Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 11-09-11, 07:24
Το avatar του χρήστη greekm3
greekm3 Ο χρήστης greekm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Μηνύματα: 1.062
greekm3 has a spectacular aura aboutgreekm3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κουβεντα ειναι οντως θεωρητικη, γιατι γινεται μεσω πληκτρολογιου κ οχι στον δρομο .

Απο κει κ περα,

α) @chief

Συμφωνουμε οτι αυτη η αμερικανια του να υπολογιζουν τις απωλειες 15% της ιπποδυναμης, ειναι μεγαλη μλκια. Αν ισχυε αυτο, τοτε σε καθε βελτιωση κ σε καθε αυξηση της ιπποδυναμης θα μεγαλωναν κ οι απωλειες, πραγμα που ειναι χαζο.

β) @greekm3

80 αλογα απωλειες, ή κατι δεν παει καλα με το αυτοκινητο, ή κατι δεν παει καλα με το δυναμομετρο. Απο το γεγονος οτι ειναι Maha εγω λεω οτι κατι δεν παει καλα με το δυναμομετρο*. Σε καμμια περιπτωση δεν μπορει αυτοκινητο να εχει 80 αλογα απωλειες στην μεταδοση του. ΚΑΜΜΙΑ.

* Το Maha του Φωτεινελη εβγαζε 90+ αλογα απωλειες σε S3 TFSi οταν αυτο δουλευε δικινητο για την μετρηση. Οπως καταλαβαινεις αυτο ΔΕΝ γινεται.
το συγκεκριμενο MAHA βγαζει αυτες τις απωλειες...δες και δυναμομετρηση απο 996GT3 αλλα και 997ΤΤ με προγραμμα-εξατμιση....

ΔΕΝ εχω λογο να μην πιστευω αυτες τις απωλειες ...εαν εχεις καποιο επιχειρημα οτι ενα MAHA ΔΕΝ δειχνει αυτες τις απωλειες πολυ ευχαριστως να τις ακουσω......


Oσο αφορα το παραδειγμα σου με το S3 στο δυναμομετρο του Φωτεινελη(τον οποιο Δεν γνωριζω)..δεν μου κανει καμια εντυπωση ΕΑΝ το αυτοκινητο ητανε βελτιωμενο..εχω δει αυτοκινητα και αυτοκινητα βελτιωμενα ....που αποδιδουνε οτι να'ναι...σε οτι να'ναι δυναμομετρο..

Το δικο μου 997ΤΤ εδειξε σε dynojet ,900+bhp...πραγμα που ητανε εντελως λαθος αφου το αυτοκινητο με VTG εχει ταβανι 740 με 100αρα...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Dyno 997 T 2.jpg (196,7 KB, 13 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg dyno2.jpg (211,4 KB, 13 εμφανίσεις)
__________________
Porsche 997gt3 3,9ltr , 492,3bhp/460NM with "cup" gearbox(SOLD)
X5 E70 3.0sd 334bhp-680NM by pp-performance
Moto guzzi 1200sport 4V ABS with MISTRAL-racing(sold)
ford fiesta 1.0 ecoboost sport 125bhp
Porsche 997Turbo.1 3.8ltr 800bhp++ with GTX?? ))

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη greekm3 : 11-09-11 στις 07:36
Απάντηση με παράθεση