Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-04-19, 00:35
arisp Ο χρήστης arisp δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 04-04-2019
Μηνύματα: 5
arisp is on a distinguished road
Όταν ζεσταθεί δεν παίρνει εύκολα μπροστά

Καλησπέρα στο forum!!!
Μετά από διάφορους μηχανικούς με διαφορετικές ετυμηγοριες είπα και εγώ να θέσω το πρόβλημα μου μήπως και κανένας χριστιανός μου δώσει μια λογική εξήγηση..
Εκεί που πηγαίνω ωραία και χαλαρά στην Αττική οδό με το 316 ti compact μου (Ν4016ΒΑ) και βάζω νεκρά λίγο πριν την έξοδο, πέφτουν οι στροφές και τρεμοπαιζει το λαμπάκι του λαδιου (κακός οιωνός).. Αλλά εξαφανίζεται και όλα καλά...
Στη συνέχεια τις επόμενες μέρες ενώ το αμάξι παίρνει κανονικά μπροστά, όταν ζεσταθεί και το σβήσω, με δυσκολία ξαναπαίρνει μπροστά.. Πρέπει να πάρω την μίζα στο χέρι για να πάρει...
Και εδώ αρχίζουν τα βάσανα..
Το πάω σε ένα εξειδικευμένο συνεργείο μου λέει αισθητήρας στροφάλου.. Το βάζει στον εγκέφαλο και μου λέει βαλβίδα βανους..
Βγάζει την βαλβίδα και βλέπει δύο ωραιότατες γραμμές από την καδενα..
Ανοίγουμε ψευτοκαπακο καδενα χαλαρή, βανους αλλαγή οδηγοί καδενας σπασμενοι..
Τα φτιάχνουμε όλα.. Το αφήνω μια μέρα για μετρήσεις και με παίρνει ο μηχανικός και μου λέει.. Άσχημα νέα όταν ζεσταίνεται δεν παίρνει μπροστά εύκολα..
Του απαντώ για αυτό το έφερα αρχικά το αμάξι..
Με τα πολλά την άλλη μέρα μου λέει..
Μέτρησα πίεση λαδιού.. Έχει διαφύγει από στρόφαλο.. Πας για μοτέρ και ας μην ακούγεται ο στροφαλος.. Παίζει να συμβεί αυτό μια στις εκατό.. Έτσι απλά..
Το παίρνω.. Αφού μου λέει πως δεν έχω πρόβλημα να το κυκλοφορησω και να το πάω όπου θέλω να το ελέγξουν..
Επόμενος μάστορας..
Στροφαλος με τίποτα.. Θα ακουγότανε.. Πρέπει ν αλλάξεις maf και τρόμπα βενζίνης..
Και αν δεν είναι αυτά αναρωτιέμαι εύλογα εγώ;
Από κάπου πρέπει ν αρχίσεις μου λέει ο μάστορας..
Και τι σχέση έχουν αύτα με το ότι δεν είναι η πίεση λαδιού στα επιτρεπτά όρια που μου λέει ο προηγούμενος μηχανικός και όταν το αμάξι ζεσταθεί γονατίζει ρωτάω;
Καμία σχέση με πίεση λαδιού.. Απλά αρχικά πρέπει να δούμε γιατί δεν παίρνει μπροστά εύκολα όταν ζεσταίνεται...
Ο πρώτος μηχανικός μου έδειξε και ένα μπουζι μαύρο λέγοντας μου πως εκεί που το είχα πάει δεν το είχαν βιδώσει σωστά και είχε διαρροή για αυτό έγινε μαύρο..
Παρακαλώ τα φώτα σας γιατί θα τρελαθώ..
Ο ένας μου λέει άλλαξε μοτέρ και ο άλλος αλλάζουμε και βλέπουμε..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.
Απάντηση με παράθεση