Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 17-10-07, 09:23
Dimitris__ Ο χρήστης Dimitris__ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 155
Dimitris__ is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chalyps Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό είναι η μή γνώστες μηχανολογίας ή και γενικά του αυτοκινήτου τους (όπως εγώ) να τηρούν τις οδηγίες χρήσεως του manual.
Εκεί αναφέρονται πολλά όπως απο το σωστό ροντάρισμα εως το θέμα μέτρησης-συμπλήρωσης λαδιού.
Εκεί μεταξύ άλλων αναφέρει ρητά οτι το αποτέλεσμα της μέτρησης της στάθμης λαδιού μπορεί να ποικίλει απο μέτρημα σε μέτρημα και οφείλεται σε διάφορους παράγοντες΄επίσης λεει οτι σημπλήρωμα κάνουμε οταν μας το ζητήσει και πότε είναι αυτό? οταν ανάψει ή προειδοποιητική λυχνία 1l .Eκεί λοιπόν του συμπληρώνεις 1 λίτρο και δεν έχει αμφιβολίες για το αν έβαλες πολύ ή λίγο.
Τώρα η κατανάλωση λαδιού αν είναι η πρέπουσα είναι σχετική....
Αν εγώ πχ με του το παίρνω το αμάξι αγνοώ του κανόνες ρονταρίσματος (που είναι δικαίωμα μου), ή το κοφτιάζω συνεχώς , τότε λογικό είναι να υπάρχει αυξημένη κατανάλωση παντού και φθορές παντού.
αγαπητε chalyps τα συμπληρώματα λαδιού έγιναν τις 2 απ τις 3 φορές απο μηχανικό της αντιπροσωπείας και την 3η φορά κατόπιν συννενόησης μαζι τους, δεν συμπληρωνα λάδι όποτε κατέβαινε ο δείκτης ουτε κατα βούληση. Το αυτοκίνητο το εχω κοφτιάσει "ελάχιστες" φορες και ποτέ κατα τη διάρκεια των πρώτων χλμ, ακολούθησα πιστά τις οδηγίες της αντιπροσωπείας.
__________________
διαλυθείτε γιατι θα παω στη Kommandatur!
Απάντηση με παράθεση