Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 18-01-11, 15:17
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
Δεν έχω κάποιο παράπονο...Οι χάρτες του είναι πολύ καλοί-και μάλιστα οι ευρωπαικοί (όσους δοκίμασα τουλάχιστον) καλύτεροι από τον Ελληνικό -και υπάρχει και εξήγηση: Στην Ευρώπη έχουν κατασταλάξει εδώ και χρόνια οι πιο πολλοί δρόμοι, ενώ εδώ 1) φτιάχνουμε συνεχώς νέους δρόμους οπότε δεν γίνεται να τους έχει προβλέψει η τελευταία αναβάθμιση-πχ το καλοκαίρι του 09 ταξίδευα στην Εγνατία και με έδειχνε να πηγαίνω μέσα από τα χωράφια!!) και 2) ο κάθε π@π@ρ@ς δήμαρχος όπου του κ...κάνει και από μία-δυο μονοδρομίσεις οπότε μου έχει τύχει στην Αργυρούπολη να προσπαθεί να με βάλει σε δρόμο ΑΝΑΠΟΔΑ!!!!!
Αλλά όλα αυτά ΟΚ, είναι απολύτως κατανοητά και δεν μπορεί να ευθύνεται ο χάρτης του GPS...
Όμως, κοίτα τι μου έτυχε εμένα στην Ευρώπη, με τους χάρτες του μηχανήματος να είναι οι πιο πρόσφατοι που υπήρχαν τότε (το είχα ΜΟΛΙΣ αγοράσει, εξάλλου):

Ταξιδεύω συχνά στην 3εθνή περιοχή της Basel (Ελβετία-Γερμανία-Γαλλία). Όταν λοιπόν μένεις εκτός Βασιλείας και πρέπει να κάνεις κάποια μετακίνηση προς ένα άλλο σημείο πάλι εκτός Βασιλείας περνώντας (επειδή βολεύει) μέσα από την πόλη, είναι δυνατόν να περάσεις 2 και περισσότερες φορές σύνορα για διαδρομή ενός τετάρτου της ώρας. Π.χ., εγώ έμενα σε ένα ξενοδοχείο σε ένα μικρό χωριό (Inzlingen) που βρίσκεται έξω ακριβώς από τη Βασιλεία (από το κέντρο της πόλης φτάνεις σε λιγότερο απο 10') αλλά είναι Γερμανία. Στη μια άκρη του χωριού πρνάς τα σύνορα, και μπαίνεις στην Ελβετία, στο χωριό Riehen - ουσιαστικά Riehen και Inzlingen αποτελούν προάστια της Basel.
Σε πάρα πολλά μικρά και ασήμαντα δρομάκια όπως η σύνδεση δύο μικρών χωριών,υπάρχουν-αφύλακτα, φυσικά-σύνορα...
Οι φίλοι μου τους οποίους καθημερινά επισκεπτόμουν, ζούν σε ένα χωριό-επίσης προάστιο της Basel ουσιαστικά, λέγεται Hegenheim, αλλά ανήκει στη Γαλλία!!!!Οπότε για να τους επισκεφθώ έπρεπε να περνάω 2 φορές τα σύνορα, μια φορά Γερμανο-Ελβετικά και μια φορά Ελβετο-Γαλλικά...
Η διαδρομή αυτή διαρκεί κυριολεκτικά ένα τέταρτο, και συμφέρει να περάσεις μέσα από τη Βασιλεία. Μπορεί κανείς να μετακινηθεί και από τις Autobahn (από το χωριό που έμενα, αν φύγει κανείς προς την αντίθετη κατεύθυνση, μετά από λίγο βρίσκει autobahn, οπότε μπορεί και να κινηθεί έτσι...)αλλά δεν συμφέρει χρονικά για τη συγκεκριμένη διαδρομή-πιο πολλή ώρα θα χάσει έτσι σε σχέση με το να πήγαινε μέσω Βασιλείας.

Λοιπόν, το destinator, επέμενε να με πάει από την autobahn- και αυτό συνέβαινε Ο,ΤΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΥ ΕΒΑΖΑ!!!(ακόμα και "αποφυγή αυτοκινητοδρόμων").
Όταν πλησίαζα τα σύνορα, επεμενε να κάνω αναστροφή. Αφού με μπέρδεψε στην αρχή (που το εμπιστευόμουν) πολλές φορές έτσι, όταν άρχισα να μην το ακούω και να κάνω τα δικά μου, διαπίστωνα ότι αφου περνούσα τα σύνορα, οπότα φόρτωνε το χάρτη της άλλης χώρας, τότε άρχιζε πάλι να λειτουργεί σωστα. Όταν πλησίαζα σύνορα, προσπαθούσε να με πάει απο τον πλησιέστερο μεγάλο αυτοκινητόδρομο...
Κατάλαβα λοιπόν ότι κάτι δεν πάει καλά με τη σύνδεση μεταξύ των χωρών (δηλ με τα Euro Roads, δεδομένου ότι το σύστημα του Destinator είναι να φορτώνει κάθε φορά την εκάστοτε χώρα αυτόματα...)
Στην Αθήνα, λοιπόν, την επόμενη χρονιά(-έτυχε να έχουν βγεί και κάποιες αναβαθμίσεις) ζήτησα να μου αναβαθμίσουν τους χάρτες και εξήγησα το πρόβλημα στον τεχνικό και μου αναβάθμισε και τα euro roads, και ξαναταξίδεψα....και πάλι τα ίδια, δυστυχώς...
Δοκίμασα να κάνω εικονικά (απο το σπίτι μου) τη διαδρομή με garmin που έχει όλη την Ευρώπη και όχι χώρα-χώρα, και μου την έδειξε σωστά, όπως θα έπρεπε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη petroscf : 18-01-11 στις 15:21
Απάντηση με παράθεση