Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 08-02-11, 12:58
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
OK Άρη για τις 2 αλοιφές που ανέφερες αφαιρούν αράχνη
Αλλά οι menzerna PO85U ή η PΟ106FA δεν αφαιρούν αράχνή?
Και τι διαφοροποίηση έχουν από αυτές που ανέφερες εσύ?
Φυσικά και οι menzerna αφαιρούν αράχνη.
Η διαφορά τους με τις άλλες είναι ότι δεν δουλεύονται τόσο καλά με το χέρι αλλά θέλουν αλοιφαδόρο, ενώ 1Ζ και swirlX είναι φτιαγμένες για να χρησιμοποιούνται κυρίως με το χέρι (ιδίως η δεύτερη γιατί την πράσινη την έχω χρησιμοποιήσει με αλοιφαδόρο και κάνει δουλειά, απλά ξεραίνεται αρκετά γρήγορα και θέλει μεγάλες ποσότητες).
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείς τις τσιμούχες Άρη?
Τα trims τι εννοείς? Τα φιλέτα αλουμινίου?
Μπερδεύτηκα λίγο!
Τα trims είναι τα άβαφα μαύρα πλαστικά κομμάτια του αυτοκινήτου. Οι καινούριες bmw έχουν ελάχιστα τέτοια (η Ε90 μου πχ δεν έχει κανένα) αλλά μοντέλα όμως (πχ το 207 μου) έχουν τέτοια στους προφυλακτήρες, στις πόρτες ως προστατευτικά κλπ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια ψαχνω αυτο το προιον Meguiar's All Purpose Cleaner ξερει κανεις καποιο μαγαζι η online εδω ελλαδα που να το εχει?εδω θεσ/νικη που εψαξα δεν βρηκα!! δεν θελω απο εξωτερικο γιατι το θελω μεχρι την παρασκευη για να κανω δουλεια!!!!!
Παναγιώτη πολύ δύσκολα θα βρεις, καθώς ανήκει στην επαγγελματική σειρά, αλλά και πάλι η διαφορά θα είναι τόσο μεγάλη στην τιμή (ως γνωστόν, τα meguiars έχουν πολύ διαφορετικές τιμές στην Αγγλία απ'ότι στην υπόλοιπη Ευρώπη) που δεν θα αξίζει. Θα σου έλεγα να πάρεις το apc της insta που έχω κι εγώ αλλά είδα πως το μαγαζί απ'όπου το αγόρασα δεν έχει στοκ.
Αν πάντως δε βρεις από αλλού, μπορείς να το πάρεις απ'το γνωστό site της Αγγλίας (γύρω στις 4-5 μέρες κάνει η παραλαβή) http://www.shinearama.com/product.php?id=MEG-D10101


Πλάτωνα, συμφωνώ με τον τρόπο πλυσίματος που περιγράφεις απλά είπα έναν πιο απλό που μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε χωρίς να έχει πλυστικό μηχάνημα.
Βέβαια, αν το αμάξι είναι πολύ βρώμικο δε νομίζω πως μόνο ο ενεργός αφρός είναι ικανός να το καθαρίσει, αλλά σίγουρα θα μαλακώσει τη βρωμιά πολύ και θα καθαριστεί πολύ εύκολα μετά με το χέρι. Και το λέω γιατί όσους detailers του εξωτερικού έχω δει, σχεδόν πάντα κάνουν πρόπλυση με αφρό αλλά το τελικό καθάρισμα το κάνουν με γάντι προβάτου.

Και μια συμβουλή. Τον ενεργό αφρό τον ρίχνουμε ΠΑΝΤΑ από κάτω προς τα πάνω, πρώτον γιατί στο κάτω μέρος υπάρχει περισσότερη βρωμιά και έτσι θα μείνει πιο πολλή ώρα πάνω της (αφού ως γνωστόν το σκούπισμα γίνεται πάντα από πάνω προς τα κάτω) και δεύτερον γιατί αν τον ρίξουμε από πάνω πρώτα, θα πέσουν προς τα κάτω κάποια ζουμιά και θα νομίζουμε ότι έχουμε περάσει με αφρό επειφάνειες που στην πραγματικότητα δεν έχουν περαστεί.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση