Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 14-04-09, 21:04
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
επίσεις να συμπληρώσω.
συμφωνώ με τη παραπάνω παρατήρηση του φίλου περι ελέγχου για ριθμο πλαισίου και να σου πώ και τη γνώμη μου περί ανάκλησης.
οτι ήταν στη μάζα με τα μοτέρ που ήθελαν ανάκληση είναι σίγουρο άμα είναι του 2001 το αμάξι.
το γενικό θέμα με αυτό το γεγονός , τουλάχιστο μεσα στο δικό μου το μυαλό έχει ως εξής, για να απαντήσω και σε άλλον user που μου έκανε κάποιο είδος παρατήρηση.
το να έχει γίνει ανάκληση δεν είναι και τόσο τραγικο μιάς και η αλλαγές άφησν πολούς πικραμένους να ανακουφιστούν.
το θέμα ομως είναι άλλο πόσο τακτικός ήταν ο κάθε ιδιοκτήτης και πόσο γρήγορα έβαλε το αυτοκίνητο του για τη σχετική δουλια. υπάρχουν άτομα που όταν το αμάξι τους μπείκε για την ανάκληση είχαν 20κ χιλόμετρα και άλλων 60 και 70.
η φθορά λέτε να είναι ίδια στις 2 περιπτώσεις; δε νομίζω.
όσον αφορά για το συγκεκριμένο αναλογίσου οτι είναι στους δρόμους εδώ και 8 χρόνια πράγμα που σημαίνει πως αν δεν έχει αλαχτεί το μοτερ και έχει το ίδιο με την παράγωγη του έχει αντέξει πολύ μετά απο μια ανάκληση άρα είσαι καλά.
τώρα για το ατρακάριστο .... αυτο μόνο φανοποιός θα στο εξακριβώσει.
Απάντηση με παράθεση