Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 09-01-16, 19:34
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW S1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο τύπος απο το parking μάλλον θα την βγάλει καθαρή.... άκουσέ με, και ο φίλος σου δεν θα πάρει φράγκο απο την ασφαλιστική.(είναι μου#%@$%να αυτοί) Θυμήσου το. Με δική του ευθύνη και επίγνωση έδωσε τα κλειδιά στο πάρκινγκ (αμέλεια θα πουν) μην το ξεχνάς. Υπάρχουν τα μικρά γραμματάκια.... και μην ξεχνάς , σε όλα τα πάρκινγκ ολιγόωρης στάθμευσης και που νοικιάζεις χώρο και με το μήνα γράφει σε ταμπέλα "ΠΑΡΚΑΡΕΤΕ ΜΕ ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ ΕΥΘΎΝΗ" , και σε κάποια άλλα λέει "ΣΕ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΠΥΡΚΑΓΙΑΣ ΔΕΝ ΦΈΡΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ". Για πες μου κάτι.. λετε οτι σας ζητάνε τα κλειδιά με πρόφαση να τα απομακρύνουν σε περίπτωση φωτιάς...
ΑΠΟΡΊΑ: Αν όντως ξεσπάσει φωτιά... έχεις το κάθε πάρκινγκ τόοοσο προσωπικό για να απομακρύνει όλα τα αυτοκίνητα?????
Φίλος μου είχε αυτοκίνητο με leasing που του είχαν δώσει ένα κλειδί στο χέρι απο την εταιρία και 1 βδομάδα πριν λήξει η σύμβαση και κάνει την εξαγορά και πάρει την κατοχή του αυτοκινήτου του το 'έκλεψαν' κάτω απο το σπίτι , και ποτέ δεν βρέθηκε το όχημα , ούτε πήρε φράγκο και έχασε και τόσα λεφτά!!
Επειδή ΔΕΝ γνωρίζεις τους νόμους σε βλέπω που επιμένεις κιόλας...

Πάρε να μαθαίνεις λοιπόν το τι ισχύει γιατί ανέφερα νωρίτερα ότι άλλο ολιγόωρη στάθμευση και άλλο με τον μήνα:

"Οι όροι περι ''μη ευθυνης σε περιπτωση κλοπής'' εχουν καταπέσει κατα το παρελθόν σε αντιστοιχες περιπτώσεις ως παρανομοι ή καταχρηστικοι.

Οταν παρκάρεις σε φυλασσομενο παρκινγκ για λίγες ώρες και παίρνεις και τα κλειδια μαζι σου , τότε μιλάμε για μισθωση χώρου ,ενω αντιθετα όταν παρκάρεις με το μήνα και παραδίδεις και κλειδια του αυτοκινητου στον εκμεταλλευόμενο το παρκινγκ τοτε μιλάμε για σύμβαση αμειβόμενης παρακαταθήκης.
Στη σύμβαση αμειβόμενης παρακαταθήκης ο θεματοφύλακας (εκμεταλλευόμενος το parking) ευθύνεται σε αποζημίωση του παρακαταθέτη, στην περίπτωση αδυναμίας αποδόσεως του αυτοκινήτου ή βλάβης του ή κλοπής ή απώλειας των πραγμάτων εντος του αυτοκινητου.Αντιθετα δεν υπάρχει τέτοια υποχρέωση στη συμβαση μισθωσης χώρου.

Αν δεν αποδειχθει οτι ο εκμεταλευόμενος το παρκινγκ συνέργησε στην κλοπή (?)με οποιοδήποτε τρόπο , τότε προφανως θα βαρύνεται για κάθε άλλη πραξη του η παράλειψη του που οδήγησαν στη ζημια του παρακαταθετη (ιδοκτητης αυτοκινητου)."

Σε κάθε περιπτωση ο εκμεταλλευόμενος το παρκινγκ εχει μπλέξει.....

ΥΓ: Αυτά δεν τα λέω εγώ, αλλά ο νόμος...
Το ότι θα του πάρει μεγάλο χρονικό διάστημα είναι δεδομένο. Ότι ο ιδιοκτήτης του πάρκινγκ την έχει βαμμένη, επίσης είναι δεδομένο.
Θα σε παρακαλούσα εαν δεν γνωρίζεις κάποια πράγματα νομικώς, να μην είσαι τόσο σίγουρος.
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stef : 09-01-16 στις 19:37
Απάντηση με παράθεση