Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 13-02-13, 23:01
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Κατανάλωση και λάστιχα.

Διαφορά στην κατανάλωση απλά με άλλη κατηγορία ελαστικών.

Τα τελευταία χρόνια, τα ελαστικά έχουν μια διαβάθμιση, ανάλογα με το πόσο φιλικά είναι στο περιβάλλον και τι απόδοση προσφέρουν σε φρενάρισμα σε βρεγμένο οδόστρωμα.
Θα δείτε μια κλίμακα σε ένα ταμπελάκι από A-G από το πιο οικονομικό στο πιο ενεργοβόρο (στην κύλιση) και επίσης από A-G στην απόδοση του (από καλύτερο σε χειρότερο).
Δεν της έδινα καμιά απολύτως σημασία.

Πολλά σύγχρονα οικονομικά-οικολογικά ελαστικά μεσαίας κατηγορίας έχουν καλή βαθμίδα στην κατανάλωση.
Αντίστοιχα σε χειμερινά είναι συνήθως ''στον πάτο'' σε αυτή την κατηγορία.

Αλλάζοντας ελαστικά τέλος Οκτωβρίου, είπα να εκμεταλλευτώ μιας προσφοράς και να βάλω τα Bridgestone Blizzak LM-30. (Υπάρχουν και τα ολόφρεσκα LM32 αλλά η προσφορά ήταν πολύ καλή).

Τα έβαλα λοιπόν στην Carina ε.
Διάσταση 185-65-14 με δείκτη ταχύτητας Τ (190kmh), αντί των Continental Premium Contact2 195-60-14 Η(210Kmh).

Ήξερα φυσικά ότι ο χειμώνας της Αττικής συνήθως δεν απαιτεί τέτοιες υπερβολές, αλλά είχα σκοπό να κινηθώ και σε χιόνια παρότι τελικά ακυρώθηκε αυτό λόγω άλλων συνθηκών και δεν τα απόλαυσα στο φυσικό τους περιβάλλον.

Στην Αττική λοιπόν...
Από την πρώτη στιγμή απόλαυσα την φοβερή πρόσφυση, αλλά και την αύξηση της κατανάλωσης σε βαθμό που ανησύχησα νομίζοντας ότι κάτι συνέβη στο αυτοκίνητο (αποκλείεται-Toyota).

Μετά από 2000+ κάτι χιλιόμετρα είμαι πεπεισμένος ότι η κατανάλωση έχει ανέβει κοντά στο 20% από τα προηγούμενα ελαστικά μειωμένης τριβής κύλισης.

Οι μετρήσεις μου είναι αυτές με τα χειμερινά (τα γεμίσματα είναι όλα ανά 300-450χλμ οπότε δεν τίθεται θέμα απλής βόλτας) σε lt/100km:

10.21
10.22
9.38
10.66
10.3

Και οι τελευταίες με τα Θερινά. (τα γεμίσματα είναι όλα ανά 350-500χλμ).


8.68
7.07
8.26
7.91
8.46
7.83

Η οδήγηση ήταν σε παρόμοιες συνθήκες και διαδρομές. Μέσος όρος κοντά στο 8 για τα θερινά, λίγο πάνω από 10 για τα χειμερινά.

Τα χειμερινά ελαστικά προσφέρουν κάτι πολύ σημαντικό, όπως εκπληκτική πρόσφυση ακόμα και σε απλές συνθήκες χειμώνα (ψιλοβροχο, γλίτσα, πλυμμηρισμένο οδόστρωμα, χιόνι), αλλά έχουν σοβαρή αύξηση της κατανάλωσης. Πιθανόν είναι και θέμα μοντέλου, αλλά τελικά τα ταμπελάκια που προσδιορίζουν αυτά τα στοιχεία (π.χ. κατανάλωση) δεν είναι τυχαία.
Εγώ ομολογώ και πάλι, ότι δεν τους έδινα καμιά σημασία.

Όμως δεν μπορώ να μην αναφέρω αυτή τη διαφορά που παρατήρησα από λάστιχο της κατηγορίας B σε F...

Για τα χειμερινά, τα προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον έχει 2ο σετ ζάντες ή κάνει χιλιόμετρα με πιθανότητα κακών καιρικών συνθηκών (στεγνώνουν τον πλημμηρισμένο δρόμο είπαμε τα άτιμα)...Για τη όμορφη Βόρεια Ελλάδα δε, ανεπιφύλακτα για 4-5 μήνες.

Απλά μου έκανε εντύπωση η διαφορά στην κατανάλωση γιατί το συγκεκριμένο αυτοκίνητο το ξέρω καλά και είναι σχετικά σταθερό στο τι καίει.

Υ.Γ. Αναρτώ το θέμα στην ''χειμερινή οδήγηση'' γιατί κυρίως τα χειμερινά ελαστικά από ότι έψαξα είναι σε τόσο κακή κατάταξη στην οικονομία. Αν κάποιος έχει συγκεκριμένα παραδείγματα-εμπειρία και με άλλα, να τα προσθέσει και να το αλλάξουμε ενότητα.
(Φυσικά και άλλοι με χειμερινά να προσθέσουν τις εμπειρίες τους από την κατανάλωση).
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση