Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 14-08-21, 20:12
tsakil Ο χρήστης tsakil δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-09-2009
Μηνύματα: 9
tsakil is on a distinguished road
Πρόβλημα με N42B20

Την καλησπέρα μου στη παρέα ,
έχω μία e46 318i , αισίως με 390000 χλμ στο κοντέρ και αντιμετωπίζω πρόβλημα με την εκκίνηση της μετά απο κόψιμο ιμάντα για το οποίο θέλω τα φώτα οποιου ίσως γνωρίζει κάτι , γιατί ο μηχανικός έχει σηκωσει τα χέρια .

Ιστορικό

μετά από κόψιμο ιμάντα και σχεδόν άμεσης ακινιτοποιήσης του αυτοκινήτου , διαπίστωσα διαρροή λαδιού απο τη τσιμούχα της τροχαλίας του στροφάλου ( ενα κομματι ιμαντα χώθηκε ανάμεσα στη τροχαλία και το κινητήρα ) και κομμένα καλώδια απο τον MAF.Σε σκανάρισμα με INPA έβγαλε κωδικούς που δεν προυπήρχαν 1. ΚΩΔ 2772 control gas ventilation valve 2. ΚΩΔ 27c3 signal oil level sensor 3. ΚΩΔ 279C control heater cooler Ο ΜAF είχε ένδειξη 0,0 . Παρόλα αυτά με τοποθέτηση ιμάντα ο κινητήρας δουλευε , διστακτικά μεν λογω MAF ισως.αλλα περπατούσε .Στο συνέργειο έγινε αλλαγη τσιμούχας επισκευή καλωδίωσης αλλά ο κινητήρας με δυσκολία επαιρνε μπροστα και με ακόμη μεγαλύτερη δυσκολια κρατιοταν στη ζωη και προστέθηκε κωδικός για βλάβη θέσης εκκεντροφόρου εξαγωγής. Εγίνε αλλαγή καλωδίωσης σε άριστη κατάσταση , αισθητήρα εκκεντροφόρου , οπώς και προληπτικα αισθητηρα στροφαλου και οι κωδικοί 1.2.3 έσβησαν πλήν της βλάβης εκκεντροφόρου εξαγωγής . Παρόλα αυτα η λειτουργια του ήταν πολύ κακή και με το ζόρι κρατούσε ρελαντί. Αποφασίστηκε και έγινε έλεγχος χρονισμού που ήταν εκτός και ρυθμίστηκε . Μετά απο αυτο ενώ γυρνάει το μοτέρ , δεν παίρνει μπροστά.
Πίεση καυσίμου ΟΚ
Σπινθήρας στα μπουζί ΟΚ
Συνπίεση ΟΚ
Πίεση λαδιού ΟΚ
Η μόνη πλέον βλάβη που δείχνει το διαγνωστικό είναι βλάβη δυναμού ( ισως απο τα λάδια ? )
Σας παρακαλώ όποιος έχει καποια εμπειρία - εικασία -σκέψη ...ας βοηθήσει παρακαλώ
Απάντηση με παράθεση