Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 23-03-15, 15:38
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
@ geeco & @ peri116 : δυστυχως τα νεα αυτοκινητα του σωρου ειναι πλεον οτι κατσει, λαχειο! κανεις δεν ξερει τι θα του ξημερωσει, εχει στον οικογενειακο μ κυκλο ενας νεος κ πολυ ατσαλος οδηγος μια 120d 177ιππων μ-πακ του 12/2007. καθε χρονο αλλαζει λαστιχα κ τακακια μπρος-πισω γτ στην κυριολεξια το λιωνει το αμαξι σε σημειο που λες ειναι κριμα...οταν του λεω κριμα να μην το λυπαται μου λεει οτι γιαυτο το πηρε κ αν ηταν ετσι θα επαιρνε κατι αλλο που να μην πηγαινει...
ειναι παντα φορτωμενο λογω της δουλειας του...εχει κανει αυτη τη στιγμη περιπου 260-270κ χλμ.
το αμαξι δεν κανει κιχ απο προβληματα, ουτε μπορεις να ακουσεις καποιο τσικ μεσα στην καμπινα (παρα μονο αν ζορισεις αρκετα τον τεμπελη αναμεσα στα μπροστινα καθισματα) σε σημειο που κυριολεκτικα απορω κ ζηλευω...μετα απο ολα αυτα τι μπορει να πεις κανεις;

προσωπικα, εκτιμω οτι το μεγαλο λαθος του εκαστοτε εισαγωγεα ειναι η αντιμετωπιση του στο after sales..για παραδειγμα, εταιρειες οπως η τογιοτα που χρονια τωρα τα σπαει στον τομεα, ενω εταιρειες που χρησοπληρωνεις το μοντελο τους οπως η bmw, αντι να λενε συγγνωμη για την χ ψ ζ ταλαιπωρια αλλα ετσι ειναι η ζωη οτι τυχαινουν αστοχιες κλπ και μετα να προσπαθουν να κερδισουν τον πελατη ετσι προσφεροντας του δωρεαν τα ανταλλακτικα που αποδειχθηκαν προβληματικα, τελικα καταληγουν να τον γδυνουν...ειναι ειλικρινα γελοιο...κ ειναι παγια "γερμανικη" τακτικη αποσα ακουω κ βλεπω τα τελευταια 15 χρονια...
Τα προβληματα εχουν να κανουν με τους e.d. κινητηρες που ειναι ισως το μεγαυτερο ανεκδοτο στην ιστορια της bmw.

Οταν αγορασα την 320 μου το 2007,μετα απο 4-5 μηνες βγηκαν οι e.d. και πιστευα οτι ατυχησα αφου ο καινουριος κινητηρας ειχε 20 αλογα παραπανω και υποσχοταν και καλυτερη καταναλωση.
Οταν αρχισαν να βγαινουν τα προβληματα με το.τσουβαλι παλι, καταλαβα ποσο τυχερος υπηρξα εν αγνοια μου που το αμαξι μου φοραει Ν46.

Κανονικα η bmw θα επρεπε να αντικαθιστα δωρεαν ο,τι εχει να κανει με μπεκ, πολλαπλασιαστες, knox κλπ στους κινητηρες αυτους κι οχι απλα να κανει μια ανακληση και να μην αποζημιωνει οσους ειχαν ηδη δωσει ενα καρο λεφτα.
Ασε που σε πολλους τα προβληματα συνεχιζονται ακομα.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση