Θέμα: Ε90 320d
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #362  
Παλιά 11-09-16, 19:33
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από phantnick Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Μοντέλο 320d 177 ps.

Όντως έκανε ένα ελαφρύ μεταλλικό θόρυβο αλλά πίστευα ότι αν ήταν κάτι σοβαρό θα μου έβγαζε προειδοποίηση (ηλεκτρονική). Πάντως το αμάξι δεν περπάτησε έτσι, Πήγα Χαλκίδα - Βενιζέλος, γύρισα, πάρκαρα και την άλλη μέρα δεν έπαιρνε μπροστά.

Πήγα το Πάσχα για service στα 180000 αλλά δεν μου είπαν τίποτα για αλλαγή σύμφωνα με οδηγία της bmw (πλήρωσα και 400). Αν έχεις κάποιο link ή άλλη σχετική πληροφορία ίσως να με βοηθήσει στη διαπραγμάτευση.

Αυτά που θυμάμαι είναι : καδένες (είπαν θα αλλάξουν 2), γλύστρες, οι βαλβίδες χτύπησαν στα πιστώνια αλλά μαλλον δεν στράβωσαν, φλάντζα και κάποιες τσιμούχες. Μου είπαν ότι θέλει και δίσκο πλατώ τώρα που το άνοιξαν και συνολικό κόστος (με εργατικά και δίσκο) 2650, χωρίς δίσκο 2150.

Απ' όσο καταλαβαίνω τα εξουσιοδοτημένα χρεώνουν standard εργατώρα και πιο ακριβά ανταλλακτικά ενώ ένας μάστορας έξω που θέλει να πάρει τη δουλειά πολύ λιγότερα.

Φαίνεται όμως ότι μου λέτε στην καλύτερη περίπτωση να πάω σε εξειδικευμένο και όχι σε απλό μάστορα.

Ευχαριστώ και πάλι.

Καλησπέρα,

η οδηγία της BMW έχει αριθμό 0011540300 και ημερομηνία έκδοσης 15/01/2015, οπότε θα έπρεπε να σε ειδοποιήσουν (με email ή επιστολή ή έστω προφορικά!!) και να το φτιάξουν, εφόσον πήγες σε επίσημη αντιπροσωπεία όμως!!

Πάτα εδώ στο link και κατέβασέ την.....τύπωσέ την και πάνε να δούμε τι θα σου πουν....

Μιας και θα το ανοίξεις το μοτέρ, με τόσα ΧΛΜ είναι must το να αλλάξεις και δίσκο-πλατώ πάντως....

Καλά ξεμπερδέματα φίλε μου...ότι άλλο θες για το συγκεκριμένο αμάξι, στείλε πμ να ανταλλάξουμε τηλέφωνα...
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση