Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 21-10-16, 19:38
Το avatar του χρήστη anthropas7
anthropas7 Ο χρήστης anthropas7 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 20-02-2008
Μηνύματα: 8
anthropas7 is on a distinguished road
Αναλογία αέρα/καυσίμου σε κινητήρα n43b20

Πριν κάποιους μήνες μου άναψε λαμπάκι για αισθητήρα νοξ. Ψάχνοντας και διαβάζοντας για την λειτουργία του είδα πως η βλάβη του δεν επιτρέπει στον κινητήρα να δουλέψει σε κατάσταση φτωχού μίγματος(λ>1) και δουλεύει στοιχειομετρικά με αποτέλεσμα αυξημένη κατανάλωση και ρύπους. Έκανα μετρηση στο μίγμα μέσω των δεδομένων που δίνει η ecu και όντως το αμάξι δούλευε με λ=1 σε ομαλή λειτουργία.

Λόγω υψηλού κόστους ανταλλακτικού προσπάθησα να καταργήσω τον αισθητήρα νοξ απο την ecu σε έναν προγραμματιστή και το μόνο που κατάφερα ήταν να μην εμφανίζεται η βλάβη του νοξ καθώς το αυτοκίνητο δούλευε πάλι στοιχειομετρικά(λ=1)

Έκανα λοιπόν επαναφορά του εργοστασιακού λογισμικού, το οποίο είναι και πρόσφατα ενημερωμένο απο την bmw, άλλαξα τον χαλασμένο αισθητήρα νοξ και έκανα επαναφορά στα δεδομένα του εγκεφάλου και ενημέρωση του για αλλαγή νοξ. Το αποτέλεσμα είναι μετά απο 20-30 χιλιόμετρα που έχω κάνει να μην εμφανίζεται κάποια βλάβη στην ecu αλλα η αναλογία αέρα καυσίμου παραμένει στοιχειομετρική.

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να επηρεάζει τη λειτουργία του κινητήρα και να μην τον αφήνει να δουλέψει με λ>1 όπως και είναι σχεδιασμένος να δουλεύει; Εγώ υποψιάζομαι τον καταλύτη που βρίσκεται πριν τον αισθητήρα νοξ αλλά φαντάζομαι θα άναβε ένδειξη βλάβης.
Απάντηση με παράθεση