Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 24-02-19, 08:00
Minas1 Ο χρήστης Minas1 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-02-2019
Μηνύματα: 2
Minas1 is on a distinguished road
E46 valvetronic θα το κάψω να ησυχάσω!!!

Καλημέρα είμαι κάτοχος ενός Ε46 2.0 valvetronic. Πρόσφατα μου παρουσίασε πρόβλημα με τις στροφές του κινητήρα. Το αυτοκίνητο δεν ανεβάζει στροφές, σαν να είναι "μπουκωμένο", να δουλεύει σε "safe mode". Πηγαίνει μέχρι τις 2500 κ μετά δεν υπάρχει ρελαντί, ανεβοκατεβαινουν οι στροφές 700-1300, εκεί μου ανάβει το λαμπακι του eml, πολλές φορές και το check engine και αναβοσβήνει το esp και το χειρόφρενο (το κίτρινο όχι κόκκινο). Προφανώς δεν μπορω να το οδηγήσω έτσι, αλλά στρώνει άμα το σβήσω και το ξανά βάλω μπρος καμία 15-20 φορές! Δεν το κάνει πάντα αυτό, αλλά το πρόβλημα αυτό παρουσιάζετε ολοένα και συχνότερα! Το πήγα στο μηχανικό μου λέει είναι το valvetronic και χρειάζεται όλο το σύστημα αλλαγή με κόστος περίπου 700-1000€.. Πηγαίνω σε άλλον μου λέει το maf, πηγαίνω αλλού μου λέει αισθητήρα Λ! Προχθές πήγα να περάσω κτεο και μου είπαν ότι κόβεται λόγω υψηλών ρύπων! Υπάρχει περίπτωση να σχετίζονται αυτά τα προβλήματα? Η αλήθεια είναι ότι αφού μου παρουσιάσει αυτό το πρόβλημα με τις στροφές μετά βλέπω από τον καθρέφτη πολύ καπνό από την εξάτμιση, αλλά παράλληλα υπάρχει και μια τεράστια κατανάλωση καυσίμου και λαδιού. Βάζω περίπου 1 λίτρο κάθε 300χλμ και η κατανάλωση μου είναι περίπου 15-17λ/100! Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκομαι Ελλάδα ώστε να έχω τον μηχανικό που "εμπιστεύομαι" και να κάνω δουλειά! Έχω αγοράσει obd αντάπτορα και τον έχω συνδέσει στην οθόνη του αυτοκινήτου και μου εμφανίζει τα εξης σφάλματα, Ρ1062, Ρ0420, Ρ1031. Στου μηχανικού τον υπολογιστή όταν το σύνδεσε στο αυτοκίνητο του έβγαζε τα:
2866 - DME: Variable valve gear - learning stops necessary.
2850 - DME: Variable valve gear - guide sensor.
Εχω βγάλει και βίντεο της λειτουργίας του αυτοκινήτου αλλά δεν με αφήνει το σύστημα να το ανεβάσω! Πραγματικά έχω απελπιστεί λίγο με αυτή την κατάσταση και δεν θέλω να αρχίσω να αλλάζω το ένα το άλλο γιατί εδώ πέρα οι τιμές στους μηχανικούς και στα ανταλλακτικά είναι κυριολεκτικά εξωφρενικές και τέλος να έχω κάνει μια τρύπα στο νερό!! Κάθε συμβουλή δεκτή από τους "ειδικούς" του forum! ✌️
Απάντηση με παράθεση