Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 03-02-14, 22:36
bmw vanos Ο χρήστης bmw vanos δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 03-02-2014
Μηνύματα: 1
bmw vanos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα,

Εδω και παρα πολυ καιρο εχω προβλημα με το ρελαντι του κινητηρα (ε36 Μ40 1800cc). Ανα τακτα διαστηματα, οχι παντα κανει καποια βυθίσματα πχ στις 300rpm και μετα ανεβαινει πανω κατω μεχρι να σταθεροποιηθεί. Σαν βηξιμο. Παρατηρησα οταν το κανει αυτο πεταει και μαυριλα (άκαυτο καύσιμο) Εκτος απο το σπαστικο ανεβοκατεβασμα των στροφων που κανει το παρκαρισμα Ηρακλειο αθλο, το αμαξι καιει και πολυ πχ 130 χλμ τα 20 λιτρα. Μπουζι, πεταλουδα, μπεκ κτλ ειναι πεντακαθαρα.

Σε ενα μηχανικό που πηγα μου ειπε το λουφτ δεν ειναι επειδη οταν ανεβαινουν στροφες μειωνει κανονικα (σε μηχανημα που εκτελει μετρησεις). Μου ειπε οτι ο λαμδα ειχε ενα μικρο θεμα και πρότεινε να αλλαχτει. Τον αλλαζουμε και μου βεβαιωσε οτι τωρα βαση μετρησεων ο λαμδα λειτουργει αψογα. Το προβλημα παρεμεινε ολοιδιο. Με βεβαιωσε οτι θελει και ο καταλυτης αλλαγμα γιατι μπουκωνουν τα καυσαερια , επιστρέφουν πισω και εξαιτιας του βραχυκύκλωσε και τον λαμδα.

Κατα την αποψη σας στεκει τουτο? Γιατι σκασαμε 160 για λαμδα να σκασουμε και 400 για καταλυτη και να ειναι τσαμπα. Το αμαξι σε ολο το φασμα των στροφων απο τα καυσαερια λειτουγει αψογα. Οταν κανει το βηξιμο ομως οι τιμες τρελαίνονται (διοξειδιο στον Θεο κτλ).

Ο μηχανικός επιμενει (και ειναι πολυ γνωστος στην πιατσα) οτι φταιει ο καταλυτης, του ειπα για ποτενσιόμετρο πεταλούδας και μου λεει οχι.


Εχει κανεις καμια ιδεα????? Ειναι κριμα να αδειασει η τσεπη μου τσαμπα...

Ευχαριστω εκ των προτερων.
οι καταλιτεσ ειναι το ιδιο μου ειχε τυχη και μενα με αλλαγη Λ και λυφτ .. και τελικα τ προωλημα οι καταλιτες
bmw 320 6κυλινδρο
Απάντηση με παράθεση