Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 16-02-07, 22:24
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά από διάφορα περιστατικά (δεν εννοώ τα περί αξιοπιστίας) επανέρχομαι στην προ μηνών θέση μου : ΑΡΧΗΣΤΕ ΤΟ ΒΓΑΞΙΜΟ....

Και εξηγούμαι:

1)Mετά από πολύ ψάξιμο - κουβέντα κλπ κατέληξα ότι το 99% των aftermarket για τον S54 EINAI ΑΧΡΗΣΤΑ , όσον αφορά την αύξηση της ισχύος. Πιό εύκολα θα βρεις σύλλογο με πάνω από ένα μέλος , εναντίον της έκδοσης γυναικών επί χρήμασι στην Ουκρανία παρά aftermarket που να δίνει πραγματικά ισχύ στο μοτέρ (μιλάω για διαφορά που θα φαίνεται στο δρόμο παραγματικά).

Πρόγραμμα , εξάτμιση ΚΑΙ μέχρι εκεί. Θα βελτιώσεις ποιοτικά την καμπύλη και θα πάρεις 10-15 άλογα στρόφαλο ΜΑΧ.

Εκκεντροφόροι ΝΑΙ μεν θα δώσουν αλλά με πιθανό κόστος στην αξιοπιστία , δυσκολία στο σετάρισμα του μοτέρ μετά (vanos , avans etc) και με αυξημένο κόστος αγοράς τοποθέτησεις (1500 αγορά + 500 τοποθέτηση + χχχχ σετάρισμα + 1000 χταποδάκι για να δουλέψουν στο optimum). AN TA KΑΤΑΦΕΡΕΙΣ θα πάρεις 10 άλογα ψηλά εις βάρος της ισχύος στις μεσαίες.

Εισαγωγή ΔΕΝ με πείθει ΚΑΜΙΑ ... (περιμένω πατέντα από το γνωστό μουρλό ... ίσως η μόνη που θα δουλέψει)

Alpha - N ...ναι αλλά μετά γνωστά προβλήματα και με το γνωστό κόστος...

Εγώ προσωπικά θεωρώ (από τα διάφορα πατήματα που έχω κάνει) ότι το μοτερ είναι πιό δυνατό από ότι πίστευα και τελικά το Μ3 πολύ πιό γρήγορο από ότι θεωρούσα.
Θεωρώ λοιπόν ότι δεν έχει νόημα η παραπάνω προσπάθεια άυξησης ισχύος .

2)Το μόνο σίγουρο (μετά το θάνατο και τους φόρους) είναι ότι ΑΝ ΒΓΑΛΕΙΣ 10 ΚΙΛΑ ΒΑΡΟΣ - ΕΒΓΑΛΕΣ 10 ΚΙΛΑ ΒΑΡΟΣ ... ούτε dyno , ούτε σετάρισμα , ούτε check engine , OYTE ΤΙΠΟΤΑ.

3)Το κέρδος αν μείωσεις π.χ. 10% το βάρος είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερο από το να αυξήσεις 10% την ισχύ.
Η απόδειξη είναι πολύ απλή .... τελικά δεν θα γράψω τα τυπολόγια γιατί μόνο θα μπερδέψουν ... απλά λέω ότι με πρόχειρους υπολογισμούς 50 κιλά κάτω στο Μ3 (3,1%)βελτιώνουν το 0-400 κατά 2,33% (που στα 13,5 σεκ είναι 0,31 σεκ ήτοι 15m) και στο χιλιόμετρο 2,5%.

Ποσοστό επιτυχίας 100% (αν το βγάλεις το βάρος πέτυχε) και το αντίστοιχο αποτέλεσμα το καταφέρνεις με περίπου 7-8% αύξηση ισχύος + πιθανότητα να μην πετύχει + κόστος tuners κλπ κλπ.

4)Εκτός από τη ΣΙΓΟΥΡΗ (μικρή ή μεγάλη) βελτίωση των επιδόσεων με το ελάφρωμα έχεις ακόμα:
*βελτιώσει την ικανότητα φρεναρίσματος
*μειώσει την απαιτούμενη πλευρική πρόσφυση (αφού πλέον έχεις μικρότερη μάζα - άρα ορμή) και συνεπώς έχεις τη δυνατότητα να στρίβεις σε χειρότερα οδοστρώματα ασφαλέστρα και ταχύτερα.
*μειώσει την κόπωση ΟΛΩΝ των μηχανικών μερών drivetrain κλπ
*βοηθήσει το μοτέρ να επιτυχγάνει τις ίδιες ταχύτητες ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΗ καταπόνηση συνεπώς ΑΥΞΑΝΕΙΣ την διάρκεια ζωής του.

ΠΡΟΣΟΧΗ : Πάντα εννοώ ΧΩΡΙΣ να ξευτιλίζεις την κατανομή βάρους ... δεν εννοώ δηλαδή να ξηλώσεις 100 κιλά από πίσω ας πούμε ....

Σε συνέχεια όλων αυτών και πιστέυοντας ότι ΔΕΝ είναι μαλάκες στην Μsport που το CSL δεν το βγαλανε 100 άλογα πάνω αλλά 140 κιλά κάτω ... θα αρχίσω το ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ βγάξιμο ...
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!
Να αγιάσει το στόμα σου αγόρι μου!


Και για να εξηγηθώ και εγώ...(ο μαμάκιας)
Κρατήστε το αυτοκίνητό σας όσο πιο μαμά μπορείτε...
το Ξεμπάξιμο και αυτό με προσοχή, μην χάσει το αυτοκίνητό σας τον χαρακτήρα του.
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση