Θέμα: X3 - 2007 FACELIFT
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 13-05-12, 00:05
Το avatar του χρήστη SpyrosK
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2009
Μηνύματα: 78
SpyrosK is on a distinguished road
έχω το 2λιτρο Χ3 απο τον3/2009. Καινουριο το χα παρει, μετα από πολύ σκέψη (λογω κοστους και επερχομενης κρισης) αλλά τωρα μετα απο 3 χρονια και 42.000 χλμ. η ζυγαρια κλινει σαφως στα θετικά. Καταρχας μου αρεσε εμφανισιακα, ειχε καλη προσφορα τοτε η BMW, ειμαι λατρης της εταιρίας.
στα 3 αυτα χρόνια εχω ευχαριστηθει το αμαξι. οπως γραφω εχει εξαιρετικη οδική συμπεριφορα(ευθυβολο, στιβαρο, πολυ καλα κρατηματα και ιδιως για suv), τιμονι, φρενα. απο ποιοτητα κατασκευης ειναι αρκετα καλό (εχει όμως λιγους τριγμους σε σημεια που εχει πιο σκληρα πλαστικα και στις τσιμουχες της ηλιοροφής).το Χdrive εξαιρετικο. ο κινητηρας του με τα 150 αλογα ειναι απλα ικανοποιητικός, σιγουρα δεν ενθουσιαζει , αλλα για το υφος του αυτοκινητου αρκει και αν ανεβασεις στροφες παιζοντας με τις ταχυτητες παει αρκετα καλα ,αλλα αυξανει την καταναλωση, η οποια μεχρι τα 120-130 ειναι 9-10 λτ/100χλμ, αλλα μετα τα 140 ανεβαινει οσο αυξανουν οι στροφες.
Ιδαιτερα προβλήματα δεν εχει βγαλει (το θεμα με το ρελαντι σε μεταχειρισμενο θα εχει λυθει ενω τσιμπαει και λιγο λαδι αλλα αυτο ισχυει για πολλα αυτοκινητα). στο σερβις του δεν μου ζητησε κατι ιδιαιτερο, ουτε ηταν ακριβο, αλλα ακομα δεν εχω κανει βαρβατο σερβις και δεν ξερω τι συμβαινει μετα τα 100.000 χλμ.
για τα 2 που αναφερεις , αν το αντεχει η τσεπη σου πηγαινε για το πρωτο με τα λιγοτερα χλμ. και την ηλιοροφη (η οποια αξιζει όλα τα λεφτα και δινει αλλη αισθηση).
Τελικα θα ελεγα, αν σου αρεσει προχωρα θα το ευχαριστηθείς , ειναι τιμιο αμαξι. αν μπορεις και 2,5 λιτρα ακομα καλυτερα, αλλα να συνυπολογισεις τελη , εισφορες κλπ.
εγω παντως θα το ξαναπερνα, ειδικα τωρα που βρισκεις ευκαιριες. για το Q5 που αναφερεται, ειναι πολυ καλο , με πολυ καλυτερο κινητηρα, αλλα πολυ πιο ακριβο.
Αν σου αρεσει και καλυπτει τις αναγκες προχωρα, δεν θα το μετανοιωσεις.
Απάντηση με παράθεση