Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 28-11-08, 12:55
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joseph Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια παιδια, τι τρεχει με τα aral?? ειναι τοσο δευτερα?? ρωταω γιατι στο δικο μου σε ολα τα σερβις που κανω στην αντιπροσωπεια μου βαζουν ΑΡΑΛ ημισυνθετικα 10-40???
παλιοτερα θυμαμαι εβαζαν elf, εδω και κανα 2 χρονια ΑΡΑΛ, δεν εδωσα σημασια γιατι φανταζομαι οτι αφου εχουν σημα BMW ειναι ΟΚ!!!
Τελικα τι να κανω να ζητησω αλλη μαρκα?
υπ οψην παντα λαδοφιλτρα αλλαζω νωριτερα απο οτι προβλεπεται, ισως ειναι κολλημα αλλα με κανει να αισθανομαι καλυτερα!!!
Δεν είναι και τόσο δράμα, απλώς δεν είναι και ότι καλύτερο. Το πρόβλημα επικεντρώνεται στις φτηνές σειρές λιπαντικών της Aral τα οποία κάνουν συνήθως μόνο για τηγάνισμα. Οι καλές της σειρές δεν είναι καθόλου άσχημες.

Η μάρκα δεν κάνει το λάδι ή τις προδιαγραφές. Ασχέτως μάρκας, δεν κάνουν όλα τα λιπαντικά για το μοτέρ σου. Δεν μπορείς πχ να πεις 'βάλε μου Castrol', τουλάχιστον τα μισά δεν κάνουν για εσένα. Πρέπει να ζητάς συγκεκριμένο τύπο λιπαντικού για το δικό σου μοτέρ. Αν υποθέσω ότι έχεις M42/M44 μοτέρ, τότε παίρνει πολλά λιπαντικά από πολλούς κατασκευαστές. Και υποθέτωντας ότι αφού μιλάς για Aral ημισυνθετικά 10W40 εννοείς τα Blue Tronic, τα οποία δεν είναι και άσχημα, μία χαρά είσαι. Αλλά ίσως να θέλεις να δοκιμάσεις Motul 8100 5W40, Castrol Edge 0W40, Red Line 5W40 και άλλα πολλά.




Παιδιά, όταν βάζετε λιπαντικό με μεγαλύτερο ιξώδες (και μάλιστα σχετικό ιξώδες, στους 40 βαθμούς, το οποίο δεν το γράφουν συνήθως στα κουτιά) το μοτέρ σίγουρα ακούγεται λιγότερο και πολύ πιό γλυκό. Αυτό δεν σημαίνει ότι δουλεύει και σωστά. Αν βάλετε κανένα 20W60 δεν θα ακούγεται και τίποτα, αλλά το μοτέρ θα ξεσκιστεί. Πάντα να μένετε εντός των προδιαγραφών αν όχι πάντα λάδι που να έχει έγκριση του κατασκευαστή.
Απάντηση με παράθεση