Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 08-03-11, 13:09
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mimisbmw Εμφάνιση μηνυμάτων
η απορία μου είναι η εξής.
απο οτι ακούω οι περισσότεροι λένε οτι το απλό λάδι θέλει αλλαγή κάθε 5000km περιπου
ενώ τα φουλ συνθετικά καθε 10000-12000km (ανάλογα βέβαια και τη χρήση που κάνει ο καθένας το αυτοκίνητό του.)
η δίκή μου απορία ειναι: πες οτι αλλάζω λάδια σήμερα και βάζω φουλ συνθετικα
και τα 10000Km που χρειαζεται να κανω την επομενη αλλαγη τα κανω σε 12-16 μηνες.
το λάδι σε αυτο το χρονικο διαστημα ειναι ενταξει ή εχει αλλοιωθει η λιπαντικη του ικανοτητα?
μηπως αν περναει καποιο ορισμενο χρονικο διαστημα ανεξαρτητως με τα χιλιομετρα που εχουμε κανει πρεπει να αλλαζουμε τα λαδια?

φίλε μου απάντηση στο ερώτημά σου θα βρεις στο εξής νήμα :
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=27206

είναι ένα σοβαρό άρθρο το οποίο αν κάνεις τον κόπο και το διαβάσεις, θα εκπλαγείς με το πόσα πράγματα θα μάθεις!!


(χοντρικά, αν δεν συμπληρώνουμε τα χιλιόμετρα, τότε τα λάδια μας πρέπει να τα αλλάζουμε πριν τον χειμώνα - αυτή είναι η πιο σημαντική αλλαγή, επειδή το νέο λάδι προστατεύει τον κινητήρα στις κρύες εκκινήσεις με χαμηλές θερμοκρασίες - όπου και η φθορά του κινητήρα είναι μεγαλύτερη)



προσοχή: αν μπαίνουμε σε πίστα ή οδηγούμε πολύ γρήγορα, τότε οι αλλαγές λαδιού κινητήρα πρέπει να είναι πιο συχνές!
Απάντηση με παράθεση