Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 04-06-07, 09:43
Το avatar του χρήστη kyriakos33
kyriakos33 Ο χρήστης kyriakos33 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-06-2006
Μηνύματα: 64
kyriakos33 is on a distinguished road
Προβλήματα συνέχεια

116i Sport 08/2006
Να πω και εγώ με την σειρά μου τα δικά μου προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής με χρονολογική σειρά αρχίζοντας από το παλαιότερο:

1. Μεταλλικός θόρυβος από τον μπροστά αριστερό τροχό. Εμφανίζεται σε λακούβες και σαμαράκια και δεν εμφανίζεται όταν πατάω φρένο. Το πρόβλημα εμφανίστηκε από την πρώτη μέρα. Πηγαίνοντας στον αντιπρόσωπο μου είπε ότι είναι το λαμάκι από τα φρένα και γράσαρε το κομμάτι εκεί και όντως μειώθηκε ο θόρυβος. Επίσης μου είπε ότι με τον καιρό θα στρώσει γιατί ήταν πολύ καινούργιο το τακάκι. 4500 km μετά το πρόβλημα συνεχίζεται.
2.Ο ήχος από το ρεζερβουάρ. Το κάνει και σε μένα όταν το ρεζερβουάρ δεν είναι πολύ γεμάτο και πολύ άδειο. Σε όλες τις άλλες φάσεις μου το παρουσιάζει. Και αυτό το πρόβλημα το κάνει από τις αρχικές μέρες ζωής του. Πολύ χάρηκα πάντως που κάποιος είχε την λύση.
3.Ξαφνικά εδώ και κάποιες μέρες άρχισα να ακούω σε μικρές ταχύτητες με όλα τα παράθυρα κλειστά τριξίματα από τα παράθυρα. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν από την ζέστη ή το πλύσιμο που του έκανα τις προούμενες από το τρίξιμο μέρες. Διαβάζοντας σε αντίστοιχο forum του εξωτερικού είναι πολύ σύνηθες πρόβλημα για πολλά bmw (σειρά 3, z4, σειρά 5). Οφείλεται στα λάστιχα των θυρών και μπορεί να λυθεί με διάφορους τρόπους. Ενδεικτικά με σπρέϋ για τα λάστιχα, με ειδικές ταινίες, με περιποιήση με κερί του κομματιού που βρίσκει το λάστιχο στο μεταλλικό αμάξωμα ή σε αντικατάσταση των λάστιχων από τον αντιπρόσωπο.


Σε κανέναν μήνα περίπου θα πάω για το πρώτο μου service οπότε και θα πω να κοιτάξουν αλλά και να φτιάξουν όλα αυτά τα προβλήματα.

Παρόλα τα προβλήματα που έχει και μου βγάζει, με αποζημειώνει στον δρόμο. Αν τελειώσει βέβαια η εγγύηση θα τα πάρω στο κρανίο!


PS. Παράκληση: Για την επίλυση του προβλήματος του ρεζερβουαρ μήπως μπορούν να υπάρξουν κάποιες περισσότερες πληροφορίες για το πως έγινε και που - σε ποιον αντιπρόσωπο ή συνεργείο. Αν κάποιος μπορεί να μου δώσει αυτές τις πληροφορίες με pm για να είμαι προετοιμασμένος τι θα τους πω όταν πάω να το φτιάξουν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kyriakos33 : 04-06-07 στις 11:53