Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 14-01-21, 00:09
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Βολαν μονης μαζας e36 m42

Καλησπερα!
Εχει βαλει κανεις βολαν μονης μαζας σε m42 e36?
Αν ναι, απο τι μοντελο (η ποια μαρκα και ποσο ελαφρωμα αν βαλατε aftermarket) και τι εντυπωσεις ειχατε?
Εχει διαφορα στην οδηγηση απο αρπαγμα , γρηγορες αλλαγες ταχυτητων κλπ ? Η τσαμπα ο κοπος?
Εχω ακουσει οτι μπαινει απο μ40 και απο m50 325i
Εγω ενδιαφερομαι να βαλω διοτι εκτος του οτι ο δισκος μου ειναι στα τελευταια του, θελω να το ελαφρυνω κιολας γιατι στις γρηγορες αλλαγες υπαρχει καταπονηση απο το αργο πεσιμο των στροφων.
Επισης λιγο ξεφορτωμα μη αναρτωμενης μαζας ποτε δεν κανει κακο..ειδικα σε μενα που φοραω και 18ρες...
Εχω δει απο ενα ψαξιμο που εκανα οτι το συνολικο βαρος του βολαν και δισκου-πλατω απο τα τετρακυλινδρα ε36 με μονης μαζας πχ μ40 ειναι αντιστοιχα 9,973+5,58=15,53 kg συνολικα... ενω απο τα μοντελα οπως το δικο μου με διπλης μαζας ειναι αντιστοιχα 12,25+5,036=17,286 kg συνολικα
Η διαφορα ειναι δηλαδη 2,2 κιλα στο βολαν και για μπατζετ εργοστασιακη λυση πιστευω ειναι καλη...βεβαια το δισκο-πλατω ειναι πιο βαρυ κατα 0,5kg λογω του οτι τα μονης μαζας θελουν δισκο με ελατηριο ενω τα διπλης χωρις.....η μονη επιφυλαξη μου ειναι μηπως λογω παραπανω δυναμης του is σε σχεση με το μ40 υπαρχει προβλημα αντοχης.
Περιμενω να ακουσω τις γνωμες σας. Ευχαριστω!
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση