Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 25-09-15, 18:14
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρης, πραγματι.

Απλα φιλε Μαρινο η Ε46 εχει αρκετα θεματα αναξιοπιστιας (απο σινεμπλοκ, αοσθητηρες αεροσακων και παγουρια που σταζουν μεχρι ραγισμενα πατωματα κλπ κλπ) που ευτυχως στη Ε90 δεν υπαρχουν.
Και δεν ειναι κανα καινουριο μοντελο κι αυτη, εχει κλεισει 10ετια στην αγορα οποτε αν ηταν να βγουν αντιστοιχα κουσουρια θα ειχαν βγει.
Αν εξαιρεσει λοιπον κανεις τους e.d. κινητηρες, τα Ε9Χ εχουν βγει αρκετα αξιοπιστα, σιγουρα περισσοτερο απ'τον προκατοχο τους.

Υποψιν, ακομα και σημερα θεωρω την Ε46 πανεμορφη και αξιολογη γενικα, απλα ειχε αρκετα θεματα αξιοπιστιας, αλλα μικρα κι αλλα μεγαλα (οπως το πατωμα που ραγιζε που ειναι τραγικο).
Κατα τ'αλλα, καμια εμπαθεια δεν εχω πιστεψε με.
καλώς,πάντως έχοντας ε46 που είχαμε ως οικογένεια από καινούριο και εδώ και 7 χρόνια το έχω στην κατοχή μου,μια χαρά αξιόπιστο αυτοκίνητο είναι.Μέχρι να συμπληρώσει 13 χρόνια μόνο τακτική συντήρηση γινόταν χωρίς να ζητήσει 1 ευρώ παραπάνω.Μόλις συμπλήρωσε 13 χρόνια έβγαλε πολλά θέματα τα οποία δεν μπορείς να πεις πως είναι θέμα αναξιοπιστίας του οχήματος αλλά περισσότερο ηλικίας.Μέσα σε 2 χρόνια πιθανόν να έδωσα 2000-2500 σε επισκευές.
Πέρα από το πάτωμα που είναι πράγματι τραγικό για ένα τόσο ακριβό αυτοκίνητο εκείνη την εποχή και το οποίο μπορείς να ενισχύσεις κολλώντας ένα κιτ 8 τεμαχίων που υπάρχει στην αγορά(λύση που είναι ακραία ίσως και αστεία) αλλά δεν έχεις άλλη λύση είναι οκ σαν αυτοκίνητο.Το να αλλάξεις ένα σινεμπλοκ διαφορικού και ψαλιδιών κάθε 90000-100000 χιλιόμετρα δεν είναι τόσο σπουδαίο νομίζω.
Κατά τα άλλα δεν έχω μείνει ποτέ στο δρόμο(δεν έχω καν οδική),το εσωτερικό της είναι άψογο και στα 3000-4000 χιλιάρικα που θα την δώσω δεν πρόκειται να βρω τίποτα αντίστοιχο.Μπήκα πέρυσι στον πειρασμό να πάρω ένα 320si για να έχω πιο νέο αυτοκίνητο αλλά άρχισαν οι φήμες περί οικονομικού βιασμού των αυτοκινήτων μεγάλου κυβισμού και το σχέδιο εγκαταλειφθηκε εν τη γενέση του.
Η ετήσια συντήρηση πλέον (που ΄λόγω ηλικίας όλο και κάτι θα χρειαστεί) είναι γύρω στα 600-700 ευρώ ετησίως με γνήσια ανταλλακτικά και για να είναι το αυτοκίνητο σχεδόν άψογο.
Απάντηση με παράθεση