Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 09-02-11, 12:21
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Δεν νομίζω να υπάρχει λύση που να δίνει μικρή κατανάλωση σε βι-turbo αυτοκίνητα βάρους κοντά στους 2 1/2 τόνους, όταν τα πιέζεις.
To start-stop δεν ξέρω πόσο θα σε βοηθούσε, με βάση τη χρήση που περιέγραψες.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vour Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Η 750i φοράει έναν κινητήρα 4000cc V8 με δύο υπερσυμπιεστές και αποδίδει 408hp!
...
Από εξοπλισμό όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες το αυτοκίνητο που μου είχαν δώσει ήταν σχεδόν full extra. Εκτός από τα κοινά πλέον PDC, Navi, TV, τηλέφωνο, EDC (ηλεκτρονικές αναρτήσεις), αυτόματο σειριακό κιβώτιο, ηλεκτρικά καθήσματα, ηλιοροφή, Xenon με Active Lights κλπ. είχε το συγκεκριμένο και κάμερες εμπρός από τους μπροστινούς θόλους για να βλέπεις δεξιά/αριστερά όταν βγαίνοντας από κάποιο στενό δεν έχεις καλή ορατότητα, είχε Night vision, Lane Assist (το οποίο δεν τόλμησα να το ενεργοποιήσω λόγο της ελληνικής αβέβαιης διαγράμμισης των δρόμων) και οδόνες τηλεόρασης για τα πίσω καθήσματα!
...
Το δεύτερο σχόλιο αφορά την κατανάλωση η οποία δεν έπεσε κάτω από τα 14,3lt/100km στην πόλη, σε σχεδόν άδειους δρόμους (για όσους γνωρίζουν από πρωϊνή κίνηση, έκανα τη διαδρομή Γλυφάδα-Πειραιά πρωϊνή ώρα σε 15 λεπτά!) με οδήγηση πολύ συντηριτική εώς 80-90km/h. Αυτό το νούμερο κατανάλωσης εκτοξευόταν πάνω από τα 18lt/100km μόλις πατούσες λίγο το γκάζι και οι δύο υπερσυμπιεστές άρχιζαν να αποδίδουν πλήρως!!!
...
Πες μου πραγματικά τι πιστευεις ότι θα έπρεπε να καίει ένα 8κύλινδρο bi-turbo 2,5 τόνων όταν το κυνηγάς;
Μάλλον μικρή τη βρίσκω την κατανάλωση.
C U out there

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 09-02-11 στις 12:24
Απάντηση με παράθεση