Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 08-09-04, 10:08
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
H BMW διακαιολογεί ακόμα και 1,5 λίτρο στα 1000 χλμ. Συμφωνώ βέβαια ότι αυτό το νούμερο είναι υπερβολικό. Στην περίπτωσή σου φρόντισε να ΜΗΝ πατάς ποτέ το αμάξι πριν ζεσταθούν τα λάδια, γιατί αλλιώς δεν λιπαίνουν σωστά (προσοχή ΟΧΙ να ζεσταθεί το νερό, αλλά τα λάδια)! Αυτό είναι συνήθως η νούμερο ένα αιτία που ένα αμάξι καταναλώνει λάδι αλλά και έχει πρόωρες φθορές στον κινητήρα. Θα μου πεις πότε θα ξέρω ότι έχουν ζεσταθεί τα λάδια, αφού δεν έχω θερμακρασία λαδιού?? Υπολόγισε ότι τα λάδια θέλουν περίπου 10-15 λεπτά να φτάσουν στην φυσιολογική θερμοκρασία λειτουργίας τους ανάλογα και με την εξωτερική θερμοκρασία. ΑΝ τηρείς αυτόν τον κανόνα και ακόμα έχεις πρόβλημα με κατανάλωση, τότε μπορείς να αρχίζεις να παίζεις με διαφορους τύπους λαδιού, μέχρι να βρεις αυτό που ταιριάζει στον κινητήρα σου. Προς το παρόν συμπλήρωσε με αυτά που έχει ήδη μέσα, παρατήρησε την κατάσταση και εδώ είμαστε εμείς.

@Avog. Η ένδειξη αυτή είναι ότι η στάθμη λαδιού είναι στο απολύτως μίνιμουμ φυσιολογικό, οπότε με πρώτη ευκαιρία συμπλήρωσε λαδάκι. Στην περίπτωση που η ίδια ένδειξη ανάψει κόκκινη, τότε σημαίνει ότι έχεις χαμηλή πίεση λαδιού και πρέπει να σταματήσεις ΑΜΕΣΩΣ το αμάξι! ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΤΑΤΕ ΚΡΥΟ!!! ΕΥΛΑΒΕΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ!
__________________
Απάντηση με παράθεση