έμπορο ήταν πως το αυτοκίνητο είναι καινούργιο απλά "έχει και πινακίδες". (Χωρίς να γνωρίζω τι σημαίνει αυτό)
- Στην ερώτηση μου αν το "έχει και πινακίδες" επηρεάζει την εγγύηση η απάντηση ήταν "Δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα με την εγγύηση"

Για να είμαι δίκαιος το τίμημα του αυτοκινήτου ήταν αρκετά χαμηλότερο από την τιμή καταλόγου και αν ενημερωνόμουν σωστά ίσως και πάλι να το επέλεγα. Αλλά θα ήταν δική μου επιλογή τότε.

Φυσικά στην προκειμένη περίπτωση υπήρχε διπλανός αντιπρόσωπος που μου έκανε την ίδια ακριβώς προσφορά για αυτοκίνητο που ΔΕΝ είχε στην έκθεση του αλλά θα το έφερνε με παραγγελία.

Όλα τα παραπάνω συμβαίνουν λίγες ημέρες πριν την ενεργοποίηση του μέτρου με τα μειωμένα τέλη ταξινόμησης και οι προσφορές σε ορισμένες περιπτώσεις ήταν πάρα πολύ καλές.

Τελικά αγόρασα ένα αυτοκίνητο που,
- νόμιζα πως είναι καινούργιο αφού έτσι αναφέρεται στο τιμολόγιο, στο βιβλίο των service και στα χαρτιά του δανείου,
- πίστευα πως δεν έχει κανένα πρόβλημα με την εγγύηση του από την στιγμή που έκανα συγκεκριμένη ερώτηση για το θέμα αυτό.

Αναγνωρίζω την κίνηση καλής θέλησης του εμπόρου να προσφέρει κάλυψη σε τυχόν αστοχία πέρα της εργοστασιακή εγγύησης αλλά σε καμία περίπτωση η εγγύηση αυτή ΔΕΝ είναι εργοστασιακή, δεν μπορώ να κάνω χρήση την υπηρεσίας mobile care και ποτέ όλα αυτά ΔΕΝ ήταν δική μου επιλογή.

Ο λόγος δε που ξεκίνησα αυτό το thread είναι να ενημερωθεί ο κόσμος και να μην την πατήσεις κάποιος όπως εγώ.
Απάντηση με παράθεση