Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 10-07-12, 10:03
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηλία...εγώ το έχω στο αυτοκίνητο μου. Το έκανα και ΞΕΡΩ πως λειτουργεί.

Σε πληροφορώ λοιπόν, ότι στα αμορτισέρ που μου έφτιαξε ο μάγος του ΟΖ όπως ειρωνικά λές, λειτουργούν όπως τα μαμά σε άνεση...και στο στρίψιμο σφίγγουν.
Όσο πιο γρήγορα πας τόσο πιο πολύ σφίγγουν.

Το γιατί γίνεται αυτό έχει σχέση με τις βαλβίδες που χρησιμοποιούνται μέσα και μοιάζει με αυτο που αποφάσισε η Koni να προσφέρει στο ευρύ κοινό με μια εφαρμογή μάλλον λίγο μαλακότερη.

Επίσης όπως θα ξέρετε το αμορτισέρ έχει και ένα ελαιώδες υγρό.
Αυτό όταν κάνει φυσαλίδες, έχει σαν αποτελεσμα στην πίεση και τη ζέστη που αναπτύσσεται να πολλαπλασιαστεί.

Όταν τα αμορτισέρ εμπορίου περνούν από τη γραμμή παραγωγής και γεμίζουν σε δευτερόλεπτα, αν μερικά κάνουν φυσαλίδες και έχουν ''ευαισθησία'' η εταιρεία δεν χαλιέται...έχει και μια εγγύηση για όποιον ανακαλύψει ότι έπεσε το αμορτισέρ (99% δεν παίρνουν χαμπάρι γιατί απλά πάνε το αυτοκίνητο μέχρι το 40% και μέσα σε αυτό το ποσοστό είναι και πολλοί που νομίζουν ότι πάνε πολύ γρήγορα)...

Οταν λοιπόν, γεμίζεις μόνος σου αργά το αμορτισέρ για να μη γίνουν φυσαλίδες (πχ.) είναι καλύτερα.

Επίσης αν πάρεις μια τετράδα OEM-αφτερμαρκετ αμορτισέρ και τα μετρήσεις, θα δείς αποκλίσεις στις δυνάμεις, άρα το σετάρισμα είναι στο περίπου...
(Το ίδιο συμβαίνει και με coilover πλην των σοβαρών όπως Ohlins και άλλων που κάνουν 1000 ευρώ ανά άκρο).


Οι ειρωνείες είναι πολύ άσχημες πάντως. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν ανά περίπτωση και προς πάσα κατεύθυνση.

Για παράδειγμα, εγώ να ρωτήσω κάποιον που έβαλε το σύστημα υγραερίου Frins αν είναι ευχαριστημένος ή το Krins, ή να αρχίσω να βάζω το ένα μετά το άλλο για να αποκτήσω προσωπική εμπειρία?

Όπως καταλαβαίνετε...η προσοχή στα λεγόμενα πρέπει να είναι πάντα δεδομένη.

Και όταν προτείνουμε ή μας προτείνουν κάτι εδώ στο forum είναι πάντα με επιφύλαξη και για την εμπειρία αυτού που το προτείνει (αν μπορεί να κρίνει τόσο καλά) και γιατί ...ποτέ δεν ξέρεις.

Εγώ πάντως είπα τη δική μου εμπειρία. Εγώ προτείνω OEM για τον κάθε ένα, γιατί απλά αυτό είναι το καλύτερο για τον Ελληνικό δρόμο. Αν κάποιος νομίζει ότι θέλει κάτι καλύτερο, ή δοκιμάζει ότι βρεί μπροστά του ή ρωτάει γνώμες (οι απαιτήσεις πάντα διαφέρουν οπότε οι γνώμες είναι ενδεχομένως άχρηστες), ή δοκιμάζει σε φίλους του άλλες λύσεις.

Στην τελευταία συνάντηση πάντως ένα παράδειγμα, και μπορεί ο tasos.kamv να πεί τι επέμενα να κάνουν και ότι μόνο πραγματική δοκιμή μπορεί να πείσει. Τέτοια πράγματα (σαν χειροποίητα αμορτισέρ), δεν πας να βάλεις επειδή είπε o Dim ή ο tsilis....τι ξέρουν αυτοί άλλωστε...

Τα αμορτισέρ τύπου FSD δεν μπορούν να "καταλάβουν" αν το αυτοκίνητο στρίβει ή πηγαίνει ευθεία- τα συγκεκριμένα αμορτισέρ αντιδρούν διαφορετικά σε διαφορετικές τιμές επιτάχυνσης του εμβόλου.
Ουσιαστικά πρόκειται για έναν συμβιβασμό.

Η τεχνολογία πίσω από koni fsd δεν έχει μόνο θετικά όπως πολλοί ίσως να νομίζουν. Σε πραγματικά γρήγορους ρυθμούς μπορεί να αντιδράσουν πολύ διαφορετικά από ότι θα έπρεπε. (επιτάχυνση του εμβόλου που αντιστοιχεί σε απότομη μεταβολή της γωνίας του τιμονιού να έχει τέτοια τιμή που να αντιστοιχήσει σε τιμή επιτάχυνσης "ανωμαλίας" του οδοστρώματος και να γίνουν ιδιαίτερα ενδοτικά).
Επίσης τι συμβαίνει όταν περνώντας πάνω από ανωμαλία του οδοστρώματος χρειαστεί να στρίψουμε με πολλά?
(αυτό που γράφτηκε ότι "όσο πιο γρήγορα πας τόσο πιο πολύ σφίγγουν" είναι λάθος βέβαια - δεν έχουν αισθητήρα ταχύτητας του οχήματος - εκτός και αν χρησιμοποιούν αισθητήρες ταχύτητας.....) Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, αν πηγαίνεις στην αττική οδό με 160χλμ/ώρα αυτά είναι σφιχτά?

Τα μειονεκτήματα της τεχνολογίας του αμορτισέρ μεταβλητής απόσβεσης είναι και ο λόγος που πολλοί είχαν Koni FSD και τα άλλαξαν.



Τώρα, για τα αμορτισέρ του συγκεκριμένου, υπάρχει κάποια άδεια, κάποια πιστοποίηση για τα αμορτισέρ που κατασκευάζει? (αφού μόνο οι μπουκάλες μένουν από τα παλιά ουσιαστικά κατασκευάζει το αμορτισέρ) (δεν το γράφω ειρωνικά)
Υπάρχει κάποιο σχεδιάγραμμα έστω που να δείχνει τον τρόπο λειτουργίας του εμβόλου στις κατασκευές του εν λόγω μάστορα?


Υ.Γ πίσω από το πληκτρολόγιο ίσως κάποιες φορές να μην φαίνεται με πόση αγάπη για τους συμφορουμίτες γράφει κανείς
Απάντηση με παράθεση