Θέμα: RX8
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #87  
Παλιά 11-07-11, 12:35
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rotaryPilot Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να συγκρίνεις το RX-8 με μία BMW πρέπει να επιλέξεις μία BMW που καινούρια κόστιζε περίπου στα 35.000 euros να είχε περίπου στα 210 με 230 άλογα. Αφού βρεις αυτήν την BMW σίγουρα στον τομέα κατανάλωση και πώληση ως μεταχειρισμένη το BMW θα κερδίσει.

Από εκεί και πέρα βάλε τα 2 αμάξια σε μία πίστα και σύγκρινε τους χρόνους. Σύγκρινε την ακαμψία πλαισίου, σύγκρινε το handling, σύγκρινε τις πλευρικές επιταχύνσεις , σύγκρινε το μπλοκέ διαφορικό, σύγκρινε το κιβώτιο, σύγκρινε τις αναρτήσεις . Σε όλα αυτά είναι μπροστά το RX-8.

Αλλά ας πάμε σε κάτι πολύ βασικό . Ας πάμε στο πλαίσιο. Μπορεί κάποιος να μου πει μία BMW όποια θέλει που έχει πάνω από 30.000 Ν/cm2 ??? Με άλλα λόγια βρείτε την ακριβότερη και καλύτερη BMW που υπάρχει , μπορεί αυτή η BMW να ξεπεράσει τα 30.000 του RX-8 ??? Ίσως για λίγο αλλά δείτε την τιμή που θα έχει η BMW σε σχέση με το 8αρι
Καλημερα και απο μενα.Να γραψω και εγω 2-3 πραγματακια???

Πρωτα απ'ολα να ξεκαθαρισουμε κατι....μιλαμε για "βλαμμενους" ιδιοκτητες-αγοραστες οπως εμεις,ή μιλαμε για εναν απλο καθημερινο μεσο οδηγο???
Σιγα μην τον νοιαζει το απλο μεσο καθημερινο οδηγο ποσα nm/deg ακαμψιας πλαισιου βγαζει το μαζντα η το οποιοδηποτε αμαξι...μην τρελλαθουμε κιολλας.
Το RX8 ειναι ενα καλο αμαξακι για εναν πιτσιρικα που θελει ολο το πακετο,δηλαδη πισω κινηση,καλα αλογακια και λιγα εξοδα προς το κρατος (τελη,φοροι κλπ),και δεν τον νοιζει αν τα πισω καθισματα ειναι σχεδον διακοσμητικα,αν καει πολυ λαδι και βενζινη πραγματα που κοιταζουν οι πιο καθημερινοι οδηγοι.
Για την αξιοπιστια δεν θα μιλησω γιατι πολυ απλα δεν ξερω,απλα εχω ακουσει,και αν δεν ξερω απο πρωτο χερι προτιμω να μην λεω τπτ.Για τα bmw παντως που ξερω μια χαρα αξιοπιστα ειναι.Δεν μπορω να θεωρησω ζημια περιφερειακα πραγματα που χρηζουν αλλαγης λογω χρονου (παραδειγμα το maf).Τα περι μπεκ,πολλαπλασιαστων και τα σχετικα,αφενως ειναι κουσουρια σε ολα τα αυτοκινητα αμεσου ψεκασμου και απο αλλες μαρκες,αλλα σε εμας τα Ε46 ειναι αγνωστες λεξεις (τουλαχιστον στα 6κυλινδρα)
Οσο για την καταναλωση που ανεφερε ο φιλος μου ο Θανος στα bmw,καλυτερα να μην παιρνει σαν μετρο συγκρισης το δικο του γιατι φοραει θεοκοντο βημα.Εγω οταν εκανα την αλλαγη απτο κοντο στο μαμα που ειναι πιο μακρυ,ειδα αμεσως 2 λιτρα κατω και ετσι για την ιστορια,μεσα στην πολη ειμαι σταθερα 12,6 λιτρα/100 και ξερετε οτι εχω και βαρυ ποδι.Στην εθνικη ειμαι στα 10-11 κοντα
Για τις επιδοσεις εδω τα πραγματα ειναι λιγο περιεργα.Στα πρωτης γενιας RX8,εφτασα σε σημειο να κανω πλακα σε cosmo,ειτε απο σταση ειτε ρολ και ειμαι και 2,5αρης,192 αλογα.Στα τελευταιας γενιας cosmo και με το παλικαρι να εχει βγαλει μονο καταλυτες,ειχαμε σεξακι και εγω ημουν η πρωταγωνιστρια.Αρα οντως κατι αλλαξε προς το καλυτερο
Για την πιστα καλυτερα να μην το παιρνουμε σαν μετρο συγκρισης γιατι σε μια κλειστη μικρη πιστα ακομα και ενα σαξοραλο μπορει να ειναι πιο γρηγορο και απο Μ3 πχ...σιγουρα σου δινει καποια στοιχεια σχετικα με το στησιμο ενος αυτοκινητου αλλα δεν ειναι και το σημειο αναφορας.Αλλωστε δε νομιζω ΚΑΝΕΝΑΣ απο εμας να μπορει να γραψει τους ιδιους χρονους με τους εκαστοτε δοκιμαστες στην εκαστοτε πισταΟπως εχω ξαναπει,ενα καλο αμαξι στα χερια ενος κακου οδηγου μπορει να χαντακωθει και ενα μετριο στα χερια ενος καλου να ειναι απιαστο

Εν κατακλειδι,το RX8 ειναι ενα πολυ καλο αυτοκινητο για τα λεφτα του σαν καινουργιο (οταν επεσε πολυ η τιμη του) και επεισης σαν πακετο για αμαξι με low budget.Αλλά ως εκει.Προσοχη,δεν λεω οτι τα bmw ειναι καλυτερα,αυτο θα το κρινει ο καθενας μονος του,αλλά αυτο που λεω ειναι οτι το RX8 ΔΕΝ ειναι το υπεραμαξι που θελετε ισως να φανει.
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση