Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #49  
Παλιά 06-05-12, 04:38
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
Γεια σας και πάλι,
Μάλλον δεν εγινα κατανοητος, και αυτ΄ο ωφειλεται κυρίως στην δικη μου διατύπωση προφανώς.
Φυσικά και η αντικατάσταση ενός μοτέρ είναι μέσα στα πλαισια της επισκευής ενός προβλήματος.
Π.χ. Φίλε μου το μοτέρ σου χάνει συμπίεση, θα χρειαστείς π.χ € 2500 για να το φτιάξεις. Άρα δεν αξίζει. Παίρνεις ένα μεταχειρο το κουμπωνεις είσαι σούπερ. Σωστο.
Όπως σου είπα για να φτάσεις εκει πρέπει απο κάπου να ξεκινήσεις.
Αν ανατρέξουμε σε ξένα φορουμς ( στην δικη μου περίπτωση αγγλικά, λόγω σπουδών σε αυτήν την χώρα) θα δείτε ότι στο 90% των περιπτώσεων της αυξημένης κατανάλωσης, είναι είτε θερμοστατης, είτε βαλβίδα EGR, και αρκετές φορές το σύστημα υποπιεσης δεν λειτουργεί καλα στο αυτοκίνητο.
Αδύναμο σημείο του συγκεκριμνου κινητήρα είναι η αξιοπιστία του Τούρμπο ( το οποιομμπορει να αντικατασταθεί με κόστος σχετικά χαμηλό, όπως και και τα ευθραυστα κλαπετα της εισαγωγής, που στην Αγγλία οι περισοτεροι είτε είχαν είτε έχουν είτε για να ΜΗΝ έχουν πρόβλημα με τα κλαπετα τα καταργούν.ναι τα καταργούν. Υπάρχει και εταιρία μάλιστα που προσφέρει ειδικες ταπες αλουμινιου σε πολυ καλη τιμη για την μετατροπή αυτήν. Κανείς δεν έχει παραπονεθεί για γαμημενη κατανάλωση μετα την μετατροπή. Κανείς.)

Μακάρι φίλε μου να είχα ένα μερσεντες πετρέλαιο η ένα Toyota.δυστυχώς 320d ταξί δεν έχω δει και δεν νομίζω να υπάρχει.και δεδομένου της απαγορυσης του πετρελαίου μέχρι πρόσφατα σε Αθήνα και θεσσαλονίκη δεν υπάρχουν ούτε ΙΧ.
Επομένως ρωτάμε τους πάντες μέσα απο φορουμς, βάζουμε την λογική να δουλέψει κάνουμε τον Σταύρο μας και ξεκινάμε.

Το αυτοκιντομαπομτην επόμενη εβδομάδα θα ξαναπαειμστον Καρρά στο Άργος. Τουλαχιστων μου είπε θα ασχοληθεί,μισό ότι χρειάζεται τοναυτοκινητο να πάω να του το αφήσω 3-4 μέρες για να ασχοληθεί με την ησυχία του.

Το της υπόθεσης είναι ότι παλιότερα που το αυτοκίνητο μου έκαιγε μικτή 7 η οδήγηση μου ήταν πολυ πιομσκληρη απέναντι στο αυτοκίνητο. Θυμάμαι ότι για μια συγκεκριμένη περίοδο το οδηγούσαν τόσο σκληρά για να δω εάν μπορω να ξεπεράσω τα 10 μικτή. Δεν τα κατάφερα με τίποτα και ποτε....μάλιστα δεν κατάφερα να ξεπεράσω τα 9.....
Όσο για το ντουμανι πίσω μου τότε, θυμάμαι ότι βραδινές ώρες που μπορούσα να δω στον καθρέπτη μου τι έβγαζε πίσω η εξατμιση απο το φως τον πίσω αυτοκινήτων, ήταν όχι μόνο πολυ αλλα και εκνευριστικο.
Τελοσο άλλος εγκέφαλος έχει ήδη ΄΄τοποθετηθεί΄΄, με την ενοια της αναβάθμισης του λογισμικού με ότι νεότερο υπάρχει απο BMW.
Δυστυχώς φως δεν είδα.
Τέλος διαρροή δεν έχω Γιατί εκτός απο οτι θα μύριζε, θα έβλεπα και κηλίδες πετρελαίου στο γκάραζ μου.

Αυτα προς το παρόν.

Τέλος μέσα απο το φόρουμ ίσως να μην βρω την λύση απευθείας.
Ίσως βέβαια να βρω τον ανθρωπο πουθα ασχοληθεί για να βρει την λύση πρόβλημα μου.

Χάρης
__________________
Χάρης

Ε46 320d 2003 automatic
X3 2.0d 2007 manual

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harristheo : 06-05-12 στις 04:41
Απάντηση με παράθεση