Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 30-10-06, 18:00
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Όσον αφορά τους εκκεντροφόρους , δεν επιμένω αφού όντως με τον μεταβλητό χρονισμό μπορέις να αλλάξεις τα χαρακτηριστικά χαμηλά ώστε να κρατήσεις χαμηλή επιπορία και να τη δώσεις ΟΛΗ ψήλα.
Πάντως και ο DINAN στο stgV (παίζει (στα χαρτιά) σαν το Delage 370hp flywheel aprox.)

Όσον αφορά το intake του DINAN από διάβασμα έμαθα επίσης :

Ουσιαστικά μεγαλώνει το housing του maf και αλλάζει τη θέση του σενσορα (μπάινει πλέον στη θέση του duct κοντά στα φρένα ώστε να "διαβάζει" τον αέρα με τη θερμοκρασία εισαγωγής πριν "αρπάξει"). Βέβαια έτσι θέλει τρυπήματα ο προφυλ. κλπ και ΣΙΓΟΥΡΑ το software και όντως ΔΥΣΚΟΛΗ τοποθέτηση...
Όμως αν δεν πας σε alpha N μου φαίνεται η καλύτερη intake...

Και εδώ έρχομαι στην hiop και το Νίκο (speed&style) που το κιτ-άκι του (εισαγωγή από csl και software alpha n) λέει ότι δουλεύει άψογα αλλά είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ 4500euro (ή και 5...).

Και απευθύνομαι στους έμπειρους , νομίζετε ότι θα δουλέψει ??? ή θα παρατηρηθεί το κλασσικό πρόβλημα με τις μετατροπές alpha n και την κατάργηση του maf: κάκιστη λειτουργία χαμηλά και πολύ καλή ψηλά ???

Πάρτε και μία φωτο του dinan intake χωρις καπάκι :
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg DINAN_INTAKE.jpg (101,5 KB, 178 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 30-10-06 στις 18:47
Απάντηση με παράθεση