Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #99  
Παλιά 30-12-10, 01:14
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HexDec Εμφάνιση μηνυμάτων
@ kacey PASSAT CC ήταν, 70αρι είναι και αυτό νομίζω.....
Ε τοτε ειπα μλκια, 70αρι εχει το Passat.

dim77

α)Κατ'αρχας διακρινω ενα τονο ειρωνιας στο "φανταστικο GT", "φανταστικο TSI" κλπ κλπ. Δεν χρειαζεται, εκτος αν νομιζεις οτι ειμαι υπερμαχος του VAG, που ΔΕΝ ειμαι. Αν ημουν δεν θα εγραφα εδω μεσα αλλα σε εκεινα τα φορουμ. BMWδακιας ειμαι. Δεν ειμαι κολλημενος με μαρκες, αλλα με τεχνολογιες που αποδιδουν, κ τυγχανει αυτα τα μοτερ να κανουν παπαδες.

β)Απο κει και περα, ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ δυο μοτερ που βγαζουν την ιδια αποδοση, το ενα με 2λτ κ το αλλο με 1,4λτ Τ, να καινε το ιδιο σε συνθηκες ολοκληρωτικης οδηγησης = που εχει τα παντα μεσα, κ πολη, κ ταξιδι, κ σκισιμο, κ στριψιμο, κ cruising κ τα παντα (btw τα 160χαω τα εχει με μισο γκαζι κ την τουρμπινα νεκρη κ αυτο το ξερω γιατι το εκανα καθε 3+λιγο). Δεν γινεται ρε παιδι μου, ειναι αδυνατον.

γ) Το αυτοκινητο που αναφερω ειναι Mondeo. Δεν ειναι BMW αλλα με τα βασικα τους στοιχεια σχεδον ταυτοσημα, ειναι ενα πολυ καλο μετρο συγκρισης (κ χρησιμοποιω αυτο γιατι αυτο ξερω απο πρωτο χερι). Τι σημαινει ο καθε κινητηρας αποδιδει διαφορετικα?

2 διλιτρα μοτερ με σχεδον ιδια ιπποδυναμη κ ροπη, σε σχεδον ιδιο βαρος (κ ελαφρυτερο το Mondeo), ατμοσφαιρικα κ τα δυο, ιδιας χρησης δηλαδη για πολιτικο αυτοκινητο, δεν γινεται να ειναι τοοοοοοσο διαφορετικα οσο ισχυριζεσαι ωστε να δινουν τοοοοσο διαφορετικες επιδοσεις στα δυο αυτα αυτοκινητα. Ακομα κ αν ειναι καπου τοοοοοσο καλυτερος ο BMW, τοτε καπου αλλου θα χανει κ θα κερδιζει ο Duratec.

δ) Καποιος ειπε οτι οτι δεν υπαρχει δεν χαλαει, αναφερομενος στο τουρμπο. Ναι βεβαια, αντιστοιχα αν βαλουμε απεναντι στα 1.6Τ, 1.8Τ 2.0Τ, τους εξακυλινδρους της BMW τοτε εδω εχουμε 2 εξτρα κυλινδρους με τις βαλβιδες τους κλπ κλπ που μπορει να χαιρετησουν.

Παιδες, δεν ειναι μαγικα. Ολα πατανε στην θεωρια κ η θεωρια παταει στους κανονες της φυσικης. Μπορει να εχετε προσωπικες προτιμησεις για το τι σας αρεσει να προωθει το οχημα σας κ με ποιο τροπο, αλλα το τι ειναι αντικειμενικα καλυτερα βγαινει αλλιως, με μετρησιμα μεγεθη. Κ τα μετρησιμα μεγεθη διαφωνουν μαζι σας.

ΥΓ Το ΜΧ5 μου βγαινει σε 1.8λ 126αλογα (που εχω) κ σε σε 2λ 160 αλογα. Αν εβγαινε κ σε 1.8Τ με 160 αλογα και 25,5 κιλα ροπη παντου στο στροφομετρο, εχει κανεις αμφιβολια για το ποιο θα ηταν το καλυτερο αυτοκινητο? Εγω οχι.
Απάντηση με παράθεση